Polskie Radio
Section05

historia PRL

Jak doszło do Marca'68? "W Polsce lat 60. niszczono pewien sposób myślenia o patriotyzmie"

Goście Wojciecha Borowika mówili o wydarzeniach Marca'68. Jan Lityński przypomniał o wiecu studentów, który współorganizował. Prof. Jerzy Eisler mówił o roli zebrania warszawskiego oddziału Związku Literatów Polskich dla przyszłych wydarzeń. Prof. Wojciech Lamentowicz przypomniał spontaniczną reakcję na "Dziady" Kazimierza Dejmka, których zdjęcie z anteny przyczyniło się do wybuchu strajków.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski PRL marzec 1968

Podziemne rozgłośnie radiowe w PRL. Fenomen Radia Solidarność

Radio, obok bibuły, czyli niezależnego ruchu wydawniczego, najskuteczniejszym instrumentem walki z komuną. O fenomenie podziemnego Radia Solidarność rozmawiali dr Grzegorz Majchrzak (historyk, IPN), Jan Strękowski (dziennikarz i publicysta, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL) oraz Michał Chodurski (współtwórca Podziemnego Radia Solidarność).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski PRL Radio Solidarność

1963-1964 r.: relacje Polska - NRF (RFN) i "plan Gomułki"

W relacjach Polska i Niemieckiej Republiki Federalnej (RFN) lekka odwilż. 7 marca 1963 roku kraje podpisały 3-letnią umowę handlową. W czerwcu w warszawskim Instytucie Fizyki PAN uruchomiono pierwszy laser. Ukazał się pierwszy numer tygodnika "Kultura", którego tytuł władze skopiowały z tej paryskiej. Na lipcowym XIII Plenum KC PZPR usunięto z władz czołowego przedstawiciela "puławian", Romana Zambrowskiego, dając czytelny sygnał, że popaździernikowa liberalizacja się zakończyła.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Gomułka RFN historia Polski prof. Andrzej Nowak NRF Kościół HISTORIA Dorota Truszczak

Andrzej Gwiazda: Solidarność powstała na podstawie suwerennej decyzji społeczeństwa

- Solidarność nie powstała dlatego, że Wałęsie udało się przekonać Kiszczaka, czy kogoś, tylko na podstawie suwerennej decyzji społeczeństwa - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Gwiazda, legendarny działacz opozycji w PRL. Gośćmi "Arii czy barbarii?" byli także: Joanna Gwiazda, działaczka "S" i żona Andrzeja, reżyserka Maria Dłużewska, Krystyna Różańska-Gorgolewska, wicedyrektor CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie oraz krytyk kulturalny Grzegorz Brzozowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Solidarność HISTORIA historia Polski SZTUKA KULTURA Zamek Ujazdowski Magdalena Piejko Andrzej Gwiazda Joanna Gwiazda Maria Dłużewska

Sądownictwo w PRL i w czasach współczesnych

- Nie nastąpiło oczyszczenie środowiska sędziowskiego po okresie komunizmu. Raczej doszło do przetasowania, tzn. ci, którzy uczestniczyli w tym niesprawiedliwym systemie orzekania, ukryli się za młodszymi twarzami - powiedział publicysta Rafał Dudkiewicz. W audycji "PRL - historia prawdziwa" rozmowa o środowisku sędziowskim w dzisiejszej Polsce, a także o tym, jak wymiar sprawiedliwości funkcjonował w czasach komunistycznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stalinizm komunizm PRL Rafał Dudkiewicz Robert Tekieli historia Polski sąd

Działacz antykomunistycznego podziemia: Katolicki Uniwersytet Lubelski był prasową wyspą wolności

- Pomysł, aby uzbroić się w słowo i walczyć nim z komuną wyszedł między innymi od Janusza Krupskiego - mówił w Polskim Radiu 24 działacz antykomunistycznego podziemia, Paweł Nowacki. Gościem audycji był też Mirosław Chojecki, honorowy prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL POLSKA HISTORIA historia Polski prasa prasa drukowana komunizm

Z. Bujak: nie przewidzieliśmy użycia wojska do rozbicia Solidarności

- Nie przewidziałem, że do rozbicia Solidarności może być użyte wojsko. To przekraczało moją wyobraźnię. Wyobrażaliśmy sobie różne scenariusze, ale nie to, że wojsko będzie użyte, i że da się go użyć - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Bujak, legendarny działacz Solidarności. Gośćmi nowej audycji PR24 "Niepokonani. Opozycja PRL" byli również historyk prof. Andrzej Paczkowski i Jerzy Kropiwnicki, również działacze opozycji antykomunistycznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 opozycja demokratyczna PRL POLSKA społeczeństwo stan wojenny HISTORIA historia Polski Andrzej Paczkowski Zbigniew Bujak Jerzy Kropiwnicki