Polskie Radio
Section05

FILM

Śladem ulubionych bohaterów. Jak rozwija się turystyka filmowa?

Podróże filmowe są obecnie jednym z najszybciej rozwijających się sektorów turystyki. - Pierwsze podróże zaczęły się ponad dwie dekady temu. Dzięki wielkim produkcjom wiele krajów otworzyło się na turystów filmowych - mówią Wiktoria Bielak i Dominik Boczar z Koła Naukowego Turystyki SGGW. - Tak było m.in. w przypadku Wielkiej Brytanii i takich produkcji jak Harry Potter oraz Braveheart, a także Nowej Zelandii ze słynnym filmem Władca Pierścieni. Wraz z naszymi gośćmi sprawdzamy, jak wygląda turystyka filmowa. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka moda podróże Podróże z Czwórką zwiedzanie Marta Zinkiewicz

"Cud nad Wisłą". Arcydzieło przedwojennej kinematografii patriotycznej

16 marca 1921 roku odbyła się premiera jednego z pierwszych polskich przebojów kinowych - "Cudu nad Wisłą" w reżyserii Ryszarda Bolesławskiego. Film ilustruje epizody wojny polsko-bolszewickiej, która toczyła się od 1919 do 1921 roku. Tytuł natomiast nawiązuje do rozegranej w sierpniu 1920 roku słynnej Bitwy Warszawskiej, nazywanej również "Cudem nad Wisłą".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA kino reżyser II Rzeczpospolita patriotyzm wojna 1920 bitwa warszawska

Joanna Kulig o odzyskanej radości życia i rozmowach z Anne Hathaway

– Zdałam sobie sprawę, że bardzo emocjonalnie byłam wyczerpana, bo oprócz tych rzeczy na co dzień to, grając emocjonalnie różne postaci, gdzieś odkłada się ten stres wchodzenia w różne stany płaczu, śmiechu na zawołanie. Ten reset tam spowodował, że się wyciszyłam i mam taką większą radość życia codziennego – deklaruje Joanna Kulig w "Trójkowo, filmowo". 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Kulig Ryszard Jaźwiński Trójka KULTURA Anne Hathaway

Timeless Film Festival Warsaw - wkrótce pierwsza edycja kina klasycznego

Na polskiej mapie festiwalowej pojawiło się nowe wydarzenie - Timeless Film Festival Warsaw. - To festiwal poświęcony kinu klasycznemu i filmom ponadczasowym - mówi Roman Gutek, działacz kulturalny i organizator wydarzenia. - Klasyka dostała teraz drugie życie, współczesna technika pozwala na to, że dawne kopie się odnawia i digitalizuje. Te filmy są bardziej dostępne i zainteresowanie młodych ludzi klasyką.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka kino festiwal filmowy Warszawa Adam Smolarek Roman Gutek

Turcja. Iranka od miesiąca żyje na lotnisku w Stambule

Dr Kaviani, absolwentka uniwersytetu w Teheranie, która na co dzień mieszka w Toronto, niedawno odwiedziła ojczyznę. Jednak ze względów politycznych kobieta musiała wyjechać z Iranu. Przekroczyła granicę lądową z Turcją i udała się na lotnisko w Stambule, by wrócić do Kanady. Kobiecie odmówiono jednak wydania nowej wizy ze względu na wygaśnięcie pozwolenia na pobyt w tym kraju - opisuje w środę turecki portal Duvar.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Turcja Stambuł Iran Steven Spielberg społeczeństwo Kanada

Oscar dla filmu "20 dni w Mariupolu". "Każdy powinien go zobaczyć"

"20 dni w Mariupolu" o rosyjskim oblężeniu zdobył statuetkę dla najlepszego filmu dokumentalnego na tegorocznej gali rozdania Oscarów. To pierwsza w historii Nagroda Akademii dla ukraińskiego filmu. - Film jest przerażający, bardzo smutny, ale uważam, że każdy powinien go zobaczyć. To jest bardzo bliska wojna, która dzieje się tu i teraz - mówi w "Czterech porach roku" Mariana Kril z Redakcji Ukraińskiej Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Oscary 2024 Mariana Kril nagroda Roman Czejarek Mariupol wojna na Ukrainie

Henryk Bista. "Teatr był dla niego sednem pracy aktora"

- Zawsze się dziwię, gdy słyszę, że Henryka nazywa się aktorem drugiego planu. Dla mnie zawsze był  pierwszoplanową postacią, bo każdą swoją rolę potrafił doskonale wyeksponować i wspaniale wypełniał tę przestrzeń, którą otrzymywał w sztuce. To był po prostu bardzo dobry aktor – mówiła aktorka Olga Sawicka na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski historia PRL historia teatru aktorzy aktor aktorstwo TEATR kino Gdańsk

Oscary 2024. Przemiana Akademii, triumf arthouse'u. Poznaj zwycięzców

- 96. gala oscarowa już za nami. Znamy zwycięzców. Ja widzę też ogromny progres w rozwoju samej gali. Ona już nie nudzi. Oglądając ją, nie chciało się usnąć czy przełączyć - mówi Dawid Muszyński, krytyk filmowy. - Czuło się zabawę, chęć wygranej i kreatywność wszystkich tworzących to wydarzenie. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Oscary Oscary 2024 kino Emma Stone Christopher Nolan Cillian Murphy Martin Scorsese Robert Downey Junior Da'Vine Joy Randolph

Oscary 2024. "Strefa interesów" – oscarowa przestroga dla współczesnego świata

– To jest bardzo współczesny film, który mówi nie tylko o Holokauście. To jest lustro postawione przed nami, żebyśmy się przyjrzeli sobie i temu, co jest w nas – mówi producentka Ewa Puszczyńska. Kręcona w Muzeum Obozu Auschwitz-Birkenau i jego bezpośrednim sąsiedztwie "Strefa interesów" zdobyła Oscary w dwóch kategoriach: "Najlepszy film międzynarodowy" i "Najlepszy dźwięk".
Zobacz więcej na temat:  Oscary 2024 Trójka Radosław Nałęcz Ryszard Jaźwiński Łukasz Żal Ewa Puszczyńska KULTURA

Oscary 2024: "20 dni w Mariupolu". Nagroda dla filmu o walczącej Ukrainie

Ukraiński dokument "20 dni w Mariupolu" otrzymał Oscara dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego. Film autorstwa Mstysława Czernowa dokumentuje zagładę miasta bombardowanego przez Rosjan. - To bardzo ważna nagroda dla Ukraińców. Przemowa reżysera tego filmu była na pewno najmocniejszym wystąpieniem Gali Oscarowej - mówi Michał Strzałkowski z Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Michał Strzałkowski Jan Pachlowski Ukraina Oscary 2024 Film 20 dni w Mariupolu Mstysław Czernow

Oscary - "Oppenheimer" przegrał starcie z polską koprodukcją

- Wieczór w Dolby Theatre w Hollywood zdominowały dwa obrazy: "Oppenheimer" - 7 Oscarów - i "Biedne istoty" - 4.  Najważniejsze statuetki dla "Oppenheimera" to najlepszy film, reżyseria, aktor pierwszo- i drugoplanowy - mówił w "Poranku Dwójki" korespondent Polskiego Radia Jan Pachlowski, który obserwował 96. galę Oscarów. Polsko-brytyjsko-amerykańska koprodukcja "Strefa interesów" zdobyła dwie nagrody (najlepszy film międzynarodowy i dźwięk).
Zobacz więcej na temat:  Oscary 2024 Jan Pachlowski Aldona Łaniewska-Wołłk Christopher Nolan Cillian Murphy Ewa Puszczyńska Jonathan Glazer Dwójka kino KULTURA aktorzy Robert Downey Junior Robert Oppenheimer Oscary