Polskie Radio
Section05

folk

W kręgu kultury naiwnej - Józef Lizoń i Nikifor

- Z mojej rodziny nikt nie rzeźbił. Ani z wioski, ani z sąsiednich. Z pierwszymi rzeźbami spotkałem się w kościele w Podegrodziu. Siedziałem taki w nie zapatrzony, że nawet żem nie słyszał, co ksiądz gada! Z zawodu jestem stolarz. Ale stolarka za prosta mi się widziała. Robić całe życie to samo, okna, drzwi, szafy… Chciałem cos ładniejszego robić! Porzuciłem stolarkę, wziąłem się za rzeźbę. Dawniej, jak ktoś jechał do Ameryki, to chciał zawieźć orła z koroną. To zacząłem te orły robić… – tak zaczyna się historia niezwykłego miejsca w Podegrodziu pod Nowym Sączem. Historia Skansenu Rzeźby Monumentalnej Józefa Lizonia.
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna malarstwo rzeźba sztuka ludowa Piotr Kędziorek Nikifor

Świętujemy 4. urodziny Polskiego Radia Chopin i tańczymy na Festiwalu Niepodległa

„W każdym z nich można się zasłuchać. Każdy może jednocześnie zachwycić i zadziwić. Niosą w sobie ton nostalgiczny, choć zarazem pewną zuchwałość i dziwność. Przenoszą echa momentów bardzo wobec siebie odmiennych. Okruchy wspomnień konstruowane w jedną całość” pisał prof. Tomaszewski o chopinowskim cyklu mazurków z op. 56. W audycji wysłuchaliśmy m.in. tych mazurków w wykonaniu artystów, którzy uczestniczyli w tegorocznym Konkursie Chopinowskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna chopin Kuba Borysiak

Niepodległość w takt melodii tradycyjnych

Hymn Polski grany na instrumentach ludowych i warsztaty taneczne oraz koncerty, wśród gości Janusz Prusinowski Kompania, Maria Siwiec, Skład Niearchaiczny, Duet z Wiwatem i Kapela Dudziarska Koźlary, a także Kapela Tomasza Mielnickiego i Kurpiowska Wspólnota Pieśni - taki pomysł na uczczenie Święta Niepodległości zrealizujemy w tym roku.
Zobacz więcej na temat:  folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa taniec niepodległość Święto Niepodległości Janusz Prusinowski tradycja

Rosyjski Kaukaz dla wtajemniczonych. Rozmowa z Bulatem Khalilovem

„Na pierwszą samodzielną wyprawę pojechaliśmy do Dagestanu. Mieliśmy się za wielkich punkowych antyakademickich odkrywców. Byliśmy na tyle głupi, że wydawało nam się, iż naukowcy dbają tylko o wiedzę, nie o muzykę naprawdę. Byliśmy zupełnie nieprzygotowani, zadawałem idiotyczne pytania w stylu: «znacie jakieś stare piosenki»? Nagrywaliśmy wtedy dwa zespoły złożone ze starszych kobiet, były przemiłe i szczęśliwe, że ktoś przyjechał do nich nagrać ich muzykę. To one wykonały moją robotę za mnie i zrobiły to lepiej ode mnie. Wtedy zrozumieliśmy z Timurem, że możemy być antysystemowi, ale nie możemy być niekompetentni, dostaliśmy lekcję pokory”.
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Kaukaz Kaukaz Północny

Mehehe, Same Suki i Zarysy - dziś te projekty żyją w górach

Tuż przed pandemią Helena Matuszewska wróciła w rodzinne strony, na Spisz. - Wróciłam w góry, do starej drewnianej zagrody, właściwie skansenu z 1929 roku, do wioski, w której się wychowałam - mówi artystka. - Teraz tam moje życie twórcze się odbywa m.in. warsztaty mehehowe "Dzika natura głosu", koncerty z Samymi Sukami, z Mehehe. Tam też powstaje nowy projekt Zarysy - zdradza. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Maciej Szajkowski