Polskie Radio
Section05

historia Polski

Poeci podczas Powstania Warszawskiego. Dr Ukielski: poezja podczas zrywu była pełna złości

- Poezja, która powstała w trakcie Powstania była pełna takiej złości, wściekłości jak chociażby "Czerwona Zaraza" Ziutka Szczepańskiego, gdzie wzywa Sowietów żeby nie stali bezczynnie z drugiej strony Wisły, a jednocześnie zdając sobie sprawę że są czerwoną zarazą, a więc nie niosą ze sobą wolności - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa poezja Krzysztof Kamil Baczyński HISTORIA ludzie Polskie Radio 24

Józef Fert w PR24: Norwid szukał na drodze ortodoksji

- Norwid szukał na drodze zgody z Kościołem, ortodoksji. Cały wielki rozdział jego życia i twórczości przypadł na pontyfikat Piusa IX, wobec którego miał szczególny kult. Następni papieże podnieśli to, co Norwid podniósł - powiedział w Polskim Radiu 24 Józef Franciszek Fert, poeta i badacz literatury.
Zobacz więcej na temat:  Cyprian Kamil Norwid poezja Kościół i kultura chrześcijaństwo KULTURA literatura Polskie Radio 24

"Zmieniło sposób świętowania i obchodzenia rocznic". Dr Ukielski o Muzeum Powstania Warszawskiego

- To, że powstało to muzeum, budowało nie tylko markę muzeum, ale i boom na muzea w Polsce. Odkąd otworzono nasze muzeum, liczba zwiedzających polskie muzea wzrosła z 17 do 40 milionów. Jest to gigantyczny wzrost - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie pamięć II wojna światowa POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Abp Guzdek: mieszkańcy walczącej Warszawy pozostali wierni prawu miłości

- Trzeba zwycięstwa nie tylko na wojnie, ale i nad wojną. Gdy Niemcy zgotowali piekło mieszkańcom walczącej Warszawy, nie zabrakło ludzi, którzy do końca pozostali wierni prawu miłości - mówił na pl. Krasińskich w przeddzień 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego abp Józef Guzdek podczas mszy polowej z udziałem władz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Powstanie Warszawskie aktualności katolickie Msza święta

"Warszawskie dzieci '44". Jak żyli najmłodsi powstańcy?

Wojna widziana oczami dziecka jest zupełnie inna od tej "dorosłej", a po latach powstańcy wspominają to, co kojarzy się z emocjami. - Wyjącego psa zamkniętego w płonącym domu albo smak zupy z zielonego groszku, bo wówczas panował głód - mówiła Agnieszka Cubała, która w swojej książce postanowiła przyjrzeć się najmłodszym uczestnikom powstania. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Agata Nowotnik Powstanie Warszawskie literatura literatura polska

"Musiałem przygotować przeprawę, z bronią". Kpt. Feliks Waśkiewicz "Czarny" wspomina Powstanie Warszawskie

- Zostałem oddelegowany jako dowódca patrolu, który przepłynie przez Wisłę i nawiąże kontakt z Powstańcami i zrobi rozpoznanie możliwości przeprawy przez Wisłę - opowiadał w Polskim Radiu 24 kpt. Feliks Waśkiewicz "Czarny" Powstaniec Warszawski. - Wyposażyli mnie i kolegę, w pistolet parabellum i dwa granaty - wspominał. Gościem Polskiego radia był także Mariusz Doromoniec, organizator przejazdu Powstańców przez Warszawę. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Warszawskie Tadeusz Płużański

"Szczotka mówi więcej niż meldunek". Powstańcze pamiątki

Po każdym ważnym wydarzeniu historycznym zostają nie tylko dokumenty, ale też rzeczy osobiste - zdjęcie, list, pamiętnik, portfel, książka czy szczotka do włosów.  W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego sprawdzamy, co o powstańczej Warszawie, powstańcach i ludności cywilnej mówią nam ocalałe rzeczy codziennego użytku.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Powstanie Warszawskie pamiątki dokumenty Anna Hardej

Elektrownia Powiśle - strategiczny obiekt w rękach powstańców warszawskich

Już na początku Powstania Warszawskiego powstańcom udało się odbić z rąk Niemców obiekt strategiczny - elektrownię na Powiślu. Wykazując się niezwykłym heroizmem, utrzymali ją do 5 września 1944 roku. 5 sierpnia minie 120. rocznica urodzin Stanisława Skibniewskiego ps. "Cubryna", inżyniera i elektryka, kapitana artylerii Wojska Polskiego, który dowodził oddziałem szturmującym elektrownię.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Powstanie Warszawskie Warszawa

77 lat temu dowódca AK gen. Tadeusz Komorowski "Bór" wydał decyzję o rozpoczęciu powstania w Warszawie

77 lat temu, 31 lipca 1944 r., dowódca AK gen. Tadeusz Komorowski "Bór" wydał komendantowi Okręgu AK Warszawa-Miasto płk. Antoniemu Chruścielowi "Monterowi" decyzję o rozpoczęciu 1 sierpnia 1944 r. powstania. "Po pięciu blisko latach nieprzerwanej i twardej walki prowadzonej w podziemiach konspiracji stajecie dziś otwarcie z bronią w ręku" – głosiło wezwanie.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa