Polskie Radio
Section05

Filip Memches

Jan Żaryn: ks. Zieja był wybitnym duszpasterzem, wypełniał przestrzeń publiczną autorytetem

- Polskie kapłaństwo niewątpliwie wpisywało się w patriotyczny nurt naszego dziedzictwa, można powiedzieć, że "polska odmiana świętości" wiąże się często z postawami pro-ojczyźnianymi, od św. Wojciecha i św. Stanisława, przez św. Jadwigę po św. Maksymiliana Kolbe i ks. Jerzego Popiełuszkę – mówił Jan Żaryn, p.o. dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa Zachodnia demokracja chrześcijaństwo

Pandemia koronawirusa a praktyki religijne. Jak się modlić w czasach zarazy?

- Dla nas, Polaków, cenna jest obecność Pana Boga, zwłaszcza w trudnych momentach życia, odniesienie się do Niego. Ale jednocześnie wszyscy zostali wezwani do tego, żeby dobrze rozeznać. To znaczy jeśli ktoś ma jakiekolwiek przejawy kataropodobne, kaszel i tak dalej, nawet przeziębieniowe - niech nie idzie [do kościoła] z miłości bliźniego - mówił w Polskim Radiu 24 teolog ks. prof. Robert Skrzypczak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 religia chrześcijaństwo Kościół Koronawirus w Polsce koronawirus

"Jej zadaniem jest afirmacja rodzin". Paweł Kwaśniak o Samorządowej Karcie Praw Rodzin

- Samorządową Kartę Praw Rodzin przygotował szereg organizacji działających na co dzień na rzecz ochrony i promocji rodziny. To dokument, który ma za zadanie afirmować rodzinę i tworzyć kulturę prorodzinną - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Kwaśniak, koordynator współpracy z samorządami z ramienia organizacji popierających Samorządową Kartę Praw Rodzin.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA samorząd rodzina społeczeństwo LGBT

Losy Kościoła w krajach komunistycznych. Historyk: w każdym z nich prześladowano duchowieństwo

- Państwa tzw. demokracji ludowej różniły się swoją historią, a tym samym zakorzenieniem się w nich kościoła. Ale z pewnością najmocniejszą pozycję Kościół katolicki miał w Polsce. Jednak w każdym komunistycznym kraju prześladowano duchowieństwo - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kucharczyk, historyk z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki HISTORIA chrześcijaństwo duchowieństwo

"Życie z duszą czy bez". Dorobek o. Józefa Marii Bocheńskiego

- O. Bocheński nie miał poważania dla intelektualistów, używających w sposób nieprzemyślany swojego umysłu, bujających w obłokach, filozof próbował przedstawić swoje myśli w sposób zarozumiały już dla uczniów szkół licealnych – mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa Zachodnia demokracja Francja chrześcijaństwo Józef Maria Bocheński

"Życie z duszą". Wybielanie Stalina i Armii Czerwonej w mentalności rosyjskiej

Od kilku tygodni trwa niepokojąca ofensywa Rosji wymierzona w Polskę. Prezydent Władimir Putin chce przedstawiać II Rzeczpospolitą jako winną wybuchu II wojny światowej, za wszelką cenę wybielając Józefa Stalina, Armię Czerwoną i Związek Sowiecki. O mentalności rosyjskiej i rosyjskim podejściu do historii w kontekście współczesności mówił w audycji "Życie z duszą czy bez" publicysta Piotr Semka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Piotr Semka polityka historyczna Rosja

Wizyta Władimira Putina w Jerozolimie – komentarze publicystów

– Można dywagować, że gdyby na Światowym Forum Holokaustu obecny był prezydent Andrzej Duda, to w przemówieniu Putina mógłby pojawić się wątek Polski. Grudniowe zagranie Moskwy i cała seria wypowiedzi atakujących Polskę były obliczone na różne scenariusze, w zależności od tego, jak zareaguję polskie władze – ocenił publicysta Filip Memches wystąpienie prezydenta Rosji w Jerozolimie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Piotr Semka Klub Trójki Maria Przełomiec Tomasz Wróblewski Władimir Putin Rosja hitlerowskie obozy koncentracyjne Auschwitz Jerozolima Izrael II wojna światowa

"Zrównoważyć harmonię ciała i duszy". Ks. Śliwiński o świadomości liturgicznej

- Zapominamy o tym, że niedziela była kiedyś dla ludzi wierzących tym dniem dla Boga, a nie dla nich - aby tę harmonię ciała i duszy zrównoważyć. Innymi słowy: za bardzo skupiamy się na ciele, za mało na duszy - mówił na antenie Polskiego Radia 24 ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik Archidiecezji Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  Kościół wiara Msza święta Jezus Chrystus społeczeństwo POLSKA Polskie Radio 24

Ekspert: chadecja zaproponowała wizję sprawiedliwego rozwoju

- Chadecja stworzyła dwa najwspanialsze pomysły po II Wojnie Światowej które miały odsunąć widmo kolejnej wojny; integrację europejską, działo Roberta Schumana i ideę socjalnej gospodarki rynkowej Konrada Adenauera i Ludwiga Erharda – mówił w Polskim Radiu 24 Michał Drozdek, socjolog, ekspert Centrum Myśli Chrześcijańsko-Społecznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa Zachodnia Rosja demokracja Francja Rewolucja Francuska