Polskie Radio
Section05

FILM

Magda Teresa Wójcik: trudno u mnie odróżnić naturalność od aktorstwa

- Jak grałam tą swoją Joannę d'Arc, to działy się rzeczy nieprawdopodobne. Ludzie płakali ze mną, potrafiło nas płakać razem 200-300 osób - opowiadała Magda Teresa Wojcik w Polskim Radiu. - Najwięcej siły dawała mi publiczność. Ona jakaś taka była zupełnie inna niż wszyscy inni dookoła. Oni zawsze mi mówili po spektaklach, że mam grać dalej - dodawała aktorka.
Zobacz więcej na temat:  film polski TEATR aktor reżyser kino Jerzy Wójcik

Wojciech Wawszczyk o "Smoku Diplodoku": mam wrażenie, że ten film robię całe życie

Dobiega końca epopeja związana z powstaniem animowanego filmu "Smok Diplodok", którego scenariusz oparty jest na komiksach Tadeusza Baranowskiego. Światową prapremierę produkcja będzie miała na najważniejszym festiwalu filmów animowanych w Annecy, a o jej historii, liczącej 12 lat, a nawet więcej (!), opowiada w rozmowie z Katarzyną Borowiecką reżyser Wojciech Wawszczyk.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA film animowany komiks ekranizacja Wojciech Wawszczyk Benedict Cumberbatch Pola Negri filmoteka narodowa Trójka Katarzyna Borowiecka Tadeusz Baranowski

POLSKIE RADIO 24 "Królestwo zwierząt" wkrótce w kinach. "Porywa, zachwyca, obezwładnia"

- W filmie "Królestwo zwierząt" jest wszystko: mądre przesłanie, przygoda, tajemnica, elementy horroru - wyliczała w Polskim Radiu 24  filmoznawczyni i promotorka kultury filmowej Małgorzata Borychowska. - To kino najwyższej próby, przygodowe, wspaniałe, oszołamiające. Może się spodobać bardzo wielu grupom odbiorców - dodała. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Maja Kluczyńska

Sebastian Dela w filmie "Błazny". Czy będzie nagroda na festiwalu w Koszalinie?

– Kiedy ludzie debiutują, zostawiają przy projekcie całe serducho i jeszcze trochę więcej – mówi Sebastian Dela, odtwórca jednej z ról w filmie "Błazny". Obraz ma szansę zdobyć nagrodę podczas zbliżającego się festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie, prezentującego produkcje debiutujących twórców sztuki filmowej.
Zobacz więcej na temat:  Sebastian Dela Ryszard Jaźwiński KULTURA Festiwal Młodzi i Film kino Trójka Koszalin

43. KFDF "Młodzi i Film". Krzysztof Kwiatkowski: mnóstwo talentów i inne spojrzenie na świat

Startuje 43. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". - Dla tego pokolenia charakterystyczne jest to, że sztuka jest dla nich ważna, ale życie bywa ważniejsze - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Kwiatkowski, dyrektor medialny wydarzenia. Czego możemy spodziewać się po tegorocznej edycji festiwalu?
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska KULTURA Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film Krzysztof Kwiatkowski Małgorzata Borychowska Koszalin

Najciekawsze filmy o Polsce po roku 1989 - ranking subiektywny

- Z kinem III RP było trochę tak, że myśmy się zacieklej przez te 35 lat kłócili o rzeczy, których w nim nie było, niż o rzeczy, które w nim były. Przypominam sobie niezliczone dyskusje, postulaty czego nam brakuje, kiedy wreszcie postanie film taki czy śmaki. Te dyskusje bywały dużo bardziej zacięte i gorętsze od dyskusji na temat rzeczy, które faktycznie powstawały i coś wyjaśniały - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" Piotr Gociek w rocznicę wyborów 4 czerwca '89.
Zobacz więcej na temat:  film polski kino III RP Adriana Prodeus Dwójka KULTURA

"Jedno życie". Co jest prawdą, a co fikcją w filmie o Nicholasie Wintonie - "brytyjskim Schindlerze" [POSŁUCHAJ PODCASTU]

Brytyjski aktywista Nicholas Winton tuż przed II wojną światową zorganizował wywózkę żydowskich dzieci z Pragi. W ten sposób jemu i jego współpracownikom udało się uratować przed Holokaustem 669 żydowskich dzieci. 31 maja 2024 na ekrany polskich kin wchodzi film "Jedno życie" opowiadający o wyczynie Nicholasa Wintona. Film to solidna lekcja historii, co nie znaczy, że nie ma w nim kilku przeoczeń, niedopowiedzeń, a nawet celowych przeinaczeń faktów.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa Holokaust Czechosłowacja Czechy Bartłomiej Makowski

Aleksander Żabczyński. Największy amant polskiego przedwojennego kina

31 maja 1958 roku w Warszawie zmarł Aleksander Żabczyński - jeden z najbardziej popularnych aktorów dwudziestolecia międzywojennego. Kobiety za nim szalały, a krytycy go uwielbiali. Był nie tylko wielkim artystą, lecz także uczestnikiem wojny obronnej z 1939 roku i bitwy pod Monte Cassino.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski aktorzy aktor II wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne kino historia warszawy

"Hit Man". Richard Linklater odświeża komedię kryminalną

- Sens filmu "Hit Man" na ubiegłoroczny Festiwalu w Wenecji wspominam jako jeden z najlepszych. Po tygodniu oglądania bardzo wysoko oktanowego kina artystycznego, mniej lub bardziej ambitnego, my dziennikarze nie bawiliśmy się chyba tak dobrze na żadnej innej projekcji. Biliśmy brawo, śmialiśmy się, była to świetna odtrutka na nadęte kino, które traktuje widzów jak idiotów - mówiła w audycji "O wszystkim z kulturą" Adriana Prodeus.
Zobacz więcej na temat:  kino Adriana Prodeus Piotr Gociek KULTURA Richard Linklater Dwójka