Polskie Radio
Section05

I wojna światowa

Stanisław Mielech - grał w Wiśle, Cracovii i wymyślił Legię!

Od 58 lat możemy mówić o nim już jak o legendzie polskiej piłki nożnej - Stanisław Mielech zmarł 17 listopada 1962 roku w Warszawie. Dla polskiej piłki u jej początków był postacią magiczną... prawoskrzydłowy napastnik, kolejno grał w walczących ze sobą klubach, został też współzałożycielem jednego z nich, pomysłodawcą nazwy, reprezentantem Polski, dziennikarzem, komentatorem i działaczem Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Zobacz więcej na temat:  Legia Warszawa Cracovia historia warszawy Legiony Józef Piłsudski Dwudziestolecie międzywojenne

"Za te słowa Piłsudski powinien dostać Nobla". Historyk o odzyskaniu przez Polskę niepodległości

-  Staliśmy się nagle zgranym chórem. Były basy, tenory, soprany i to wszystko grało. Chór zaśpiewał potężnym głosem "Polska na być". Cudem było to, że po I wojnie światowej 18 narodów wybiło się na niepodległość - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk dr Krzysztof Jabłonka. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski niepodległość Józef Piłsudski odzyskanie niepodległości

Literatura i okrucieństwo historii. Erich Maria Remarque

- Remarque’a musimy widzieć w kontekście jego życiorysu i pozycji w literaturze niemieckiej, a jest on autorem, który ma swój specyficzny język i styl. Oczywiście, nie jest to autor formatu Tomasza Manna, ale w kategorii literatury popularnej to jest po prostu klasyk. Tak jak on pisali też inni, ale po niemiecku przed nim chyba nikt - mówił w Dwójce Ryszard Wojnakowski, tłumacz wielu powieści niemieckiego pisarza, którego 50. rocznica śmierci przypadała 25 września.
Zobacz więcej na temat:  literatura Kinga Michalska Dwójka KULTURA

Zaślubiny Polski z morzem w roku 1920. "Gest, który przeszedł do historii"

- Już Gall Anonim pisał o rycerzach, którzy przyjeżdżają nad morze i biorą je w posiadanie. To polska tęsknota, a jednocześnie racjonalna świadomość niezbędności morza dla Polski - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Panfil. - I to w tych zaślubinach jest najważniejsze - dodał rozmówca Tadeusza Płużańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa HISTORIA historia Polski Józef Haller puck

Prof. Grzegorz Kucharczyk o światowym bezpieczeństwie: gra interesów

- Z pewnością istnieją poważni gracze, którzy są zainteresowani w forsowaniu wizji ładu bezpieczeństwa. Jednak te wizje nie są ze sobą aż tak bardzo skonfliktowane, żeby doszło do eskalacji, wybuchu konfliktu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk i autor książki "Wersal 1919. Nowa kultura bezpieczeństwa dla Polski i Europy".
Zobacz więcej na temat:  Wersal Rosja USA Chiny Antoni Opaliński