Polskie Radio
Section05

felieton

Wielki Post w kulturze nadmiaru

Wydaje się, że na Wielki Post – ani na jakikolwiek moment zatrzymania się, zmiany, ograniczenia –  nie ma miejsca we współczesnej kulturze pędu i wysiłku. Jednak, wbrew idealistycznym wizjom wielu, wcale nie dlatego, że mamy tak dużo pracy, ani nie dlatego, że nie jesteśmy już tak religijni jak dawniej. W miejsce tego okresu można by podstawić jakikolwiek inny, nawet świecki.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa KULTURA Magdalena Okraska Wielki Post

Francuski łącznik: firmy znad Sekwany pomimo wojny nadal robią biznes z Rosją. Felieton Miłosza Manasterskiego

Na barbarzyńską wojnę Rosji przeciwko Ukrainie demokratyczny świat postanowił odpowiedzieć nie przemocą, ale sankcjami gospodarczymi. To skuteczna broń, jednak tylko wtedy, jeśli stosowana jest solidarnie. Tymczasem nad Sekwaną chęć zysku wydaje się wyższa niż "wolność, równość i braterstwo", i życie Ukraińców.
Zobacz więcej na temat:  miłosz manasterski wojna na Ukrainie pieniądze Unia Europejska Rosja firmy ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

(nie)doświadczanie wojny

Zadaniem antropologów jest obserwowanie otaczającej ich rzeczywistości, próba zrozumienia jej poprzez podzielanie społecznego doświadczenia innych ludzi. Jednak sytuacji, która dzieje się tuż za rogiem – u naszych sąsiadów i przyjaciół w Ukrainie – nie da się zrozumieć. Nie chcę też podzielać tego doświadczenia, raczej chciałabym zrobić wszystko, by natychmiast je zakończyć. To jednak nie jest w mocy antropolożki.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa Maria Małanicz-Przybylska historia Polski KULTURA

FELIETON Sankcje, sankcje i jeszcze raz sankcje! Felieton Miłosza Manasterskiego

Rosja walczy nie tylko z armią ukraińską, ale także z potężnymi problemami wywołane przez nakładane na nią sankcje przez różne kraje. Niesprowokowany atak na państwo ukraińskie i barbarzyński sposób prowadzenia działań wojennych sprawiły, że większość narodów nie chce mieć z Rosją i Rosjanami nic wspólnego - pisze w swoim nowym felietonie Miłosz Manasterski.
Zobacz więcej na temat:  sankcje Rosja Ukraina miłosz manasterski POLSKA polityka serwis wschodni wojna 2022

Dobry kierowca – co to oznacza?

Ciągle słyszy się o „dobrych kierowcach”, mówi o nich policja, mówią egzaminatorzy, mówią i sami kierowcy. Co to w zasadzie oznacza? Czy jest to kierowca, który bezwzględnie przestrzega przepisów? Który najszybciej potrafi dotrzeć do celu? A może taki, który potrafi wyjść cało z najgorszych nawet opresji, bohatersko unikając śmierci o włos?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio motoryzacja kierowca kierowcy samochody samochód POLSKA społeczeństwo

Przedwiośnie – o relacji Polaka z pogodą

Pogoda w Polsce jest instytucją absolutną. Obiecuje i rozczarowuje, jedną ręką daje, drugą odbiera. Jest niewyczerpanym tematem rozmów (ileż to wielkich miłości zaczęło się od „ale dzisiaj wieje, prawda?”), źródłem przysłów, znaną, bezpieczną przystanią dla naszych myśli i wahań. Pogoda w Polsce każe nam bezustannie kwestionować właśnie decyzje i wybory – czy będzie ładnie? Czy zabrać parasol? Czy na pewno zabraliśmy wszystko, co potrzebne, by przetrwać dzień mrozu, upału albo deszczu?
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa KULTURA Magdalena Okraska pogoda

Nikifor nasz codzienny

1946 rok Krynica. Ojciec pojechał tam na ważną konferencję komunistów europejskich. W przerwie poszedł na spacer. Na murku siedział oberwany żebrak. Bełkotał, podtykając pod nos przechodniom namazane tekturki. Chciał za nie ot tyle, co najtańsza paczka papierochów. Ojciec popatrzył i żal mu się zrobiło żebraka – dał mu pieniądze, ale tekturki nie wziął. To był Nikifor.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa wieś Andrzej Bieńkowski Nikifor sztuka ludowa