Polskie Radio
Section05

FILM

Wielobarwna kultura Afryki na festiwalu filmowym AfryKamera

Już po raz 18. w Warszawie odbędzie się Festiwal AfryKamera, pierwszy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej festiwal filmowy, który promuje kino afrykańskie, a także największa w Polsce impreza poświęcona kulturze kontynentu afrykańskiego. To interdyscyplinarne wydarzenie skupiające szerokie środowisko ludzi zafascynowanych złożoną i wielobarwną kulturą Afryki. W swojej audycji Ryszard Jaźwiński porozmawia z organizatorami oraz przedstawi zapowiedzi programowe festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński kino festiwal filmowy Afryka KULTURA

"Młodzi gniewni" made in Poland, czyli "Piep*zyć Mickiewicza". W roli głównej Dawid Ogrodnik

Na początku stycznia do polskich kin wejdzie film "Piep*zyć Mickiewicza". To opowieść o młodych, gniewnych ludziach z jednej klasy, którzy nie mają łatwych charakterów, ale mają też własne problemy i wbrew pozorom potrzebują pomocy, by odnaleźć się w świecie. Czy nowy, niekonwencjonalny nauczyciel w osobie Dawida Ogrodnika da sobie radę?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA szkoła Dawid Ogrodnik premiera

Sukces filmu "Chłopi". Hugh Welchman: gdybyśmy dostali nominację do Oscara, to byłaby bajka

W trzecim tygodniu grudnia poznamy skrócone listy oscarowe, tzw. shortlisty. W wyścigu o statuetkę złotego rycerza uczestniczy polska produkcja "Chłopi" w reżyserii DK i Hugh Welchmanów będąca ekranizacją powieści Władysława Reymonta. - Moim zdaniem, jeśli członkowie Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej zobaczą "Chłopów", to mamy duże szanse na pokonanie pozostałych nominowanych - powiedział w audycji "Magazyn bardzo filmowy" reżyser Hugh Welchman.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska chłopi Hugh Welchman Władysław Reymont DK Welchman kino KULTURA

"Robotnicy '80". Poruszające świadectwo strajku w Stoczni Gdańskiej

7 grudnia 1980 roku w Gdańsku odbyła się jedna z pierwszych publicznych projekcji filmu "Robotnicy '80". - Tego dokumentu nie robiliśmy dla siebie, a po to, aby oglądali go wszyscy. On nigdy jednak nie będzie zupełnie obiektywny. Bo to moja relacja. Zapis z tego, co widziałem na własne oczy - mówił na antenie Polskiego Radia jeden z reżyserów filmu Andrzej Zajączkowski.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia PRL historia Europy HISTORIA strajki sierpniowe strajki 1980 Stocznia Gdańska kino dokument Anna Walentynowicz Lech Wałęsa Andrzej Wajda Andrzej Kołodziej Mieczysław Jagielski

Tadeusz Olsza. Gwiazda warszawskich przedwojennych kabaretów

3 grudnia 1895 roku urodził się Tadeusz Olsza. Był jednym z najpopularniejszych artystów kabaretowych dwudziestolecia międzywojennego, znanym ze swoich umiejętności tanecznych, zabawnych monologów i piosenek. Zapamiętany został również jako zdolny aktor, współpracujący między innymi z warszawskim teatrem "Syrena" i Teatrem Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne kabaret Morskie Oko aktorzy Warszawa Eugeniusz Bodo Loda Halama Mieczysława Ćwiklińska Ludwik Sempoliński