Polskie Radio
Section05

folklor

25 lat z muzyką. Jarosław Bester świętuje jubileusz ćwierćwiecza pracy

- Nie piszę muzyki w sposób matematyczny. Po prostu muszę mieć pomysł. Wtedy się dzieje. Jeśli mam coś napisać z przymusu, zazwyczaj jest to utwór jednego koncertu – mówił Jarosław Bester, lider zespołu The Cracow Klezmer Band, znanego też jako Bester Quartet. Z okazji jego dwudziestopięciolecia działalności muzycznej był on bohaterem i gościem wtorkowych „Źródeł”.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Maria Baliszewska Żydzi

Ynzer łidła, śpiewy z Wilamowic

W "Poranku Dwójki" spotkaliśmy się z Tymoteuszem Królem na rozmowę o zbiorze wilamowskojęzycznych pieśni, kołysanek i wyliczanek „Ynzer łidła – nasze pieśni”. Publikacja to efekt tytanicznej pracy, jaką wykonał Tymoteusz Król, dokumentując tradycję ustną Wilamowian, małej grupy etnicznej zamieszkującej Wilamowice – miasteczko pomiędzy Bielskiem-Białą a Oświęcimiem.
Zobacz więcej na temat:  folk muzyka ludowa kultura ludowa tradycja world music Olga Pawińska

Palcem po mapie. Historia kartografii Kresów

Polonia, Lithuania et Ucraina: Mapy z kolekcji dr Tomasza Niewodniczańskiego na Zamku Królewskim. Tomasz Niewodniczański (ur. w 1933 r. w Wilnie, zm. w 2010 r. w Bitburgu) to postać doskonale znana zarówno w polskim, jak i międzynarodowym środowisku historyków kartografii, a także w kręgach kolekcjonerów dawnych map, starodruków i archiwaliów historycznych.
Zobacz więcej na temat:  Kresy world music Ukraina wojna na Ukrainie Litwa mapy

Nieoczywiste brzmienia i ludzkie emocje - Muzyka Świata Warszawa 2022

W zeszłym roku (2021), po 19 latach przerwy, w wielkim stylu powrócił na warszawską estradę Festiwal „Muzyka Świata – Warszawa”. Już za kilka dni rusza jego trzecia edycja! Nie zabraknie wielkich nazwisk sceny world music, a ważnym tegorocznym akcentem, który ma okazać wsparcie i jedność świata muzyki, jest udział artystek i artystów z Ukrainy (Alina Bzhezhinska, Dagadana).
Zobacz więcej na temat:  folk Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja world music

Być jak Indiana Jones etnologii

Wybierzmy się na Warmię i Mazury, by poczuć się jak Indiana Jones i odnaleźć skarby w opuszczonych miejscowościach, cmentarzach i innych miejscach noszących ślady ludzkiej obecności! Naszą przewodniczką jest dr Anna Majewska – adiunkt w Instytucie Zagospodarowania Środowiska i Polityki Przestrzennej na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Aleksandra Faryńska Mazury podkarpackie

Szansa na nowy początek. Afgańscy studenci w Polsce [POSŁUCHAJ]

– Bardzo lubię Warszawę, skradła moje serce. Bardzo lubię też polskie jedzenie: rosół, żurek, ale też naleśniki. Polska to mój drugi dom, w którym po raz pierwszy mogłam spróbować takich aktywności jak pływanie. Najważniejsze moje doświadczenie to, że mogłam, po przyjechaniu tu, po zmroku spacerować bez burki, bez chusty z poczuciem bezpieczeństwa – opowiada jedna z afgańskich studentek. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Weronika Puszkar Afganistan studenci Uniwersytet Warszawski reportaż

Bajki. Cudowne lekarstwo!

Bajki. Opowiadały je matki, babcie i nianie w polskich i białoruskich zaściankach Wileńszczyzny. Mógł ich słuchać przed snem mały Adam, jeden z synów państwa Mickiewiczów z Nowogródka. Być może tym samym opowieściom przysłuchiwał się także mały Antoni Gliński, urodzony 19 lat później w Szczorsach nad Niemnem, 25 kilometrów na wschód od Nowogródka?
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Kędziorek dzieci dzień dziecka bajki dla dzieci bajki Patrycja Zisch