Polskie Radio
Section05

historia PRL

Rejestracja NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” zarejestrowany został 12 maja 1981 roku. Jego legalizację umożliwiły porozumienia rzeszowsko-ustrzyckie z 19 lutego 1981. Wytyczały one program działania związku, a także zmusiły władzę do szeregu ustępstw na rzecz rolników i wsi. – Do czasu stanu wojennego została wykonana olbrzymia praca organizacyjna i formacyjna - mówił w audycji Pamiętaj, to Solidarność Gabriel Janowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność historia Polski PRL Gabriel Janowski

"Polacy często musieli cierpieć za wolność i barwy narodowe"

– Nikt właściwie nie sporządził schematu moralnej oceny tego, czym było współuczestnictwo w tamtym systemie. Jeśli ktoś się zapisał do PZPR, by coś dobrego dla społeczeństwa robić, to trzeba zobaczyć czy bilans wychodził na korzyść sprawy polskiej. Bijmy się we własne piersi – mówił w audycji Rozmowa PR24 profesor Wojciech Roszkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka PRL PZPR Wojciech Roszkowski Adrian Klarenbach okrągły stół służba bezpieczeństwa

"Żadnej władzy nie zależało na skazaniu Kiszczaka"

– Nikomu nie zależało na skazaniu Czesława Kiszczaka czy Wojciecha Jaruzelskiego – oceniał w Kulisach Spraw Andrzej Kołodziej, były działacz Solidarności i Solidarności Walczącej. Gość Polskiego Radia 24 mówił o braku odpowiedniego rozliczenia w III Rzeczpospolitej zbrodni komunistycznych – wydarzeń Grudnia ’70, czy też pacyfikacji kopalni „Wujek”.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Kiszczak Wojciech Jaruzelski PRL kopalnia Wujek komunizm sądownictwo Andrzej Kołodziej Grudzień 1970 HISTORIA

Powstanie NSZZ ”S” na Górnym Śląsku

Sierpień 1980 roku to jeden z kilku miesięcy, które znacząco zapisały się w historii PRL. Choć kojarzony jest głównie ze strajkami na Wybrzeżu, dużą rolę w tamtym czasie odegrał również Górny Śląsk. 28 sierpnia strajkować zaczęły kopalnie. O początkach NSZZ „Solidarność” w tamtym regionie mówili w audycji Pamiętaj, To Solidarność dr Robert Ciupa (dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach) i Stanisław Płatek (górnik z KWK Wujek).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność Górny Śląsk Śląsk historia Polski PRL Stanisław Płatek

 "Solidarności" walka z cenzurą 

Już w 1946 roku władze PRL wprowadziły cenzurę, w ramach której kontrolowały treści przeznaczone do rozpowszechnienia. Dążenia do tego, by rzetelnie informować obywateli podjęła kilkadziesiąt lat później Solidarność. Walczono o dostęp do mediów publicznych i zmianę ustawy o cenzurze. Działacze szybko zaczęli również tworzyć władne media: biuletyny, radio czy telewizję. W audycji "Pamiętaj, to Solidarność" mówił o tym dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej.  
Zobacz więcej na temat:  Solidarność komunizm PRL cenzura

Podziemne Radio „Solidarność”

Stan wojenny, wprowadzony w grudniu 1981 roku przywrócił całkowity monopol informacyjny władzom PRL. Jednak stosunkowo szybko przełamywać zaczęły go NSZZ „Solidarność”. Oprócz podziemnej prasy, literatury i ulotek po kilku miesiącach pojawiło się także niezależne radio. 12 kwietnia obchodzić będzie 35. rocznicę powstania.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Radio Solidarność komunizm PRL Warszawa Zofia Romaszewska Zbigniew Romaszewski

"Stałem się banitą, nie mogłem wrócić do ojczyzny"

Piotr Jegliński założył wydawnictwo Editions Spotkania, które drukowało książki zakazane w okresie PRL. Jednym z sukcesów stworzonej przez niego siatki kurierów, którzy przemycali zakazane publikacje. Jegliński miał zostać zlikwidowany w ramach nieudanej akcji MSW o kryptonimie ”Reszka”, która skończyła się jednak kompromitacją polskich służb. Piotr Jegliński był gościem audycji Wszystko jest Historią.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny PRL Solidarność Paryż Paryska "Kultura" Piotr Jegliński komunizm HISTORIA

Śmierć Papały. Śledczy wiedzieli o związkach Mazura z SB?

Polonijny biznesmen jeszcze w 1998 roku w wywiadzie dla polskiej prasy powiedział, że nigdy nie miał kontaktów z wywiadem żadnego kraju. Edward Mazur mógł tak mówić, ponieważ jego akta były w zlikwidowanym dopiero w tym roku zbiorze zastrzeżonym IPN. Sławomir Cenckiewicz stwierdził, że Mazur kłamał, ponieważ do formalnego werbunku doszło 7 marca 1985 roku, a już wcześniej biznesmen miał niejasne kontakty z SB. - Musiało dojść do kontaktów ze służbami PRL, ponieważ miały one pakiet kontrolny nad sprawami wjazdu do kraju i prowadzeniem działalności gospodarczej – powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sławomir Cenckiewicz edward mazur służba bezpieczeństwa komunizm Marek Papała