Polskie Radio
Section05

ekologia

Na stacji antarktycznej Arctowskiego Nowy Rok świętują latem

Na Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego w sylwestrową noc nie ma fajerwerków, a nadejście Nowego Roku świętuje się często w gronie międzynarodowy. Właśnie ruszyła rekrutacja do jubileuszowej 50. wyprawy na Stację - można się zgłosić i wcale nie trzeba być naukowcem. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Michał Witak Henryk Arctowski Antarktyda zima badania badania polskich naukowców Zobacz także

Na czym polega miejska odporność? Jak ją stworzyć i co może pomóc mieszkańcom?

Miasta przyszłości powinny być wygodne dla mieszkańców. Ośrodki powinny także dbać o społeczeństwo i być odporne na takie czynniki jak m.in. zmiany klimatu, skutki demografii, epidemie lub kryzysy bezpieczeństwa. W jaki sposób należy projektować i przekształcać miasta, aby były przyjazne ludziom i odporne? 
Zobacz więcej na temat:  klimat STYL ŻYCIA miasto przyszłości Paulina Górska Trójka Zobacz także

Która choinka jest bardziej ekologiczna: sztuczna czy naturalna? Wyjaśnia naukowiec

Która choinka jest bardziej ekologiczna z punktu widzenia naukowca: ta przywieziona prosto z plantacji czy jednak sztuczna, która może być używana przez wiele lat? - Zdecydowanie polecam choinki naturalne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. dr hab. Jarosław Socha z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Dlaczego?
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Zobacz także choinka klimat Jarosław Socha święta Daniel Wydrych

Marianna Schreiber zaatakowała aktywistów. Użyła gaśnicy

Marianna Schreiber rozpyliła gaśnicę proszkową wewnątrz lokalu przy ul. Kruczej 17 w Warszawie, gdzie mieści się Gniazdo – Centrum Aktywizmu Klimatycznego, prowadzone przez Fundację Aktywizmu Klimatycznego. Była żona polityka PiS swoje zachowanie tłumaczyła sprzeciwem wobec Ostatniego Pokolenia, ale jej działania dotknęły osoby, które nie miały żadnych powiązań z tą organizacją.
Zobacz więcej na temat:  Ostatnie Pokolenie aktywiści klimat atak Warszawa POLSKA regiony mazowieckie

Powietrze w Polsce najgorsze w UE. Alarmujące dane o zgonach

Pył zawieszony w powietrzu spowodował w 2022 roku blisko 240 tysięcy przedwczesnych zgonów. Takie szacunki przedstawia Europejska Agencja Środowiska (EEA). Najgorzej było w Niemczech, Polsce, we Włoszech. Jednocześnie starania UE na rzecz poprawy jakości powietrza zmniejszyły liczbę takich śmierci o 45 procent, w porównaniu do 2005 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA choroby powietrze klimat zanieczyszczenie powietrza środowisko zdrowie WHO