Polskie Radio
Section05

język polski

XII Gala Konkursu "Być Polakiem" na Zamku Królewskim w Warszawie

W konkursie wzięło udział 900 uczestników z całego świata. Zwycięzcy przyjechali do stolicy aby odebrać nagrody i skorzystać z wakacyjnego odpoczynku w ojczyźnie wypełnionego turystycznymi i edukacyjnymi atrakcjami przybliżającymi naszą historię i kulturę. Galę swoją obecnością zaszczycili m.in. marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, wicemarszałek Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami Jan Badowski, prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Pilat oraz liczni przedstawiciele organizacji polonijnych z całego świata.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Andrzej Duda Polonia Polacy za granicą Sejm koronawirus Uniwersytet Jagielloński

"Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom o gwarze

"Wierzcie lub nie, ale mój dziadek był najprawdziwszym warszawskim cwaniaczkiem czyli ulicznym urwisem. To on nauczył mnie, że Warszawa miała kiedyś swój język, czyli gwarę, swoje wierszyki, piosenki. Była zupełnie innym miastem niż dzisiaj". Powyższy cytat pochodzi z "Małej książki o gwarze warszawskiej”, która dostała wyróżnienie w kategorii Kultura w konkursie Świat Przyjazny Dziecku zorganizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka w 2014 roku. 
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci

Justyna Sobolewska: wokół nas jest za mało Różewicza

- Ważna jest bliskość teatru, filmu i literatury współczesnej. Ale warto wracać do klasyki, niektóre teksty Różewicza zawsze były kontrowersyjne, ale przecież jego diagnoza okazała się w wielu miejscach prawdziwa - mówiła na antenie Dwójki Justyna Sobolewska, kuratorka głównego programu literackiego 7. Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Dwójka

Niezwykły tydzień z językiem polskim. Trwa Festiwal Stolica Języka Polskiego

"Renesansowa perełka", "Padwa Północy", "miasto idealne" – na takie miana zasłużył sobie Zamość. To tu w dniach 1-7 sierpnia odbywa się festiwal Stolica Języka Polskiego i to tu spotkała się Katarzyna Stoparczyk z Piotrem Dudą – dyrektorem artystycznym i pomysłodawcą Festiwalu Stolica Języka Polskiego oraz Magdą Kłos-Podsiadło – kuratorką Małej Stolicy Języka Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk dzieci Zamość poprawna polszczyzna Piotr Duda KULTURA literatura KSIĄŻKA

77 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie, największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie

Powstanie Warszawskie było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Bój o wyzwolenie stolicy miał trwać kilka dni, powstańcy bronili się jednak znacznie dłużej.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Powstanie Warszawskie Armia Krajowa Stany Zjednoczone Bałtyk

"Zagadkowa niedziela" z Festiwalu Stolica Języka Polskiego

Miłośnicy i twórcy literatury oraz badacze słowa i języka już za kilka dni ponownie zagoszczą na Roztoczu. Tegoroczna odsłona Festiwalu Stolica Języka Polskiego odbędzie się w dniach 1-7 sierpnia. Patronem tegorocznego święta języka ojczystego wybrano Tadeusza Różewicza, a radiowa Trójka w dniu otwarcia wydarzenia zaplanowała specjalne, plenerowe wydanie „Zagadkowej niedzieli”. Autorka audycji, Katarzyna Stoparczyk, została również jedną z kuratorek festiwalowego programu dla dzieci i młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  Trójka dzieci Kasia Stoparczyk patronat Zamość Krystyna Czubówna Tadeusz Różewicz

Polscy sportowcy wezmą udział w XVI Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio

89 reprezentantów w 12 dyscyplinach. Polski Komitet Paraolimpijski przedstawił skład reprezentacji na XVI Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio. O medale będzie walczyć 56 zawodników i 33 zawodniczki. Początek rywalizacji paraolimpijskiej 28 sierpnia.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone Białoruś Ministerstwo Obrony Narodowej paraolimpiada NAUKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych wojsko Swiatłana Cichanouska

"Gratuluję Pani Profesor wspaniałego jubileuszu". Życzenia prezydenta z okazji 95. urodzin prof. Marii Bokszczanin

"Dziękując za wszystkie Pani wspaniałe zasługi dla polskiej kultury, niech wolno mi będzie życzyć Pani Profesor zasłużonej satysfakcji i wewnętrznej radości człowieka spełnionego" - napisał prezydent Andrzej Duda do prof. Marii Bokszczanin z okazji jej 95. urodzin. Życzenia przekazał jubilatce doradca prezydenta Tadeusz Deszkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda literatura Henryk Sienkiewicz książki

"Chcemy stworzyć korzystne warunki powrotu do Polski". Ministerstwo Finansów zachęca do powrotu z emigracji

- Chcemy, aby nasz super strzelec Robert Lewandowski i jemu podobni wrócili do Polski – mówi Jan Sarnowski, wiceminister finansów, który na antenie Polskiego Radia dla Zagranicy przedstawiał rządowy Program Repatriacji Kapitału. Składa się on z szeregu ulg i zwolnień podatkowych, a nawet abolicji podatkowej dla tych, którzy zdecydują się wrócić do kraju wraz z zarobionym kapitałem. Tym wyprowadzonym nielegalnie z Polski również.
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka Mateusz Morawiecki Ministerstwo Finansów Ministerstwo Obrony Narodowej Polonia IPN Ignacy Jan Paderewski

Jacek Wasilewski: dżdżownica powinna nazywać się deszczownica

- Historia tego słowa to dobry przykład historii języka polskiego. Jeżeli wcześniej mówiło się deżdż, to nie wymawiało się tego dźwięcznie, tylko mówiło się deszcz. Ten zapis "deszcz" w mianowniku spowodował, że cała odmiana poszła do wymiany. Zamiast dżdżu mówiliśmy deszczu itd. - opowiadał w "Wybieram Dwójkę" autor "Bezecnika gramatyki polskiej".
Zobacz więcej na temat:  Jacek Wasilewski Dwójka Jakub Kukla KULTURA