Polskie Radio
Section05

FILM

Waldemar Kazanecki. Twórca wzruszającego walca z "Nocy i Dni"

– Napisałem muzykę do ponad pięciuset animacji, przeważnie seriali. Filmów fabularnych, w których wykorzystano moje utwory, nie liczyłem, ale przypuszczam, że jest ich kilkadziesiąt – mówił Waldemar Kazanecki na antenie Polskiego Radia. 29 kwietnia br. wspominamy 98. rocznicę urodzin tego wybitnego kompozytora, którego utwory pojawiły się w "Bolku i Lolku", "Zaczarowanym ołówku" oraz w "Nocach i dniach" 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA kompozytor Bolek i Lolek animacja fortepian serial historia Polski

Kino na Granicy: pięć dni projekcji, spotkań, dyskusji, wiele nowości, mnóstwo gości

Kino na Granicy, największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji rozpoczyna się już w środę 1 maja i potrwa do niedzieli 5 maja. O tym, jakie filmy zobaczymy, z jakimi gośćmi będziemy mogli się tam spotkać i w ogóle czego możemy się spodziewać podczas festiwalu w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim mówiła dyrektorka przeglądu Jolanta Dygoś. Trójka jest patronem medialnym festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Kino na Granicy festiwal filmowy Cieszyn Ryszard Jaźwiński Trójka

Serial "Sto lat samotności" według Márqueza już w tym roku. Czy to ma sens, czy to się uda?

Jedna z platform streamingowych zapowiada serialową ekranizację jednej z najsłynniejszych powieści w historii literatury – "Stu lat samotności" Gabriela Garcíi Márqueza. Przy tej okazji ponownie rozgorzała dyskusja, czy warto ekranizować wszystkie najbardziej znane książki, a także czy są takie książki, których nie da się przenieść na ekran.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura ekranizacja Gabriel García Márquez kino telewizja serial platforma streamingowa Łukasz Muszyński Justyna Grabarz Trójka

Kino na Granicy. "Najważniejsze wydarzenie przeglądu? Cieszyn przyciąga sam w sobie" [WIDEO]

- Festiwale walczą i zabiegają o swoich odbiorców. My mamy ten komfort, na co pracujemy przez cały rok, że do nas wielbiciele kina przyjeżdżają z własnej woli. Chcą się cieszyć filmami, aurą i wielością pozycji programowych - mówił w Dwójce Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy 26. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy w Cieszynie.
Zobacz więcej na temat:  Cieszyn kino Aldona Łaniewska-Wołłk Łukasz Maciejewski Dwójka KULTURA Kino na Granicy

"Bojowniczki!". Reżyser filmu: opowiada mało znaną historię

- Jest to historia ostatniego pokolenia Żydów polskich, które dorastało w II RP, a także historia kobiet z ruchu oporu i ich udziału w powstaniu w getcie warszawskim - mówił w "Poranku Dwójki" Rafael Lewandowski, reżyser filmu dokumentalnego pt. "Bojowniczki!".
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie powstanie w getcie warszawskim Aldona Łaniewska-Wołłk Rafael Lewandowski KULTURA Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Dwójka

Kaskader - kto może zostać człowiekiem do zadań specjalnych w kinie?

- Żeby być dobrym kaskaderem, trzeba być dobrze wytrenowanym, ale także mieć w sobie żyłkę hazardzisty - mówi Tomek Lewandowski, kaskader i koordynator scen kaskaderskich. - Z drugiej strony to wszystko jest kontrolowane, przepracowane i nie ma miejsca na zbędne ryzyko czy chwalenie się swoimi umiejętnościami. Na planie trzeba być opanowanym i skupionym.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka kino aktywność fizyczna hobby kaskaderzy Marta Zinkiewicz

"Back to Black. Historia Amy Winehouse": biografia brytyjskiej wokalistki już w polskich kinach

Od kilku lat świat kina chętnie sięga po biografie gwiazd muzyki. Na ekran trafiły życiorysy postaci, takich jak Elton John, Freddie Mercury, Elvis Presley czy Judy Garland. Od 19 kwietnia możemy natomiast oglądać "Back to Black. Historia Amy Winehouse". - Czego możemy się spodziewać? Trochę bajki, trochę listu miłosnego, ale też wzruszającej opowieści o dziewczynie, która bardzo chciała kochać - mówi pisarka Sylwia Chutnik, która poprowadziła premierę filmu w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Amy Winehouse sofia coppola KULTURA premiera

Festiwal Script Fiesta, czyli wielka uczta dla tych, których kręci scenariusz

Ruszył 12. festiwal Script Fiesta, jedyny taki festiwal w Polsce, podczas którego można poznać tajniki storytellingu oraz tworzenia scenariuszów. Chociaż podczas tegorocznej edycji będzie poruszanych wiele tematów, wydaje się, że tym dominującym będzie muzyka. Nic dziwnego, skoro gościem specjalnym imprezy będzie Philip LaZebnik, scenarzysta m.in. animacji "Pocahontas", "Mulan" i "Książę Egiptu".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA teledysk telewizja scenariusz festiwal filmowy Festiwal ScriptFiesta Warszawa Lena Góra wideoklipy Artur Zaborski Justyna Grabarz Trójka