Polskie Radio
Section05

FILM

Gala oscarowa 2024 w portalu Polskiego Radia i na antenie radiowej Jedynki

Program 1 Polskiego Radia zaprasza na specjalną audycję "Noc oscarowa" poświęconą gali wręczenia najbardziej prestiżowych nagród filmowych na świecie. Gośćmi Martyny Podolskiej i Pawła Sztompkego będą znawcy świata kina. Początek emisji z niedzieli na poniedziałek, tuż po północy.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Jan Pachlowski Marcin Radomski Krzysztof Kwiatkowski Piotr Ratajczak Bodo Kox Paweł Maślona Leszek Bodzak Joanna Kuś Małgorzata Karpiuk Martyna Podolska Paweł Sztompke Oscary 2024 kino gala aktorzy operatorzy scenariusz reżyseria dźwięku reżyser aktor aktorstwo Polskie Radio

Oscary 2024. Dzisiaj w nocy wyjątkowa gala. Do kogo trafią statuetki?

W nocy z 10 na 11 marca - o północy czasu obowiązującego w Polsce - w Dolby Theatre przy Hollywood Boulevard w Los Angeles odbędzie się 96. gala rozdania Oscarów, dorocznych wyróżnień filmowych przyznawanych przez członków Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Oscary 2024 mają polskie akcenty, ale zabrakło kandydata naszego kraju do najważniejszych nagród.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka KULTURA kino Oscary 2024

PR24 Fenomen filmu "Diuna". Krytyk filmowy: zostanie z nami i zapisze się w historii kina

- To jest film na miarę "Ojca chrzestnego" lub "Gwiezdnych wojen", zostanie z nami i zapisze się w historii kina. Zresztą "Gwiezdne wojny" są plagiatem "Diuny". George Lucas przerobił "Diunę" na własny świat: mały chłopiec na pustynnej planecie, który ma być zbawcą galaktyki. Do tego zły imperator, który próbuje go wykończyć. Podobno nawet Frank Herbert zastanawiał się, czy nie złożyć pozwu przeciwko Lucasowi - mówił w Polskim Radiu 24 krytyk filmowy Dawid Muszyński.
Zobacz więcej na temat:  Diuna kino KULTURA

Holokaust i "Strefa interesów". Gociek: Jonathan Glazer czyni widza współsprawcą filmu

- Ta straszliwa tragedia, bezmiar zbrodni, który odbywa się wewnątrz niemieckiego obozu zagłady, dociera do nas w ten sposób, że słyszymy strzały, czasem jakieś krzyki, odgłosy pociągów z kolejnymi transportami do Auschwitz. To jest tak dalece na krańcach tej rzeczywistości, którą oglądamy, że główny wysiłek twórczy odbywa się w głowie widza - mówił Piotr Gosiek, który z Łukaszem Adamskim recenzował nowości filmowe.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Adamski Piotr Gociek USA kino KULTURA Polskie Radio 24 Holokaust Diuna

Operator Łukasz Żal o realizacji "Strefy interesów": to był Big Brother w domu nazistów

Na ekrany polskich kin wszedł film "Strefa interesów" Jonathana Glazera. Luźna ekranizacja powieści Martina Amisa pod tym samym tytułem uzyskała pięć nominacji  do Oscara i jest mocnym kandydatem do statuetki w kategorii "najlepszy film zagraniczny". Co równie ważne, jest to koprodukcja brytyjsko-polsko-amerykańska, a nasza strona miała duży wkład w jej realizację: m.in. autorem zdjęć jest Łukasz Żal.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Orły 2024 kino film polski Oscary 2024 Łukasz Żal KULTURA Marcin Koszałka

Oscary 2024. Kto ma największą szansę na statuetkę? Ten film otrzymał aż 13 nominacji

96. ceremonia wręczenia Oscarów już w niedzielę, 10 marca. "Oppenheimer" Christophera Nolana - z 13 nominacjami - został liderem wyścigu. 11 nominacji trafiło do "Biednych istot" Yorgosa Lanthimosa, a 10 do "Czasu krwawego księżyca" Martina Scorsese. Brytyjsko-polsko-amerykańska koprodukcja "Strefa interesów" Jonathana Glazera ma szanse na pięć nagród.
Zobacz więcej na temat:  kino Oscary 2024 Oscary Christopher Nolan Martin Scorsese Emma Stone Cillian Murphy Robert De Niro Ryan Gosling bradley cooper jodie foster

"Strefa interesów". Idylla w przedsionku piekła, czyli życie rodzinne komendanta Auschwitz

Duża willa z pięknie utrzymanym ogrodem, z piwnicami pełnymi żywności, z centralnym ogrzewaniem. W domu wiele rodzinnych zdjęć, obrazów, dwie łazienki, pokój do zabaw dla dzieci. Obok, za murem z zasiekami, wieżyczka wartownicza. Dalej komora gazowa, krematorium. I wielki obóz śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz wspomnienie III Rzesza Niemcy nazizm niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne kino Rudolf Hoess Oscary 2024

Łódzka "Filmówka". Znana na całym świecie wytwórnia talentów

8 marca 1948 roku utworzono Państwową Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi, często nazywaną również "Filmówką". Ta prestiżowa placówka, jedna z najstarszych uczelni filmowych w Europie, wykształciła wielu wybitnych artystów, którzy położyli podwaliny pod polską powojenną kinematografię. Do grona jej absolwentów należą m.in. Roman Polański, Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski czy Juliusz Machulski. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia PRL film polski kino Andrzej Wajda