Polskie Radio
Section05

II Rzeczpospolita

Prezydent Duda: dzieje polskiego Senatu współtworzą nurt naszej historii, który napawa nas szczególną dumą

Podczas uroczystego posiedzenia izby wyższej polskiego parlamentu prezydent Andrzej Duda podkreślił, że "w świadomości historycznej Polaków Senat utrwalił się jako jedno ze znamion Rzeczypospolitej wolnej, niepodległej, zachowującej ciągłość swojej tożsamości kulturowej oraz wolności tradycji politycznej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Senat Andrzej Duda prezydent HISTORIA

Sellin: Pałac Saski był ważnym elementem historii Polski i dlatego powinien zostać odbudowany

- Plac Piłsudskiego jest rozkopany dlatego, że odkopaliśmy piękne fundamenty Pałacu Saskiego, sięgające aż po XVII w. Chcemy część tych reliktów, fundamentów zachować, pokazać przyszłym pokoleniom - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MKiDN Jarosław Sellin.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Warszawa historia Polski HISTORIA POLSKA Pałac Saski Jarosław Sellin

Pochówek prezydentów RP na uchodźstwie. "Wrócili do wolnej Polski, o której marzyli"

W Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie złożono trumny ze szczątkami Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego oraz Stanisława Ostrowskiego, które zostały sprowadzone z Wielkiej Brytanii. W "Klubie Trójki" rozmawialiśmy o tym, jak uroczystość ta ważna jest dla Polski i Polaków, jak istotne było zachowanie konstytucyjnej ciągłości władz RP od września 1939 roku aż do pierwszych w pełni wolnych wyborów prezydenckich w 1990 roku.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Drohomirecka Trójka historia Polski Władysław Raczkiewicz August Zaleski Stanisław Ostrowski

"Historia o polskim DNA". Eryk Mistewicz o projekcie "Opowiadamy Polskę światu"

- To są historie o tym, co zdarzyło się na terenie między Rosją a Niemcami w ciągu ostatnich 110-120 lat. To teksty o uszanowaniu, umiłowaniu przez Polaków wolności, solidarności, demokracji - mówił w Polskim Radiu 24 Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów, wydawcy miesięcznika opinii "Wszystko co Najważniejsze".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Józef Piłsudski 11 listopada historia Polski Święto Niepodległości Polskie Radio 24 społeczeństwo

PR24 "Tegoroczna edycja jest inspirowana przebogatą historią Śląska". Wiejski-Górski o Koncercie Niepodległości "Silesia"

- Koncert jest inspirowany przebogatą historią Śląska i to całego Śląska, nie tylko Górnego, ale i Dolnego oraz Opolskiego i Cieszyńskiego. Historia ta bywa bardzo odkrywcza, bardzo zaskakująca - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Wiejski-Górski, producent, reżyser, organizator koncertów, prezes Fundacji Dziedzictwo Rzeczypospolitej. Polskie Radio jest patronem medialnym widowiska.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości Józef Piłsudski 11 listopada historia Polski koncert Polskie Radio 24 KULTURA MUZYKA

NASZ WYWIAD 104. rocznica odzyskania niepodległości. Współczesność z pieczęcią II RP

- Z II RP zostało nam bardzo wiele, jeśli chodzi o fundamenty demokracji. Np. dwuizbowy parlament. Jesteśmy pod tym względem ciekawostką, bo jest bardzo niewiele państw unitarnych, czyli jednolitych, które mają takie samo prawo, ustrój, administrację w obrębie granic, które posiadają dwuizbowy parlament. Zostało to ustalone w roku 1921, w konstytucji marcowej - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr hab. Marek Sioma, historyk, prof. UMCS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Święto Niepodległości 11 listopada historia Polski Józef Piłsudski

Mamut i cztery włochate nosorożce. Niezwykłe odkrycie z kopalni wosku ziemnego

23 października 1929 roku, we wsi Starunia (wtedy w granicach II RP, ob. Ukraina), znaleziono jedyny kompletny egzemplarz wymarłego nosorożca włochatego. Nie był to jednak pierwszy przedstawiciel prehistorycznego gatunku, jaki został odkryty w tamtejszej kopalni. Dwadzieścia lat wcześniej górnicy natrafili w pobliżu także na szczątki mamuta. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Lwów archeologia odkrycia i ciekawostki Galicja mamut nosorożec

Wicepremier Gliński o wystawie "Okruchy przeszłości": badania pod dawnym Pałacem Saskim są kontynuowane

Wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński podczas wernisażu ekspozycji na Pl. Piłsudskiego w Warszawie powiedział, że wystawa "Okruchy przeszłości" "dotyczy znalezisk archeologicznych, które zostały odkryte przed laty, gdy były przeprowadzane pierwsze badania pod dawnym Pałacem Saskim". - W tej chwili badania są kontynuowane - dodał.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Warszawa historia Polski HISTORIA zbrodnie wojenne POLSKA Piotr Gliński Pałac Saski