Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Wspomnienia o drugiej wojnie. Aplikacja pomoże je zachować

- Dzisiejsi np. 90-latkowie mieli 10 lat, jak kończyła się druga wojna światowa, i oni często mają po prostu kilka - czasami bardzo dramatycznych, bardzo silnych - wspomnień z czasu wojny. Ale one są na tyle dla nich ważne, że - jakby w odpowiedzialności za pamięć - powinniśmy je uratować - powiedział w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio Sygnały Dnia Jan Ołdakowski Muzeum Powstania Warszawskiego

Mordechaj Anielewicz. Jego imię jedni wymawiali ze czcią, inni ze strachem

- Mordechaj Anielewicz jako postać przeszedł do legendy i ta legenda powstawała od razu, wtedy, kiedy jeszcze żył, kiedy był przywódcą powstania w getcie - mówiła Joanna Szwedowska. 8 maja 1943 roku Anielewicz, dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, przywódca powstania w getcie warszawskim, popełnił samobójstwo.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust powstanie w getcie Warszawa Żydzi Niemcy zbrodnie wojenne

Władysław Szlengel. "Moje wiersze są próbą stawienia oporu rozpaczy i beznadziei"

– Jest przykładem człowieka, który w twórczości kabaretowej szukał kontrataku. Sam napisał, że jego utwory są próbą stawienia oporu rozpaczy i beznadziei, jaka panowała w getcie – opowiadała dr Agnieszka Żółkiewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego. 8 maja 1943 roku w Warszawie z rąk niemieckich zginął poeta Władysław Szlengel. 
Zobacz więcej na temat:  poezja kabaret Żydzi getto warszawskie Warszawa okupacja niemiecka historia warszawy

Wilhelmshaven. Kriegsmarine skapitulowała przed Polakami

- Jako przedstawiciel zwycięskich sił zbrojnych sojuszniczych i w imieniu 1. Polskiej Dywizji Pancernej przyjmuję kapitulację twierdzy Wilhelmshaven. Obejmuję pełną władzę na obszarze twierdzy, nad miastem i portem - mówił w bazie Kriegsmarine płk. Antoni Grudziński, który w imieniu gen. Stanisława Maczka przyjmował kapitulację największej bazy morskiej III Rzeszy.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Grudziński Radio Wolna Europa Stanisław Maczek III Rzesza Niemcy nazizm