Polskie Radio
Section05

Hanna Dołęgowska

Ceramiczne ryby, dziki i mamuty. Ponadczasowa sztuka kameralna z PRL-u

Kiedyś zdobiły telewizory i meblościanki, dziś są kolekcjonerskim rarytasem. Ceramiczne figurki, popularnie nazywane "ćmielowskimi", to fenomen polskiego wzornictwa przemysłowego z przełomu lat 50. i 60. Niezwykłą kolekcję tych kameralnych rzeźb wybitnych polskich projektantów możemy podziwiać na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe we Wrocławiu wystawa rzeźba PRL Dwójka KULTURA Lubomir Tomaszewski Henryk Jędrasiak Mieczysław Naruszewicz Hanna Orthwein ceramika Zobacz także wzornictwo Instytut Wzornictwa Przemysłowego SZTUKA

Biblioteki jako centra lokalnej społeczności

Lokalne biblioteki - małe przestrzenie, których rolą nie jest tylko wypożyczanie książek, ale budowanie społeczności lokalnych i relacji w tych społecznościach. Nierzadko to właśnie biblioteki są jedynymi miejscami w gminach, w których odbywają się spotkania, koncerty, wyświetlane są filmy. O takim właśnie miejscu opowiada reportaż Hanny Dołęgowskiej "Nasz drugi dom".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także biblioteka czytelnictwo książki Anna Dudzińska społeczeństwo reportaż

"Nasz drugi dom" - reportaż Hanny Dołęgowskiej

Małe, lokalne biblioteki. Ich rolą jest nie tylko wypożyczanie książek, ale także budowanie społeczności lokalnych i relacji w tych społecznościach. Nierzadko to one są jedynymi miejscami w gminach, w których organizowane są spotkania, koncerty i wyświetlane są filmy. Dla niektórych są drugim domem. Tak jak biblioteka w Lądku -Zdroju. Zalana podczas powodzi teraz liczy na wsparcie.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Studio Reportażu Polskiego Radia biblioteka powódź pomoc pr poleca

Reportaż "Nadzieją był On" - ostatnie dni ks. Popiełuszki

Reportaż to zapis wspomnień i emocji związanych z ostatnim okresem życia księdza Jerzego Popiełuszki. Przedstawia mało znane fakty dotyczące wcześniejszych prób zamachów, zastraszania księdza Jerzego, okoliczności jego porwania i śmierci. Relacje świadków oraz emocje związane z podaniem informacji o jego zaginięciu, odnalezieniu ciała i pogrzebie, który zgromadził blisko milion Polaków, do dziś niesamowicie poruszają.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu reportaż Jerzy Popiełuszko Dorota Boniecka-Górny

"Nadzieją był on". Reportaż Doroty Bonieckiej-Górny i Hanny Dołęgowskiej o ks. Jerzym Popiełuszce

"Nadzieją był on" to zapis wspomnień i emocji związanych z ostatnim okresem życia ks. Jerzego Popiełuszki. Przedstawia mało znane fakty dotyczące wcześniejszych prób zamachów, zastraszania, okoliczności jego porwania i śmierci. Relacje świadków oraz emocje związane z podaniem informacji o jego zaginięciu, odnalezieniu ciała i pogrzebie, który zgromadził blisko milion Polaków, do dziś niesamowicie poruszają.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Dorota Boniecka-Górny Elżbieta Uzdańska

Audycja "Noc z reportażem" i "Nadzieją był On" oraz "Gdzie jest Kubuś?"

W audycji "Noc z reportażem" przejmujące wspomnienia znajomych, przyjaciół i współpracowników księdza Jerzego Popiełuszki z ostatnich chwil Jego życia. A także archiwalny reportaż "Gdzie jest Kubuś?" Elżbiety Uzdańskiej z Radia Dla Ciebie. Dziennikarka i Reportażystka zmarła 8 października 2024 roku.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu reportaż Jerzy Popiełuszko rocznica Dorota Boniecka-Górny

Raport powodziowy. Reportaż "Kronika strachu" i rozmowa z reporterami Polskiego Radia

Ostatnie dni przyniosły Polsce dramatyczne wydarzenia związane z powodzią, która nawiedziła wiele regionów kraju. Intensywne opady deszczu spowodowały gwałtowne podniesienie poziomu rzek, co doprowadziło do zalania licznych miejscowości. Najbardziej dotknięte zostały województwa południowe i zachodnie, gdzie woda zalała domy, drogi i pola uprawne, powodując ogromne straty materialne i zmuszając tysiące ludzi do ewakuacji.
Zobacz więcej na temat:  Sytuacja powodziowa powódź Bartosz Panek Maciej Jastrzębski Paweł Pawlica reportaż reportaż w Jedynce

Raport powodziowy. "Kronika strachu"- reportaż Hanny Dołęgowskiej i Antoniego Rokickiego

Ostatnie dni przyniosły Polsce dramatyczne wydarzenia związane z powodzią, która nawiedziła wiele regionów kraju. Intensywne opady deszczu spowodowały gwałtowne podniesienie poziomu rzek, co doprowadziło do zalania licznych miejscowości. Najbardziej dotknięte zostały województwa południowe i zachodnie, gdzie woda zalała domy, drogi i pola uprawne, powodując ogromne straty materialne i zmuszając tysiące ludzi do ewakuacji.
Zobacz więcej na temat:  Bartosz Panek Maciej Jastrzębski Paweł Pawlica Antoni Rokicki reportaż

Reportaż Anny Dudzińskiej "Nieboczowiki"

Ochronił przed wielką wodą Racibórz, Opole i spłaszczył falę na Odrze tak, że mniej wody wpłynęło do Wrocławia. Zbiornik retencyjny Racibórz Dolny oddano do użytku cztery lata temu. W czasie tegorocznej powodzi zadziałał na tyle skutecznie, że tysiące ludzi z miast położonych nad Odrą nie podzieliło losu tych mieszkających w Lądku Zdroju czy Kłodzku. Ale żeby powstał... trzeba było przenieść wieś. 
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu reportaż Anna Dudzińska powódź Magda Skawińska Małgorzata Tkacz-Janik

Trójkowe reportaże z powodzi. Słuchaj w podcaście "Powódź 2024. Reportaże w Trójce"

Południe Polski mierzy się z wielką powodzią. Żywioł, porównywalny do tego z roku 1997, pustoszy kolejne wsie, miasteczka, miasta. Sytuację w miejscach, gdzie trwa walka z wodą, relacjonują dziennikarze Polskiego Radia. Ich reportaże można znaleźć w podcaście "Powódź 2024. Reportaże w Trójce".
Zobacz więcej na temat:  reportaż powódź Sytuacja powodziowa pr poleca Antoni Rokicki Trójka podcast