Polskie Radio
Section05

Holokaust

Wstrzymano wycieczki młodzieży żydowskiej do Polski. Karnowski: próba redefinicji stosunków z Izraelem

- Istniało mniemanie, że nie można pogarszać relacji z Izraelem, bo cena będzie straszna. Rachunek już nam wystawiono, premiera RP kilkukrotnie wyzwano od antysemitów, narodowi też się oberwało. Cóż więcej może się zdarzyć? Próbujmy przedefiniować te relacje - mówił w Polskim Radiu 24 redaktor naczelny "Sieci" Jacek Karnowski.
Zobacz więcej na temat:  Izrael stosunki polsko-żydowskie Polskie Radio 24 Żydzi Ministerstwo Spraw Zagranicznych POLSKA

Ważny polityczny i polonijny wymiar wizyty marszałek Sejmu w Kanadzie

Marszałek Elżbieta Witek podczas wizyty w Kanadzie odwiedziła między innymi polski cmentarz wojskowy w Niagara-on-the-Lake oraz oddała hołd ochotnikom do armii polskiej, którzy szkolili się w legendarnym obozie Camp Kościuszko. Później walczyli o niepodległość Polski. Elżbieta Witek podkreśliła, że sojusz polsko-amerykańsko-kanadyjski jest szczególnie istotny w obliczu wojny na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Kanada Polonia Sejm NATO Rembrandt Zamek Królewski Żydzi

Prof. Radziszewska: łódzkie getto istniało najdłużej w okupowanej Polsce

- Łódź stała się częścią III Rzeszy. Wpływało to na sytuację łódzkich Żydów i getta. W przypadku getta warszawskiego strona aryjska była stroną polską. Tutaj były władze okupacyjne niemieckie, ale też łódzcy Niemcy i Niemcy przyjeżdżający w ramach specjalnej akcji z krajów bałtyckich, z Bukowiny. Otoczenie było więc niemieckie - mówiła w radiowej Dwójce prof. Krystyna Radziszewska z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  Łódź Katarzyna Kobylecka Fundacja na rzecz Nauki Polskiej Żydzi II wojna światowa Dwójka

Premier: pamiętajmy o ofiarach niemieckich obozów zagłady, uczmy się na błędach przodków

Premier Mateusz Morawiecki w facebookowym wpisie podkreślił, że należy pielęgnować pamięć o ofiarach niemieckich obozów zagłady. "Uczmy się na błędach przodków, bo - jak pokazują ostatnie miesiące - okrucieństwo, obozy i wojna to nie pieśń przeszłości, ale aktualne zagrożenie, które niebezpiecznie zbliżyło się do polskich granic" - podkreślił szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki premier II wojna światowa Auschwitz HISTORIA

Pierwszy transport do Auschwitz. Jaką trasą szli przez Tarnów polscy więźniowie?

14 czerwca 1940 roku trasa pochodu 728 mężczyzn pod eskortą niemieckich żołnierzy wiodła przez ścisłe centrum miasta. Dzień przed transportem przeniesiono ich z miejscowego więzienia do budynku żydowskiej łaźni, gdzie poddano ich dezynfekcji. Tam też spędzili ostatnią noc przed transportem.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy III Rzesza Auschwitz niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Żydzi Tarnów

Przewodnicząca Bundestagu z wizytą w Polsce. Odwiedziła miejsca związane z niemieckimi zbrodniami

W Polsce z wizytą przebywa przewodnicząca Bundestagu Bärbel Bas. Jak napisał na Twitterze ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven, złożyła kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie i oddała cześć Żydom zamordowanym podczas Holokaustu. Uczciła też pamięć poległych w walce o wolność Polski, składając wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Niemcy Bundestag II wojna światowa

Muzeum Auschwitz: w buciku ofiary znaleziono jej dane. Należały do czeskiej Żydówki

W jednym z dziecięcych bucików ofiar Auschwitz muzealnicy z działu zbiorów Miejsca Pamięci odnaleźli dane jego właścicielki, czeskiej Żydówki Very Vohryzkovej. Okazało się, że w muzeum zachowała się także walizka należąca do jej wujka – podało we wtorek Muzeum Auschwitz.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Auschwitz niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Żydzi II wojna światowa dzieci

Wizyta Piotra Glińskiego w Waszyngtonie. Wicepremier odwiedził Muzeum Pamięci o Holokauście

Od wizyty w waszyngtońskim Muzeum Pamięci o Holokauście wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński rozpoczął wizytę w Waszyngtonie. Podczas spotkania z kierownictwem tej instytucji wicepremier rozmawiał o współpracy muzeum z polskimi instytucjami i oddał hołd ofiarom Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński muzeum historia Europy dyplomacja Waszyngton ŚWIAT Ameryka

Marsz Żywych. Prezydent: Holokaust zrodził się z nienawiści, dziś z niej rodzą się zbrodnie na Ukrainie

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w Marszu Żywych w byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz. Jak podkreślił, "upamiętniamy ofiary Holocaustu, by nigdy więcej na świecie nic takiego się nie zdarzyło". Nawiązał do wojny na Ukrainie. - Tamta zbrodnia zrodziła się z nienawiści. Dziś z niedowierzaniem czytamy stenogramy rozmów rosyjskich żołnierzy. To rozmowy zwykłych ludzi, z których przebija nienawiść - mówił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo Ukraina wojna 2022 Oświęcim Auschwitz II wojna światowa HISTORIA prezydent Andrzej Duda

Marsz Żywych z udziałem prezydenta. Tysiące osób oddało hołd ofiarom Holokaustu

- Wymowa tego wydarzenia, jakim jest Marsz Żywych, jest niezwykle poruszająca. Jest zawsze bardzo głębokim przeżyciem. Ale zarazem, choć temu marszowi zawsze towarzyszy zaduma i żałoba, jest to wydarzenie zwycięstwa życia -  powiedział Andrzej Duda podczas uroczystości przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu w Brzezince.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Oświęcim Żydzi HISTORIA Auschwitz Niemcy