Polskie Radio
Section05

IPN

CBA i IPN do likwidacji? PSL: te instytucje należy odpolitycznić

Miłosz Motyka, komentując wypowiedź Włodzimierza Czarzastego o likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Instytutu Pamięci Narodowej zapewniał, że PSL nie ma takich postulatów w programie. - Bezwzględnie zgadzamy się z tym, że te instytucje należy odpolitycznić, a wręcz odpartyjnić - powiedział rzecznik PSL.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PSL polityka Instytut Pamięci Narodowej CBA Centralne Biuro Antykorupcyjne

"Figurant" Roberta Glińskiego w kinach. Jak SB inwigilowała Karola Wojtyłę?

20 października na ekranach kin zagościł film "Figurant" Roberta Glińskiego. Fikcyjna historia esbeka Bronka Budnego oparta jest na prawdziwym procederze osaczania Karola Wojtyły przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa. Od podsłuchów i pozyskiwania księży-informatorów, po próbę wplątania w sfabrykowany skandal obyczajowy - wobec przyszłego papieża Jana Pawła II stosowano cały wachlarz działań. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Karol Wojtyła PRL FILM Robert Gliński bezpieka służba bezpieczeństwa Kraków Jan Paweł II

Nagrody IPN "Ambasador Polskiej Historii" wręczone. "Chcemy dzielić się naszą wspaniałą historią"

W południe zostały wręczone nagrody Instytutu Pamięci Narodowej "Ambasador Polskiej Historii". Uroczystość odbyła się w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Nagrody przyznane zostały czterem osobom i dwóm organizacjom za pielęgnowanie polskiej pamięci historycznej, propagowanie i pogłębianie wiedzy o historii najnowszej naszego kraju oraz odkrywanie zapomnianych faktów czy osób zasłużonych dla polskiego narodu za granicą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA społeczeństwo historia Polski

70. rocznica internowania kard. Stefana Wyszyńskiego. Historyk: po powrocie stał się legendą

Służba Bezpieczeństwa aresztowała kard. Stefana Wyszyńskiego w nocy z 25 na 26 września 1953 roku. - Komuniści liczyli, że będzie im prościej zwalczać instytucję Kościoła, gdy odetną jej głowę. Nie przemyśleli tej koncepcji zbyt dobrze - powiedział w radiowej Jedynce historyk dr hab. Rafał Łatka.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Stefan Wyszyński religia Kościół wiara PRL Józef Stalin

Bohaterony 2023 rozdane! Znamy wyniki głosowania kapituły i publiczności [ZOBACZ WIDEO]

IPN, PGE, Fundacja Oczami Brata, Patrycja Karykowska, Ewa Błaszczyk, Małgorzata Ziętkiewicz oraz Bogdan Bednarczyk ze Złotymi Bohateronami 2023! Bohaterona Specjalnego odebrał też - z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego profesora Piotra Glińskiego - profesor Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa IPN. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU BohaterON Powstanie Warszawskie Kamil Bednarek ewelina flinta Robert Janowski Kasia Kowalska magdalena kumorek Halina Mlynkova Grzegorz Wilk Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego PGE Ewa Błaszczyk historia Polski

Chojnice. Odkryto zbiorową mogiłę w Dolinie Śmierci. Leżą w niej Polacy wymordowani jesienią 1939 roku

W Dolinie Śmierci w Chojnicach śledczy i badacze odkryli nieznaną dotąd, nieoznaczoną zbiorową mogiłę Polaków wymordowanych jesienią 1939 roku przez formacje niemieckie – poinformowali w poniedziałek prezes IPN dr Karol Nawrocki i dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu prokurator Andrzej Pozorski.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Instytut Pamięci Narodowej okupacja niemiecka Chojnice pomorskie II wojna światowa

"Książka Historyczna Roku". W dwóch kategoriach nominowano 20 tytułów. Głos mają też czytelnicy

Jury 14. Konkursu "Książka Historyczna Roku" o Nagrodę im. Oskara Haleckiego nominowało 20 książek w dwóch kategoriach: "Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" oraz "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku". Od 2 do 31 października zwycięzców w tych kategoriach będą wybierać w głosowaniu internetowym również czytelnicy. Tytuły, które uzyskają najwięcej głosów, dołączą do zwycięskich książek wybranych przez jurorów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Książka Historyczna Roku literatura Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polskie Radio TVP Instytut Pamięci Narodowej konkurs

Książka Historyczna Roku - plebiscyt internetowy

Jury XIV Konkursu Książka Historyczna Roku o Nagrodę im. Oskara Haleckiego nominowało 20 książek w dwóch kategoriach: Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku oraz Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku. Zwycięzców w tych kategoriach mogą wybierać w głosowaniu internetowym również czytelnicy. Ta odsłona plebiscytu trwa do końca października. Tytuły, które uzyskają najwięcej głosów dołączą do zwycięskich książek wybranych przez jurorów. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Książka Historyczna Roku literatura historia Polski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polskie Radio TVP Instytut Pamięci Narodowej plebiscyt konkurs

Prezentacja książki Filipa Gańczaka „Jan Sehn. Tropiciel nazistów” i dyskusja w Instytucie Polskim w Wiedniu

Jan Sehn jako tropiciel nazistów oraz porównanie sytuacji prawnej w Polsce, Niemczech i Austrii po II wojnie światowej były głównymi tematami dyskusji towarzyszącej prezentacji książki Filipa Gańczaka „Jan Sehn. Tropiciel nazistów”, która odbyła się w Instytucie Polskim w Wiedniu w dniu 26 września.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Austria Wiedeń

IPN zbada przeszłość nazisty odznaczonego przy okazji wizyty Zełenskiego. Chodzi m.in. o zbrodnię w Hucie Pieniackiej

Instytut Pamięci Narodowej zamierza wystąpić do władz Kanady i Ukrainy w celu uzyskania dokumentów dotyczących Jarosława Hunki. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zwrócił się do Instytutu Pamięci Narodowej o zbadanie, czy były członek zbrodniczej hitlerowskiej formacji SS Galizen Jarosław Hunka jest poszukiwany za zbrodnie na Narodzie Polskim oraz na Polakach pochodzenia żydowskiego.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa nazizm zbrodnie wojenne Huta Pieniacka POLSKA społeczeństwo

Lublin. Zbiorowe mogiły z czasu II wojny światowej w okolicach Górek Czechowskich. IPN podał nowe informacje

Instytut Pamięci Narodowej podsumował badania prowadzone w Lublinie w okolicach Górek Czechowskich. Śledczy instytutu weryfikują informacje na temat zbiorowych mogił jakie mogą znajdować się tam po przeprowadzanych przez Niemców egzekucjach w latach 1940-42.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo II wojna światowa Instytut Pamięci Narodowej Karol Nawrocki regiony lubelskie Lublin

Protesty po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację: wystawa na Zamku Królewskim

Na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie można obejrzeć wystawę "Nie tylko Siwiec" przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Składają się na nią materiały związane z polskimi protestami przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego (w tym Ludowego Wojska Polskiego) na Czechosłowację w sierpniu 1968 r. oraz akty solidarności z Czechami i Słowakami. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa Ryszard Siwiec Zamek Królewski Praska Wiosna 1968 interwencja w Czechosłowacji Instytut Pamięci Narodowej Katarzyna Cygler Trójka

Ulmowie z Markowej. Zastępca prezesa IPN o błogosławionej rodzinie: chciałbym, żeby ta wiedza rozeszła się w Niemczech

Papież Franciszek włączył Józefa i Wiktorię Ulmów oraz ich siedmioro dzieci do grona błogosławionych. - Ulmowie są dziś symbolem wszystkich Polaków zamordowanych za pomoc Żydom - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN. Rodzina z Markowej została rozstrzelana przez Niemców 24 marca 1944 roku.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa historia Polski wieś okupacja niemiecka Dorota Truszczak Ulmowie Mateusz Szpytma