Polskie Radio
Section05

folk

Świętujemy 4. urodziny Polskiego Radia Chopin i tańczymy na Festiwalu Niepodległa

„W każdym z nich można się zasłuchać. Każdy może jednocześnie zachwycić i zadziwić. Niosą w sobie ton nostalgiczny, choć zarazem pewną zuchwałość i dziwność. Przenoszą echa momentów bardzo wobec siebie odmiennych. Okruchy wspomnień konstruowane w jedną całość” pisał prof. Tomaszewski o chopinowskim cyklu mazurków z op. 56. W audycji wysłuchaliśmy m.in. tych mazurków w wykonaniu artystów, którzy uczestniczyli w tegorocznym Konkursie Chopinowskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna chopin Kuba Borysiak

Niepodległość w takt melodii tradycyjnych

Hymn Polski grany na instrumentach ludowych i warsztaty taneczne oraz koncerty, wśród gości Janusz Prusinowski Kompania, Maria Siwiec, Skład Niearchaiczny, Duet z Wiwatem i Kapela Dudziarska Koźlary, a także Kapela Tomasza Mielnickiego i Kurpiowska Wspólnota Pieśni - taki pomysł na uczczenie Święta Niepodległości zrealizujemy w tym roku.
Zobacz więcej na temat:  folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa taniec niepodległość Święto Niepodległości Janusz Prusinowski tradycja

Rosyjski Kaukaz dla wtajemniczonych. Rozmowa z Bulatem Khalilovem

„Na pierwszą samodzielną wyprawę pojechaliśmy do Dagestanu. Mieliśmy się za wielkich punkowych antyakademickich odkrywców. Byliśmy na tyle głupi, że wydawało nam się, iż naukowcy dbają tylko o wiedzę, nie o muzykę naprawdę. Byliśmy zupełnie nieprzygotowani, zadawałem idiotyczne pytania w stylu: «znacie jakieś stare piosenki»? Nagrywaliśmy wtedy dwa zespoły złożone ze starszych kobiet, były przemiłe i szczęśliwe, że ktoś przyjechał do nich nagrać ich muzykę. To one wykonały moją robotę za mnie i zrobiły to lepiej ode mnie. Wtedy zrozumieliśmy z Timurem, że możemy być antysystemowi, ale nie możemy być niekompetentni, dostaliśmy lekcję pokory”.
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Kaukaz Kaukaz Północny

Mehehe, Same Suki i Zarysy - dziś te projekty żyją w górach

Tuż przed pandemią Helena Matuszewska wróciła w rodzinne strony, na Spisz. - Wróciłam w góry, do starej drewnianej zagrody, właściwie skansenu z 1929 roku, do wioski, w której się wychowałam - mówi artystka. - Teraz tam moje życie twórcze się odbywa m.in. warsztaty mehehowe "Dzika natura głosu", koncerty z Samymi Sukami, z Mehehe. Tam też powstaje nowy projekt Zarysy - zdradza. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Maciej Szajkowski