Polskie Radio
Section05

Holokaust

"Świadkowie epoki. Ku Zagładzie". Mniej znane oblicze historii Holokaustu

Robiąc w zeszłym roku film "Czas Zagłady" mieliśmy takie poczucie, że umyka nam sporo historii, które działy się na prowincji, na wsiach, w mniejszych miejscowościach (...). Obiecaliśmy sobie, że tym razem postaramy się dać tym ofiarom głos - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Grygiel, współtwórczyni filmu "Świadkowie epoki. Ku Zagładzie", który w tym roku był wyświetlany przez Instytut Pileckiego w ramach obchodów 76. rocznicy wyzwolenia Auschwitz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA II wojna światowa Instytut Pileckiego Błażej Prośniewski

Wiceprezes IPN: oskarżenia o współudział w zbrodniach niemieckich muszą spotkać się z naszą reakcją

- Badanie relacji polsko-żydowskich w XX wieku jest niezwykle ważne i ciekawe dla historyków. Zdarza się, że Polska jest oskarżana o współudział w zbrodniach, które Niemcy popełniali podczas II wojny światowej. To musi spotykać się i spotyka się z naszą reakcją - powiedział dr Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Piotr Nisztor Instytut Pamięci Narodowej Żydzi II wojna światowa stosunki polsko-żydowskie

Polsko-amerykańska debata o II wojnie światowej. Historycy zgodni: relacje świadków są kluczowe

Relacje świadków historii Zagłady to klucz w opowiadaniu o II wojnie światowej - to wspólny wniosek historyków uczestniczących w debacie Instytutu Pileckiego. Polski ośrodek badawczy wraz z amerykańskim Narodowym Muzeum II Wojny Światowej w Nowym Orleanie zainaugurowały program debat o doświadczeniach globalnego konfliktu z lat 1939-45.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA II wojna światowa polityka historyczna świadkowie historii Świadkowie Holokaustu

"Szukanie porozumienia jest niekończącą się misją". Ocalony z Holokaustu w rozmowie z ambasador Iwoną Kozłowską

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Ambasador RP w Szwajcarii Iwona Kozłowska zaprosiła urodzonego w Warszawie i ocalonego z Holokaustu dzięki polskiemu adwokatowi, a mieszkającego obecnie w Bernie, Bronisława Erlicha do rozmowy o tragicznym okresie II wojny światowej oraz wnioskach, jakie powinniśmy z historii wyciągać. 
Zobacz więcej na temat:  Żydzi II wojna światowa Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja

Prof. Musiał: Zachód wciąż nie wie, że Auschwitz zostało założone przez Niemców dla Polaków

- Na około 10 tysięcy niemieckich członków załogi oświęcimskiej, przed zachodnioniemieckimi sądami po wojnie stanęły bodajże 42 osoby. Trzeba sobie te liczby uświadomić - mówi profesor Bogdan Musiał na temat zbrodni niemieckich z okresu II wojny światowej. I dodaje, że "w Niemczech w ogóle się nie wspomina, że sprawcy z Auschwitz byli chronieni przez państwo zachodnioniemieckie po wojnie. Nie było tak, jak oni teraz twierdzą, że państwo zawiodło w ściganiu zbrodniarzy".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Auschwitz Niemcy Berlin Europa nazizm HISTORIA historia Polski infografika

"Między nami kobietami". Położna z Auschwitz-Birkenau - Stanisława Leszczyńska

- Dla mnie fenomenem jest to, że w tych warunkach, w których przyszło jej pracować, czyli: brud, smród, wszy, szczury, czerwonka, tyfus, ona, wykonując swoją pracę, nie miała ani razu żadnych powikłań poporodowych - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Stachurska, reżyserka i autorka książki pt. "Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej".
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek kobieta Polskie Radio 24 Auschwitz HISTORIA KSIĄŻKA II wojna światowa

Fałkowski: obozy są tym świadectwem, które powinno być przechowane dla następnych pokoleń

- Holocaust stał się moralnym punktem odniesienia głównie od lat 70., kiedy - głównie w Stanach Zjednoczonych - problem Zagłady stał się coraz bardziej obecny w kulturze popularnej - powiedział w Polskim Radiu 24 Mateusz Fałkowski z Instytutu Pileckiego. Gościem audycji była również Hanna Radziejowska, kierownik oddziału Instytutu Pileckiego w Berlinie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA II wojna światowa Auschwitz historia Polski Europa