Polskie Radio
Section05
film dokumentalny

"Bagno". Przedstawiamy wstrząsający reportaż o tuszowaniu pedofilii. "Wolne media" nie zainteresowały się tematem

Nie milkną echa filmu Mariusza Zielke "Bagno", przedstawiającego kulisy śledztwa dotyczącego zarzutów pedofilskich wobec znanego muzyka Krzysztofa S. Dokument, który nie wzbudził zainteresowania liberalnych mediów, został we wtorek wieczorem wyemitowany na antenie TVP 1 oraz TVP Info. Wstrząsający materiał jest również dostępny na portalu PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA film dokumentalny media społeczeństwo prokuratura dzieci dziennikarstwo dziennikarze przestępczość pedofilia molestowanie seksualne

Film "Historia jednej zbrodni". Niemcy wobec tragedii rodziny Ulmów

Historia rodziny Ulmów to nie tylko historia polskiej chłopskiej rodziny, która przeniosła codzienną dobroć i życzliwość wobec innych, do rangi heroicznej decyzji o pomocy zagrożonym rodzinom żydowskim w czasach zagłady. To także historia niemieckich oprawców, ich powojennej codziennej bezkarności. Gościem Polskiego Radia 24 był Mariusz Pilis, reżyser filmu "Historia jednej zbrodni".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman film dokumentalny

Przedwojenny film z Legnicy: zabytek kinematografii i cenna pamiątka rzemieślników

Ten film trwa siedem minut, jest czarno-biały i został nakręcony w 1937 roku w Legnicy. Odnaleziono go jakiś czas temu w archiwach Cechu Rzemiosł Różnych w Legnicy i przedstawia przemarsz różnych cechów zawodowych działających w tamtych czasach: m.in. szewców, piwowarów i kołodziejów. Obecnie działający rzemieślnicy jeszcze w tym roku chcą zorganizować w tym samym miejscu podobny marsz.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo Legnica historia Polski rzemiosło film dokumentalny Andrzej Andrzejewski Piotr Firan Trójka

Dokumentalistka Elwira Niewiera pomaga żołnierzom walczącym na Ukrainie

- Pierwszego dnia zaczęłam zbierać pieniądze i kupować rzeczy. Transport dojechał tydzień później. To jest początek długiej przygody, bo tych transportów było już kilkanaście - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dokumentalistka Elwira Niewiera. Autorka filmu "Syndrom Hamleta", poświęconego młodym Ukraińcom dotkniętym traumą wojny, organizuje transporty sprzętu na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Joanna Sławińska wojna na Ukrainie Ukraina dokument film dokumentalny

"Towarzystwo Niepokornych". Postać ks. Franciszka Blachnickiego

Ksiądz Blachnicki zmarł nagle w Carlsbergu 27 lutego 1987 r. Jako przyczynę śmierci wskazano zator płucny. Postępowanie w sprawie śmierci ks. Blachnickiego było prowadzone przez pion śledczy IPN w latach 2005-2006. Zostało podjęte na nowo w kwietniu 2020 r. Gościem audycji był Jan Pospieszalski, autor scenariusza filmu "Blachnicki. Życie i Światło".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman film dokumentalny

"Grupa Pileckiego" – historia współpracowników rotmistrza na wielkim ekranie

W pracy nad inscenizowanym filmem dokumentalnym "Grupa Pileckiego" autorom przyświecał jeden ważny cel: przybliżyć sylwetki ostatnich współpracowników rotmistrza Witolda Pileckiego, ich bohaterskie działania oraz wydarzenia, które powiązały ich losy. – Chcieliśmy zawrzeć w nim wątek ludzki, próbę opowiadania historii przez pryzmat człowieka – mówi w "Trójce do trzeciej" reżyser obrazu, Grzegorz Juchiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz historia Polski Witold Pilecki kino film polski film dokumentalny KULTURA

Warsztaty scenariuszowe Akademii Filmowej Festiwalu NNW

Profesjonalne warsztaty scenariuszowe dla twórców filmów dokumentalnych i fabularnych o tematyce historycznej prowadzone przez znakomitych reżyserów i scenarzystów mają miejsce w ramach Akademii Filmowej Festiwalu NNW. Gościem audycji był Krzysztof Brożek, uczestnik warsztatów, reżyser filmu "Dziedzictwo" opowiadającym o polskim podziemiu niepodległościowym w latach 1939-1955 r.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman film dokumentalny

"W teatrze przemocy". Dzieci-żołnierze ze złamanym życiem

- Pierwsze i najważniejsze pytanie, które się pojawia, kiedy spotykamy postać Dominica Ongwena, brzmi: czy można sądzić go za wszystkie jego czyny, mając na uwadze to, że został jako dziewięciolatek porwany i zindoktrynowany - mówi operator filmowy Kacper Czubak. Nasz gość jest współautorem filmu dokumentalnego "W teatrze przemocy" opowiadającego historię człowieka, który jako dziecko siłą został wcielony do jednostki terrorystycznej.
Zobacz więcej na temat:  dzień dziecka kino film dokumentalny Joanna Sławińska

Powstaje film o Krystynie Skarbek. Była ulubionym szpiegiem Churchilla. Główną rolę zagra córka Romana Polańskiego

Zdjęcia do polsko-brytyjskiego filmu o Krystynie Skarbek - Polce służącej w brytyjskich służbach wywiadowczych podczas II wojny światowej - kręcone są w Bystrzycy Kłodzkiej na Dolnym Śląsku. Premiera filmu "The Partisan" planowana jest na 2024 r. Życiorys Krystyny Skarbek jest niczym gotowy scenariusz filmowy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA film dokumentalny Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polska Fundacja Narodowa

Kino rzeczywistości. Co w programie Millennium Docs Against Gravity?

Trwa 20., jubileuszowa odsłona festiwalu Millennium Docs Against Gravity. - Dla nas najsilniejsze i najwybitniejsze kino dokumentalne to są historie, które z pozoru mogłyby się wydawać bardzo lokalne czy intymne - mówi Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny festiwalu. - Te filmy mają jednak bardzo uniwersalny charakter i globalne przesłania. Wszędzie są czytelne.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka festiwal filmowy film dokumentalny Błażej Hrapkowicz

20. Millennium Docs Against Gravity rezonuje ze współczesnością

12 maja startuje 20. odsłona największego polskiego festiwalu filmowego - Millennium Docs Against Gravity. Przez 9 festiwalowych dni w ośmiu polskich miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź, Bydgoszcz i Lublin) zobaczymy wyjątkowe obrazy, będzie można spotkać się z ich twórcami i bohaterami. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka FILM festiwal filmowy film dokumentalny Kasia Dydo Artur Liebhart KULTURA

Zapomniana historia Żydowskiego Związku Wojskowego

Film "Dwie flagi. Opowieść o Żydowskim Związku Wojskowym" w reżyserii Jolanty Kessler przypomina historię mało znanej organizacji wojskowej, która mimo aktywnego udziału w powstaniu w getcie żydowskim w Warszawie przez wiele lat była pomijana w historiografii. Obraz ma na celu wypełnić lukę, która zaistniała po II wojnie światowej z przyczyn politycznych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA film polski film dokumentalny historia Polski powstanie w getcie II wojna światowa Katarzyna Cygler