Polskie Radio
Section05

FILM

Reżyser samouk i science fiction z Rzeszowa. Kim jest Łukasz Róg?

- Wydawało mi się to takie proste: masz kamerę, zbierasz ludzi i kręcisz. Dziwiłem się studentom szkół filmowych, że tego nie robią. Później zrozumiałem, że jeśli ktoś spędził jeden dzień na planie, wie, że jest to niemożliwe. Mogę wiec powiedzieć, że uratował mnie brak doświadczenia - śmieje się Łukasz Róg, twórca "No Stars Anymore", który kręci nowy film, "Rage of Stars".  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka kino film polski science-fiction Adam Smolarek

Pokazy, koncerty, wystawy na Festiwalu Filmów Skandynawskich

Festiwal Filmów Skandynawskich to przegląd najnowszych i tych nieco starszych produktów skandynawskiej wyobraźni. Oprócz tradycyjnego wymiaru festiwalu opartego na projekcjach filmowych FFS to również wydarzenia artystyczne, spotkania z twórcami filmowymi i koncerty związane z kulturą i dziedzictwem Skandynawii. Trójka jest patronem medialnym tego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński KULTURA festiwal filmowy Darłowo Skandynawia

"Ma swój rytm i klimat" Adamski o filmie "Indiana Jones i artefakt przeznaczenia"

- Spodziewałem się, że będzie to pójście w stronę dzisiejszego Disneylandu, który wypruwa do granic możliwości wszystkie franczyzy i kończy się to w sposób żałosny, ale dostałem dobrą zabawę. Gdy zobaczyłem, że Indiana Jones będzie znowu walczył z nazistami, pomyślałam, że jest to gra bezpiecznymi kartami, ale to wszystko składa się w całość (…) to ma swój rytm i klimat - mówił Łukasz Adamski, który z Piotrem Goćkiem omawiał nowości filmowe.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Adamski Piotr Gociek USA kino KULTURA Polskie Radio 24

Zaszczepiony górami i wspinaczką: nowy projekt jurajski Piotr Głowackiego

Bywa, że w trakcie pracy nad filmem, w aktorach rodzą się nowe pasje, które przenoszą się później na ich życie prywatne. Tak właśnie zdarzyło się w przypadku Piotra Głowackiego: w czasie, gdy przygotowywał się do kręconego przede wszystkim w wysokich górach filmu "Broad Peak", zachwycił się wspinaczką. Stała się ona jego nową pasją, a teraz przygotowuje w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej związany z nią nowy projekt.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Piotr Głowacki góry wspinaczka hobby Ryszard Jaźwiński aktor Trójka

Jest zwiastun "Napoleona" Joaquinem Phoenixem w roli głównej

Napoleon Bonaparte mimo niewielkiego wzrostu był jedną z największych i najważniejszych postaci w historii świata. Uwielbiany przez jednych, nienawidzony przez drugich, jeszcze za życia stał się bohaterem zbiorowej wyobraźni. Nic też dziwnego, że kino szybko się o niego upomniało: filmy, w których się pojawia, można liczyć w dziesiątkach, jeśli nie setkach. Teraz powstaje kolejne dzieło, a odpowiada za nie być może ostatni, który z takim talentem i uwielbieniem tworzy wielkie, epickie widowiska – Ridley Scott.
Zobacz więcej na temat:  Napoleon_Bonaparte Napoleon KULTURA Pani Walewska Ridley Scott Joaquin Phoenix Katarzyna Cygler Trójka

Tim Burton kręci "Sok z żuka 2": Winona Ryder i Michael Keaton znowu razem na planie!

Trwają prace nad sequelem kultowej komedii Tima Burtona "Sok z żuka". Wiadomo, że w filmie pojawią się dwie główne gwiazdy z pierwszej części: Winona Ryder oraz Michael Keaton. Być może zobaczymy także Geenę Davis, jednak udział Aleca Baldwina jest wykluczony. Czy legendarny reżyser udowodni, że nie stracił charakteru, a jego nowy film dorówna pierwowzorowi?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Tim Burton Johnny Depp Michał Kowarski Katarzyna Cygler Trójka Winona Ryder Geena Davis Jenna Ortega

PR24 II wojna światowa we współczesnym kinie niemieckim. Dr Klejsa wskazuje na dwa nurty narracji

Po zjednoczeniu Niemiec doszło do scalenia dwóch typoów pamięci o II wojnie światowej, narracji o oporze i o ofiarach - powiedział w Polskim Radiu 24 filmoznawca dr hab. Konrad Klejsa. - Pod koniec XX wieku pojawiło się w Niemczech sporo filmów, w tym wystawnych produkcji telewizyjnych, które miały apelować do wyobraźni i tworzyć opowieści ofiarnicze - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Krasnodębski KULTURA

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: honorowe Platynowe Lwy dla Allana Starskiego!

Gościem Ryszarda Jaźwińskiego była Joanna Łapińska, niedawno wybrana nowa dyrektor artystyczna Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, którego 48. edycja odbędzie się w dniach 18-23 września. Zdradziła m.in., że honorową nagrodę Platynowych Lwów za całokształt twórczości dostanie Allan Starski.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński KULTURA Allan Starski festiwal filmowy w Gdyni premiera Trójka

"100 proc. Andersona w Wesie": Adamski i Gociek o kolorowym świecie "Asteroid City"

- Ta cała rewia kolorów, surrealizm, absurdalizm. Ja wciąż to kupuję - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Adamski o nowym filmie Wesa Andersona "Asteorid City". - Wolę wybierać między dziełami, które są efektem pracy twórców bezkompromisowo realizujących swoją wizję (...) niż żyć w świecie, w którym wszysko jest na siłę uśredniane - stwierdział z kolei Piotr Gociek.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Piotr Gociek Łukasz Adamski Wes Anderson

Kameralne Lato 2023 pod hasłem "Freedom". Tak filmowcy czują wolność

Ogólnopolskie Spotkania Filmowe Kameralne Lato w ciągu ostatnich 15 lat stały się ważnym punktem w kalendarzu Radomia. To okazja na wzięcie udziału w bezpłatnych projekcjach filmowych, warsztatach i debatach z twórcami oraz miłośnikami kina krótkometrażowego. To także sekcje konkursowe, które od ubiegłego roku odbywają się pod nazwą Freedom Film Festival.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo

"Towarzystwo niepokornych". Aneta Barcik opowiada o dzieciach Polek na przymusowych robotach w Niemczech

Wokalistka Aneta Barcik ćwierć wieku spędziła w Hamburgu, a ostatnio powróciła do ojczyzny. W Niemczech zainteresowała się losami Polaków wywożonych w czasie wojny na przymusowe roboty. W Polskim Radiu 24 opowiedziała o dotyczącym tego tematu projekcie filmowym, który realizuje.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA II wojna światowa Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman KULTURA

"Oppenheimer" Christophera Nolana. Czy historia "ojca bomby atomowej" może fascynować?

Za niespełna trzy tygodnie w kinach pojawi się "Oppenheimer" Christophera Nolana. To historia życia Roberta Oppenheimera, wybitnego amerykańskiego fizyka, nazywanego "ojcem broni masowego rażenia". To właśnie on był kierownikiem naukowym "Projektu Manhattan", którego celem było stworzenie pierwszej bomby atomowej. Po zniszczeniu Hiroszimy i Nagasaki czuł się odpowiedzialny za śmierć blisko 200 tys. mieszkańców tych miast.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Christopher Nolan NAUKA fizyka bomba atomowa Artur Cichmiński Radosław Nałęcz Trójka Cillian Murphy Robert Oppenheimer Projekt Manhattan

Arkadiusz Janiczek: sukcesem jest to, że życie obdarzyło mnie możliwością grania z największymi

Jak co tydzień, dwie pasjonatki sztuki scenicznej, Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, opowiadają o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Rozmawiają także z twórcami - aktorami, reżyserami, kompozytorami i dramatopisarzami. Tym razem ich gościem był Arkadiusz Janiczek, aktor teatralny i filmowy.
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz KULTURA TEATR telewizja aktorstwo aktor Arkadiusz Janiczek Trójka