Polskie Radio
Section05

historia Polski

Polskie Radio 24 Akcja pod Arsenałem. "Konspiracja rodziła się na ulicach Warszawy"

- To chyba najbardziej powszechnie obchodzona akcja polskiego podziemia, nie licząc powstania warszawskiego - mówił w Polskim Radiu dyrektor Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak. 26 marca 1943 roku pod warszawskim Arsenałem członkowie Grup Szturmowych Szarych Szeregów uwolniły harcmistrza Jana Bytnara "Rudego" oraz 20 innych więźniów politycznych przewożonych z siedziby Gestapo przy alei Szucha na Pawiak.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Szare Szeregi Warszawa Powstanie Warszawskie

Niemiecka akcja T4 na ziemiach polskich. Eksterminacja "ludzi niewartych życia"

Od 2 do 4 kwietnia 1940 roku Niemcy zamordowali 499 pacjentów Szpitala Psychiatrycznego w Warcie koło Sieradza. Ten zbrodniczy proceder realizowany był w ramach akcji T4, polegającej na likwidacji osób chorych psychicznie i posiadających wrodzone wady fizyczne. W ramach tej operacji podczas II wojny światowej Niemcy zabili kilkanaście tysięcy pacjentów szpitali psychiatrycznych zlokalizowanych na ziemiach polskich. 
Zobacz więcej na temat:  III Rzesza nazizm Adolf Hitler zbrodnie wojenne II wojna światowa okupacja niemiecka Chełmno

Ryszard Białous. Dowódca legendarnego batalionu "Zośka"

"Ludzie, którymi miałem zaszczyt dowodzić, to nie wyspa oderwana od społeczeństwa, ani cierpiętnicy, dla których było ideałem polec za Ojczyznę, lecz świadomi swych obowiązków młodzi obywatele" – w ten sposób pisał o swoich podopiecznych harcmistrz Ryszard Białous, jeden z najwybitniejszych instruktorów Szarych Szeregów i dowódca harcerskiego batalionu "Zośka".
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa harcerstwo Powstanie Warszawskie II wojna światowa historia PRL Szare Szeregi Argentyna

Marian Pankowski. Emigracyjny pisarz, który "szargał świętości"

Sławę zdobył przede wszystkim dzięki kontrowersyjnym powieściom "Rudolf" i "Z Auszwicu do Belsen. Przygody", w których nawiązał do swoich wojennych przeżyć z czasów pobytu w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych. Wielokrotnie oskarżany był o szarganie pamięci o zmarłych. 3 kwietnia 2011 roku w Brukseli zmarł pisarz, tłumacz i poeta Marian Pankowski.
Zobacz więcej na temat:  literatura poezja Marian Pankowski

Juliusz Słowacki. Wieszcz, którego nie chcieliśmy

Pod wieloma względami miał pecha. Zanim przedwcześnie zmarł, musiał żyć w czasach, gdy gwiazdą był Adam Mickiewicz. Publiczność żądała tylko jednego geniusza. Ale w "Beniowskim" zapowiadał: "moje będzie za grobem zwycięstwo". I chyba miał rację.
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Słowacki literatura poezja romantyzm książki Adam Mickiewicz Zygmunt Krasiński Cyprian Kamil Norwid Józef Piłsudski Wawel Kraków Paryż pisarz pisarze i poeci Salomea Słowacka krzemieniec emigracja Narodowe Czytanie Andrzej Towiański filozofia

Ruszają ekshumacje ofiar zbrodni UPA w Puźnikach. Znamy termin

24 lub 25 kwietnia rozpoczną się ekshumacje ofiar zbrodni ukraińskich nacjonalistów w Puźnikach - pisze "Rzeczpospolita", powołując się na informację Ołeksija Złatohorskiego z Wołyńskich starożytności, organizacji, która pilotuje projekt z ukraińskiej strony. Na Ukrainę pojechał właśnie zespół, który przeprowadza rekonesans i przygotowuje zabezpieczenie logistyczne. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Wołyń IPN

Tadeusz Sumiński. Powstaniec warszawski, który pokochał fotografię

W historii zapisał się nie tylko jako jeden z najwybitniejszych fotografów polskiego krajobrazu, lecz także żołnierz Armii Krajowej, który podczas Powstania Warszawskiego brał udział m.in. w wyzwoleniu "Gęsiówki", czyli niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Warszawie (KL Warschau). 
Zobacz więcej na temat:  historia Europy Powstanie Warszawskie fotografia Armia Krajowa II wojna światowa Warszawa zdjęcia

Tadeusz Kotarbiński. "Żyć rozumnie. Trzeźwo sądzić. Z ponętnych urojeń wyzdrowieć"

– Żyć rozumnie. Odtrącić złudne opowieści. Trzeźwo sądzić. Z ponętnych urojeń wyzdrowieć. I temu tylko ufać, co zawrze w swej treści (...), rozwagi podpowiedź – pisał prof. Tadeusz Kotarbiński. Dziś mija 139 lat od urodzin tego wybitnego filozofa, etyka i logika, twórcy prakseologii, czyli teorii sprawnego działania.
Zobacz więcej na temat:  filozofia Lwów Warszawa etyka Tadeusz Kotarbiński