Polskie Radio
Section05

FILM

Jak zrealizować swój pierwszy film? Studio Munka SFP pomaga

Studio Munka SFP ogłasza nabór do programów Trzydzieści Minut i Sześćdziesiąt Minut, których celem jest umożliwienie młodym twórcom profesjonalnego debiutu fabularnego. - Mamy kilka programów skierowanych do młodych ludzi, którzy chcieliby zrealizować swoje pierwsze filmy - mówi Katarzyna Malinowska, kierowniczka projektów. - To są programy dotyczące realizacji filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych, krótkometrażowych, ale i pełnometrażowych. Jest tego sporo. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka konkurs Studio Munka Stowarzyszenie Filmowców Polskich Kasia Dydo Katarzyna Dydo

NASZ WYWIAD "Przysięga Ireny". Ocalały z Holocaustu dzięki Polce Irenie Gut-Opdyke: "Była moją drugą matką"

W piątek, 19 kwietnia 2024, na ekranach polskich kin zagości polsko-kanadyjska koprodukcja "Przysięga Ireny”. Film opowiada historię Ireny Gut-Opdyke - Polki, która ukrywała kilkanaścioro Żydów w willi majora Wehrmachtu. Gdy niemiecki oficer dowiedział się o tym, zmusił Irenę, by została jego kochanką pod groźbą wydania ukrywających się. Nim to jednak nastąpiło, Irena powstrzymała jedną z żydowskich par przed przerwaniem ciąży. Chłopiec, który się wówczas narodził, Roman Haller, był gościem honorowym podczas polskiej prapremiery filmu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Holokaust

Film "Pamięć" Michela Franco. Rozważania o demencji i chorobie Alzheimera

- Film "Pamięć" ("Memory") był jednym z ostatnich seansów konkursowych na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji. Jak to na festiwalu, był to moment poczucia przesytu kinem. Wtedy jednak pojawił się ten film i uwiódł mnie od pierwszej chwili - opisała swoje wrażenia Adriana Prodeus, która wraz z Piotrem Goćkiem w audycji "O wszystkim z kulturą" pochyliła się nad obrazem Michaela Franco.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Piotr Gociek Adriana Prodeus demencja choroba Alzheimera pamięć KULTURA

WFF we Wrocławiu świętuje 70. urodziny. "Drzwi były otwarte, więc wszedłem"

Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu świętuje swoje 70. urodziny. Tutaj swoje filmy kręcili choćby Wajda, Polański czy Has. Właściwie nie ma polskiego reżysera, który nie zetknąłby się z wrocławską wytwórnią. W "Rozmowach po zmroku" pracownicy WFF opowiedzieli m.in. o jej historii. - Idąc kiedyś od obecnej Hali Stulecia, zauważyłem napis "Wytwórnia Filmów Fabularnych". Drzwi były otwarte, więc wszedłem do środka - wspomina Henryk Tas, oświetleniowiec pracujący tu niemal od samego początku.
Zobacz więcej na temat:  Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu Jakub Kukla kino Radosław Piwowarski Waldemar Krzystek KULTURA film polski Dwójka

Miloš Forman. Czeski wizjoner, który podbił Amerykę

- Słynne jest to powiedzenie Formana "zrozumiałem, że jeśli nie złapię języka, którym posługują się ludzie siedzący w barze, to nie będę w stanie robić takich filmów, jak w Czechosłowacji". Ta amerykańska rzeczywistość była dla niego po prostu niedostępna, hermetyczna, nie mógł się na niej oprzeć. W związku z tym nagle z reżysera, który wyławiał perły z życia codziennego i na ich podstawie tworzył filmy, przeistoczył się w adaptatora literatury – wspominał historyk kina Rafał Marszałek na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA kino Milosz Forman reżyser Czechosłowacja Stany Zjednoczone

Festiwal w Cannes. Polski film powalczy o Złotą Palmę

O Złotą Palmę podczas 77. Festiwalu w Cannes powalczy 19 filmów, a wśród nich najnowszy obraz Magnusa von Horna "Dziewczyna z igłą", czyli koprodukcja duńsko-szwedzko-polska. - To kolejny dowód na to, że polskie kino jest naprawdę w dobrej kondycji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Artur Zaborski, dziennikarz filmowy, recenzent i krytyk filmowy.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska kino film polski Złota Palma Festiwal w Cannes Dziewczyna z igłą Magnus van Horn Cannes Sebastian Smoliński