Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

Reparacje wojenne. "Rysa na niemieckim monolicie"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, który w czwartek wziął udział w posiedzeniu senackiego klubu PiS, pytany przez dziennikarzy, czy Polska zmienia swoje stanowisko, jeśli chodzi o reparacje, powiedział: „Powiem krótko, nie zmieniamy”. O reparacjach wojennych od Niemiec mówili w Polskim Radiu 24 Piotr Skwieciński z Tygodnika „Sieci” i Paweł Stawarz, ekspert ds międzynarodowych Uniwersytet Warszawski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reparacje wojenne Niemcy historia Polski Piotr Skwieciński Prawo i Sprawiedliwość

"Stanowisko Polski ws. reparacji bez zmian". Komentarze

Po wizycie Jacka Czaputowicza w Berlinie, prezes PiS Jarosław Kaczyński zadeklarował, że stanowisko Polski w sprawie reparacje nie jest zmienione. Zdaniem szefa MSZ dyskusje na ten temat powinny zaś być prowadzone na poziomie ekspertów. W jego ocenie na obecnym etapie nie jest to balast w stosunkach pomiędzy rządami. W audycji Gorący temat komentarz: Jakuba Jałowiczora z „Gościa Niedzielnego” i Marcina Makowskiego z tygodnika „Do Rzeczy”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reparacje wojenne Niemcy Jacek Czaputowicz historia Polski

"Okupacja hitlerowska była zastępowana sowiecką"

73 lata temu, 17 stycznia 1945 roku wojska Armii Czerwonej weszły do Warszawy - miasta ruin. Jednostki radzieckie i oddziały 1. Armii Wojska Polskiego zajęły stolicę w jeden dzień. Walki trwały zaledwie kilka godzin, gdyż dowództwo niemieckie, obawiając się okrążenia, wycofało z miasta większość swoich sił. O wkroczeniu Armii Czerwonej do Warszawy mówił w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa PRL ZSRR historia Polski Piotr Dmitrowicz

IPN chce ścigać byłych SS-manów. "Słuszne działania"

Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej zwrócił się do Interpolu o ustalenie, czy żyją funkcjonariusze, którzy służyli w niemieckich obozach koncentracyjnych. Na liście jest 1600 nazwisk. Jak oceniał w Gorącym Temacie prof. Marek Kornat z Katedry Historii Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, działania IPN w tym zakresie są "słuszne".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Instytut Pamięci Narodowej IPN

„Mały Oświęcim”. Obóz dla polskich dzieci w Łodzi

1 grudnia 1942 roku na wyodrębnionym terenie żydowskiego getta w Łodzi utworzono obóz dla polskich dzieci i młodzieży. Więziono w nim ok. 12 tys. małych Polaków, spośród których do końca wojny dożyło zaledwie ok. 900. Z powodu wycieńczenia i chorób większość z nich niedługo po wyzwoleniu zmarła. Mówiła o tym w Polskim Radiu 24 dr Hanna Węgrzynek z Muzeum POLIN.
Zobacz więcej na temat:  Łódź ludobójstwo III Rzesza dzieci

"Zima w małym miasteczku" - odzyskany obraz M. Gierymskiego

Dzięki współpracy małopolskiej policji i resortu kultury został odnaleziony obraz Maksymiliana Gierymskiego "Zima w małym miasteczku". Muzeum Narodowe w krakowskich Sukiennicach zaprezentowało go 8 stycznia. O losach utraconego podczas II Wojny Światowej dzieła, mówiła w audycji Utracone Odzyskane dr Aleksandra Krypczyk-De Barra, kuratorka Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maksymilian Gierymski malarstwo Muzeum Narodowe w Krakowie Magdalena Ogórek Kraków

Straty wojenne Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy

Ustalenie pełnej listy strat poniesionych w wyniku II wojny światowej. Oto jedno z najważniejszych zadań stojących przed Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy. Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego możliwe jest przeprowadzenie kwerend w zakresie malarstwa polskiego, dotychczas niezgłoszonego w bazie dzieł utraconych. O wynikach dotychczasowych prac mówiła Anna Kaszubowska z Działu Inwentaryzacji Zbiorów bydgoskiego muzeum.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Bydgoszcz muzeum Magdalena Ogórek