Polskie Radio
Section05

historia Polski

"Astronauci". "Gruby pan" zamawia u Lema lot w kosmos

– Kiedy pisałem tę powieść, nie wierzyłem, że loty kosmiczne staną się rzeczywistością jeszcze za mojego życia. Pisałem bajkę, fantazjowałem na temat czegoś, co może się zdarzyć za sto lub za pięćdziesiąt lat – mówił o "Astronautach" Stanisław Lem w 1965 roku.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem historia PRL HISTORIA literatura KSIĄŻKA książki pisarz fantastyka science-fiction Wenus planety planeta podróże

Rzeczpospolita Babińska, czyli jak szlachta śmiała się z siebie i swojego kraju

W tej opowieści jest Jan Kochanowski i Mikołaj Rej, jest admirał nieistniejącego morza, są równe mężczyznom kobiety, jest niedźwiedź, co ciągnął sanie i wilk, którego trzeba było wypić. W Rzeczypospolitej Babińskiej nadawano urzędy za brak kompetencji, śmiejąc się przy tym z własnych wad. Czym był ten wyjątkowy twór istniejący przez ponad sto lat na terenie państwa polsko-litewskiego?
Zobacz więcej na temat:  poezja Rzeczpospolita Lublin

Ogrodnik, przemytnik i twórca uszek. Nieznane oblicza Krzysztofa Pendereckiego

Mija rocznica 91. urodzin jednego z najsławniejszych polskich kompozytorów XX i XXI wieku. Na całym świecie znano i ceniono go jako twórcę muzyki, ale nie wszyscy wiedzieli o jego pozaartystycznych pasjach, rodzinnych tajemnicach czy o fortelu, który otworzył mu drogę do międzynarodowej kariery.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki MUZYKA muzyka współczesna HISTORIA pierogi drzewa drzewo Boże Narodzenie przemyt wspomnienie

Generał Józef Dwernicki. Bohater spod Stoczka

Był utalentowanym wojskowym, który po raz pierwszy wsławił się męstwem podczas wojen napoleońskich. Do jego największych osiągnięć należy jednak zwycięskie starcie podczas powstania listopadowego. Wygrana ta miała wielkie znaczenie symboliczne - nie tylko podniosła Polaków na duchów, lecz także pokazała Rosjanom, że nie należy lekceważyć przeciwnika. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA powstanie listopadowe Napoleon_Bonaparte

Ze Lwowa do Wilanowa i Gdańska. Peregrynacje pomnika Jana III Sobieskiego

Monument przedstawiający jednego z najsłynniejszych polskich królów odsłonięto we Lwowie 20 listopada 1898 roku. Tam pomnik stał do 1945 roku, następnie przez kilkanaście lat znajdował się w Warszawie. I chociaż już od ponad pół wieku można go podziwiać w Trójmieście, do dziś nie wiadomo, dlaczego monument trafił akurat na Pomorze. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA pomniki Jan III Sobieski królowie Polski Lwów Gdańsk

Historia Warszawy. Pomnik Adama Mickiewicza, który powstał przy "pomocy" Hermanna Göringa

- Ktoś tak mały i niepotrzebny światu jak Göring, zrobił raz w życiu coś dobrego. Przysłużył się temu, że pan Adam znowu stoi, i możemy mu się przyglądać - mówił Paweł Sołtys, autor książki "Sierpień". Gość Dwójki zebrał w niej swoje obserwacje ze spacerów po Warszawie i poznawania jej historii. Efektem tej podróży są różne ciekawostki, jak choćby "udział" Hermanna Göringa w odbudowie pomnika Adama Mickiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka proza literatura Dorota Gacek Warszawa Paweł Sołtys

Przeszłość i pamięć w historii mówionej. Świadectwa wydarzeń XX i XXI wieku

Historią mówioną, czyli nagrywaniem świadków historii zajmują się między innymi uczeni, studenci, także instytucje takie jak archiwa i muzea. Badania nad pamięcią, emocjami, doświadczaniem i przeszłością stały się obecnie dyscypliną akademicką. - Polega na praktyce rejestrowania opowieści wspomnień, nagrywania audio albo wideo - wyjaśnia Marcin Jarząbek. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska – PODCAST Katarzyna Jankowska