Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

Kolejny utracony podczas wojny obraz wraca do Polski

Obraz "Ulica wraz z ruiną zamku" Roberta Śliwińskiego wrócił do Polski. W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego ambasador USA w Polsce Paul W. Jones i przedstawiciele FBI przekazali na ręce szefa resortu kultury Piotra Glińskiego utracone podczas II wojny światowej dzieło. Obraz trafi do Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W Polskim Radiu 24 komentarz dr Magdaleny Ogórek, historyk sztuki, autorki audycji Utracone, Odzyskane na antenie Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 dzieła sztuki Magdalena Ogórek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Sprzedaż obrazu Siemiradzkiego wstrzymana. Sukces MKiDN

W sprawie obrazu „Taniec wśród mieczów” Henryka Siemiradzkiego zostało wszczęte prokuratorskie śledztwo, strona polska będzie teraz starała się dzieło odzyskać dla skarbu państwa - poinformował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wicepremier Piotr Gliński. XIX-wieczny obraz został miał być we wtorek licytowany w londyńskim domu aukcyjnym „Sotheby’s”. W Polskim Radiu 24 komentarz Elżbiety Rogowskiej z Wydziału Strat Wojennych MKiDN.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzieła sztuki

Zrabowany przez Niemców obraz Gierymskiego odzyskany

Obraz "Zima w małym miasteczku" Maksymiliana Gierymskiego odnaleziony. Przed wojną był własnością Muzeum Narodowego w Krakowie, które oficjalnie kupiło go w 1938 roku. W 1939 roku został zrabowany z muzeum przez Niemców i umieszczony w gabinecie jednego z niemieckich oficerów w siedzibie rządu Generalnego Gubernatorstwa.Tuż po wojnie zaginął. 
Zobacz więcej na temat:  Kraków Niemcy Muzeum Narodowe w Krakowie Maksymilian Gierymski dzieła sztuki

"Musimy przypominać o wkładzie Polaków w ratowanie Żydów"

W Kaplicy Pamięci Męczenników Polskich w Toruniu, z udziałem przedstawicieli polskich i izraelskich władz państwowych, odbyła się Międzynarodowa Konferencja "Pamięć i Nadzieja". Poświęcona była postawom Polaków, którzy z narażeniem własnego życia i swoich rodzin ratowali Żydów w czasie drugiej wojny światowej. O tych, którzy stawali w obronie bliźnich mówił w magazynie Północ-Południe historyk dr Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żydzi Holokaust Świadkowie Holokaustu historia Polski

Holendrzy, Belgowie, Ukraińcy. Europejscy ochotnicy w SS

Początkowo SS była elitarną jednostką niemieckich nazistów. Jednak już podczas II wojny światowej sformowano oddziały Waffen-SS, w których mogli służyć m.in. ochotnicy z okupowanych przez III Rzeszę terytoriów. W audycji Nos Kleopatry o tym, dlaczego Holendrzy, Belgowie, Ukraińcy czy Łotysze wstępowali do hitlerowskiej formacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy historia Europy Instytut Pamięci Narodowej