Polskie Radio
Section05

IPN

"To ma znaczenie dla polityki historycznej". Marcin Przydacz o beatyfikacji rodziny Ulmów

W piątek w Programie 1 Polskiego Radia szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz powiedział, że "beatyfikacja rodziny Ulmów ma znaczenie dla polityki historycznej". - W ten sposób możemy pokazać prawdziwą historię II Wojny Światowej i prawdziwy obraz Polski - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa historia Polski Kościół katolicki Ulmowie sprawiedliwi wśród narodów świata

PR24 Beatyfikacja rodziny Ulmów. Prezes IPN: to ogromna szansa na opowiadanie historii polskiego narodu

- Sam proces beatyfikacji to oczywiście kwestia związana z Kościołem katolickim i wymiarem duchowym. Natomiast my, jako historycy, dostrzegamy ogromną szansę na opowiadanie historii narodu polskiego w czasie II wojny światowej - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Karol Nawrocki Kościół katolicki Ulmowie sprawiedliwi wśród narodów świata II wojna światowa

Wiceprezes IPN: II wojna światowa jest nieustająco obecna w przestrzeni publicznej, również na Zachodzie

II wojna światowa była największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości, w której Polska poniosła relatywnie największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych. - Polska straciła co piątego obywatela w czasie II wojny światowej. Została ograbiona i wymordowana w ogromnej skali - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski ŚWIAT Europa II wojna światowa historia Polski rocznica reparacje wojenne Niemcy

43. rocznica podpisania porozumień sierpniowych. Droga do powstania "Solidarności"

Mijają 43 lata od podpisania porozumień sierpniowych, zawartych przez komunistyczne władze i protestujących robotników. 31 sierpnia 1980 roku o 16.40, po 18 dniach strajku okupacyjnego w Stoczni Gdańskiej, po przystąpieniu do protestów solidarnościowych 700 zakładów pracy z całej Polski, a także po wielu dniach żmudnych negocjacji strajkujących ze stroną rządową, zostało podpisane historyczne porozumienie, otwierające drogę do powstania "Solidarności", i rozpoczynające przemiany ustrojowe w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  porozumienia sierpniowe 1980 historia Polski Stocznia Gdańska Anna Walentynowicz Gdańsk NSZZ Solidarność Artur Wolski infografika

Morawiecki o albumie IPN dotyczącym niemieckiej okupacji: bestialski terror miał wiele potwornych twarzy

"Te zdjęcia, wykonywane w różnych okolicznościach, wytrącają ze świętego spokoju, poruszają serca i sumienia, wołają o prawdę i sprawiedliwość" - napisał w przedmowie do albumu IPN pt. "Czas bestii. Terror w okupowanej Polsce w latach 1939-1945" premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Instytut Pamięci Narodowej pamięć II wojna światowa premier Mateusz Morawiecki Karol Nawrocki

"Pakt zbrodniarzy". IPN zaprezentuje wystawę w Parlamencie Europejskim

W Parlamencie Europejskim w Brukseli Instytut Pamięci Narodowej zaprezentuje wystawę "Pakt zbrodniarzy". Wystawa została stworzona przez warszawski oddział IPN i uświadamia, jak wyglądały ustalenia Związku Sowieckiego i III Rzeszy w kwestii podziału terytorialnego Europy, które sankcjonował pakt Ribbentrop-Mołotow podpisany 23 sierpnia 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Bruksela Parlament Europejski Instytut Pamięci Narodowej HISTORIA historia Polski pakt Ribbentrop-Mołotow II wojna światowa III Rzesza Związek Sowiecki

Wiceprezes IPN o znaczeniu Bitwy Warszawskiej. "To była wojna światów"

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Polejowski przypomina, że Bitwa Warszawska była elementem wojny przeciwstawnych światów. Bitwa zwana też "Cudem nad Wisłą" toczyła się w dniach od 13 do 25 sierpnia 1920, w czasie wojny polsko-bolszewickiej, zaś walki pod Ossowem i Radzyminem trwały pomiędzy 13 a 16 sierpnia i zakończyły zwycięstwem Polaków, co było jednym z warunków powodzenia polskiej kontrofensywy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa HISTORIA bitwa warszawska

Prezes IPN o Powstaniu Warszawskim: jeden z najważniejszych momentów walki o niepodległość

Powstanie Warszawskie było jednym z kluczowych momentów w czasie II wojny światowej i pozostaje w polskiej świadomości jednym z najważniejszych momentów walki Polaków o niepodległość - powiedział w Salonie politycznym Trójki dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Warszawskie Karol Nawrocki reparacje wojenne II wojna światowa Ukraina wojna na Ukrainie Wołyń

PR24 Dr Graczyk: będziemy pamiętać o Powstaniu Warszawskim, niech nasi sąsiedzi o tym wiedzą

- O Powstaniu Warszawskim trzeba przypominać, tak jak i o napaści Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 r. Dobrym narzędziem do tego są raporty - pokazują, że my pamiętamy i że będziemy pamiętać. Niech nasi sąsiedzi o tym wiedzą - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 zastępca dyrektora Biura Badań Historycznych IPN dr Konrad Graczyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Powstanie Warszawskie historia Polski

Upamiętnienie zamordowanych w Pomiechówku. Prezes IPN: stawiamy ślad, który jest dowodem na zwycięstwo pamięci

- Jesteśmy dziś tu po to, by pokazać, że pamiętamy i mamy świadomość, że naród to nie tylko ci, którzy żyją w ramach granic dzisiejszej, wolnej niepodległej Rzeczypospolitej, ale także ci, którzy są poza granicami, ci, którzy byli przed nami i ci, którzy nadejdą po nas - powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki podczas uroczystości upamiętniających zamordowanych w Pomiechówku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Karol Nawrocki II wojna światowa HISTORIA historia Polski

Uroczystość pamięci ofiar zbrodni w Pomiechówku. Udział wezmą szef MON i prezes IPN

Na terenie Fortu III w Pomiechówku w poniedziałek odbędzie się uroczystość upamiętniająca ofiary niemieckich zbrodni dokonanych w tym miejscu. W jej trakcie zostanie poświęcony cmentarz wojenny, na którym spoczywają szczątki zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny Polaków.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Mariusz Błaszczak historia Polski zbrodnie wojenne okupacja niemiecka Karol Nawrocki

IPN odnalazł ludzkie szczątki w miejscu dawnego więzienia Karno-Śledczego Warszawa III, tzw. "Toledo"

W miejscu dawnego więzienia Karno-Śledczego Warszawa III, tzw. "Toledo", na warszawskiej Pradze, zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnalazł szczątki jednej osoby. To prawdopodobnie ofiara terroru komunistycznego - poinformował PAP w poniedziałek Instytut Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Krzysztof Szwagrzyk archeologia Żołnierze Wyklęci Warszawa komunizm bezpieka