Polskie Radio
Section05

folk

Źródełko na Boże Narodzenie!

„Źródełko” wypadło dokładnie w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia! Rozmawialiśmy więc przede wszystkim o Świętach! Odkryliśmy jak obchodzono Święta na dawnej wsi i przedstawiliśmy ciekawe, a często zupełnie już nieznane wiejskie zwyczaje związane z tym wyjątkowym czasem! Wiemy już także czy do kolędowych melodii da się zatańczyć oberka oraz co mały pajączek ma wspólnego ze Świętą Rodziną. Jeśli jesteście ciekawi odpowiedzi – zapraszamy do czytania i słuchania!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folklor kultura ludowa Piotr Dorosz wielkopolskie legendy Hanna Szczęśniak baśnie święta Boże Narodzenie

Kolędujmy tak jak dawniej!

W bożonarodzeniowy poranek dr hab. Katarzyna Smyk – językoznawczyni, profesor Instytutu Kulturoznawstwa UMCS w Lublinie – opowiedziała o zwyczajach kolędniczych związanych zarówno z pierwszymi dniami Świąt, jak i z przyjściem Nowego Roku. W rozmowie z Gościem Poranka skupiliśmy się głównie na Lubelszczyźnie, ale i na Rzeszowszczyźnie, której profesor poświęciła swoje ostatnie badania. Wspomnieliśmy także zwyczaje z tych regionów, które znajdują się na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego!
Zobacz więcej na temat:  folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa Boże Narodzenie święta Kaszuby

Byle do Świąt

Odliczamy godziny do Świąt Bożego Narodzenia. W kulturze ludowej to czas radości z narodzin Zbawiciela, jeśli sięgnąć dalej – z nastania „nowego słońca”. To także okres, gdy lud wyjątkowo bacznie przestrzegał wielu zakazów i nakazów, by nadchodzący rok obfitował w dostatek i szczęście. O kilku obyczajach świątecznych ze Spisza, Kurpiów i Ziemi Radomskiej opowiedzą w dzisiejszych Źródłach przedstawiciele kultury tradycyjnej tych regionów.
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Adwent Boże Narodzenie tradycja Kurpie Radomskie

Święty czas

Nie będę pisać o zwyczajach świątecznych, ani tych starszych, ani nowych, czy też o ich powolnym zaniku w pędzącym świecie – o tym opowiada każdy i choć te historie z poszczególnych regionów są bardzo interesujące, to chciałabym skoncentrować się na czymś innym. To „coś innego” jest faktycznie „inne”: a chodzi o przeżywanie święta jako specyficznego punktu roku. O to, co kultura społeczna i kultura ludowa robią z nami w szczególnym czasie.
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa felieton KULTURA Magdalena Okraska

Adwent na Podhalu

Ile dziś zostało z dawnych zwyczajów, praktykowanych przez mieszkańców Podhala? O wróżbach, które miały znaczenie w dniu św. Łucji, poście i wyrzeczeniu, a także o przygotowaniu do świąt Bożego Narodzenia opowiadała artystka i mieszkanka Bukowiny Tatrzańskiej – Stanisława Galica-Górkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak Grzegorz Ciechowski Adam Strug Janusz Prusinowski Persja Turcja instrumenty Adwent Podhale