Polskie Radio
Section05

FILM

"Ada, to nie wypada!". Niezapomniana komedia Konrada Toma

19 listopada 1936 roku odbyła się premiera filmu "Ada, to nie wypada!" Konrada Toma - jednej z najbardziej popularnych polskich komedii dwudziestolecia międzywojennego. W produkcji wystąpiły gwiazdy ówczesnego kina - Aleksander Żabczyński i Antoni Fertner, a także znakomita początkująca aktorka Loda Niemirzanka. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA Konrad Tom Dwudziestolecie międzywojenne kino Jerzy Jurandot komedia

"Kiedy runie Koloseum, runie Rzym. Potem runie świat". Imperium rzymskie i zagadka wieczności

"Gladiator 2", najnowszy film Ridleya Scotta, po raz kolejny sprawia, że masową wyobraźnią zawładnął świat starożytnego Rzymu. Ale – jak mówił w archiwalnej audycji Polskiego Radia Aleksander Krawczuk, znakomity historyk – "właściwie Rzym nigdy nie upadł". A tezę tę potwierdza znacznie więcej niż tylko ta następna kinowa superprodukcja z Koloseum w tle. 
Zobacz więcej na temat:  starożytność starożytny Rzym mitologia Włochy literatura Gladiator 2 religia

Film "Wybraniec". Czy to prawdziwy obraz Donalda Trumpa?

- Film "Wybraniec" próbuje pokazać fenomen kariery Donalda Trumpa, wiele faktów wręcz szokuje, ale widać w nim że jest skomplikowanym człowiekiem, który był produktem swoich czasów - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Zaborski dziennikarz filmowy, który recenzował nowe filmy ekranach polskich kin takie jak: "Wybraniec”, "Simona Kossak", "Prawdziwy ból" i  "Moje ulubione ciasto".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska recenzja kino Donald Trump

Karolina Korwin-Piotrowska poleca: polski serial "Matki pingwinów"

- To opowieść o różnych etapach akceptacji sytuacji, która się nie zmieni. Historia bardzo uczciwa, słodko-gorzka. Czuła, przepiękna, prawdziwa, wspaniale zagrana - powiedziała dziennikarka Karolina Korwin-Piotrowska. Serial "Matki pingwinów", w reżyserii Klary Kochańskiej-Bajon i Jagody Szelc, dostępny jest na jednej z platform streamingowych.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Korwin-Piotrowska kino KULTURA Zobacz także

"Gladiator". Czy Maximus był postacią historyczną? Co jest prawdą, a co fikcją w filmie Ridleya Scotta?

Superprodukcja Ridleya Scotta z 2000 roku "Gladiator" doprowadziła do renesansu kina spod znaku miecza i sandałów. Mimo upływu niemal ćwierćwiecza od premiery nadal cieszy się niesłabnącą popularnością, czego dowodem jest to, że 15 listopada na ekranach kin zagościł film "Gladiator II". O tym, na ile pierwszy film wierny jest wydarzeniom historycznym, mówi dr Michał Jacek Baranowski, historyk starożytności. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Rzym starożytność Marek Aureliusz Ridley Scott

Korelacje - festiwal, gdzie film i literatura dialogują ze sobą

- Bazujemy na dwóch przepięknych sztukach, czyli na filmie i literaturze. Dzieje się tak za sprawą połączenia filmu z osobami, które doskonale parają się językiem polskim, przepięknie piszą i trochę wklejają się w ścieżki dźwiękowe filmów, tworząc w pewnym sensie słuchowiska - mówił w Dwójce Piotr Krzykwa, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Korelacje.
Zobacz więcej na temat:  film polski Dolnośląskie Centrum Filmowe Wrocław Piotr Krzykwa Festiwal Korelacje kino KULTURA Dwójka Monika Zając literatura

"Muzyka filmowa: John Williams" - dokument o słynnym kompozytorze

- Na ten film wiele osób czekało. Zgodnie z hasłem reklamowym - "The Man Behind The Maestro" (Człowiek, który stoi za Maestro) - dużo w tej opowieści o Johnie Williamsie wątków osobistych, ale bohaterką pozostaje jednak jego muzyka - mówił o dokumencie "Muzyka filmowa: John Williams" Mariusz Gradowski, gospodarz audycji "Muzyka w kadrze".
Zobacz więcej na temat:  muzyka filmowa Mariusz Gradowski john williams MUZYKA Dwójka

Festiwal Korelacje. Literaci narratorami filmów. Masłowska, Springer, Andrus opowiadają

Festiwal Korelacje to pierwszy w Polsce festiwal filmów z autorskimi narracjami. - Pomysł wyszedł ze świata audiodeskrypcji. Chcieliśmy sprawdzić, jak narrację do obrazu napisałaby osoba ze świata literackiego. Pierwsze wyzwanie podjęły Dorota Masłowska i Agnieszka Wolny-Hamkało - mówi Piotr Krzykwa, dyrektor festiwalu Korelacje, wydarzenia, które odbywa się pod patronatem Czwórki. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także Alicja Michalska KULTURA Festiwal Korelacje Piotr Krzykwa literatura Dorota Masłowska Agnieszka Wolny-Hamkało Filip Springer Filip Zawada Artur Andrus Michał Witkowski