Polskie Radio
Section05

historia PRL

Jak działało "krótsze ramię Moskwy"?

O bezpiece cywilnej, znanej jako UB i SB słyszał chyba każdy Polak. Wojskową Służbę Wewnętrzną większość kojarzy jednak tylko z kontrwywiadem wojskowym. W istocie, organa WSW były bezpieką wojskową, która na co dzień współpracowała z bezpieką cywilną. Napisał o tym w swojej książce "Krótsze ramię Moskwy. Historia kontrwywiadu wojskowego PRL" Lech Kowalski. Autor był gościem audycji Wszystko jest Historią.
Zobacz więcej na temat:  PRL ZSRR wywiad służby specjalne komunizm

„Budowa PKiN była spontaniczna”

„Jestem za tym, żeby Pałac Kultury i Nauki, relikt panowania komunizmu, zniknął z centrum Warszawy. Marzę o tym od 40 lat” - powiedział w środę wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki. O Pałacu, miejscu w którym stoi i dyskusji, która rozgorzała po słowach wicepremiera, mówiły w Polskim Radiu 24 Patrycja Jastrzębska (portal Tu było, tu stało) i autorka książki „Pałac. Biografia Intymna” Beata Chomątowska.
Zobacz więcej na temat:  Pałac Kultury i Nauki Warszawa Mateusz Morawiecki komunizm

"Pałac Kultury to symbol zniewolenia polskiego narodu"

Wraca kwestia przyszłości Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Wicepremier Piotr Gliński stwierdził, że „nie ma nic przeciwko” ewentualnemu wyburzeniu budynku, za usunięciem wysokościowca opowiada się także Mateusz Morawiecki. W Debacie Poranka komentarz Michała Rachonia z Telewizji Polskiej i Gazety Polskiej, a także Sebastiana Gajewskiego z Centrum im. I. Daszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Pałac Kultury i Nauki komunizm PRL Warszawa stalinizm Michał Rachoń

"Władze PRL próbowały zlaicyzować Wszystkich Świętych"

– Jeżeli 1 listopada byłby „świętem zmarłych”, czyli tych, którzy już nie istnieją, to byłaby to bardzo smutna uroczystość – podkreślał w Polskim Radiu 24 ks. Dariusz Kowalczyk, prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Na naszej antenie o radosnym dniu Wszystkich Świętych mówił również ks. Bogdan Bartołd, proboszcz archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wszystkich Świętych chrześcijaństwo Bogdan Bartołd

"Jeśli lęk władał ludźmi, to rządzący mogli żyć bezpiecznie"

Powstanie „Solidarności” spowodowało zmiany w polskiej szkole. - Groźne były te treści, które były zakłamane w podręcznikach, a nie te, które pominięto. Można wmówić ludziom, że mordowanych ludzi w Katyniu w ogóle nie było, lecz to zabójstwo na prawdzie i honorze – powiedział w audycji Pamiętaj, to „Solidarność” nauczyciel historii Krzysztof Jabłonka.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność lata 80 PRL szkoła edukacja komunizm historia Polski Zbrodnia Katyńska