Polskie Radio
Section05

Karol Gnat

Polska świętuje drugie paryskie zwycięstwo Igi Świątek!

Od sobotniego popołudnia wszyscy rozkoszujemy się wydarzeniem bez precedensu w historii polskiego tenisa. Iga Świątek w dwóch setach pokonała w finale Roland Garros Amerykankę Cori Gauff i wywalczyła już drugi w swojej krótkiej karierze tytuł wielkoszlemowy. Ten sukces jednakowo cieszy wszystkich – od zwykłych kibiców, przez najmłodszych fanów tenisa, po ekspertów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski Iga Świątek Tenis roland garros kibice psychologia turniej

Prezydent Duda i premier Morawiecki na forum w Davos

Rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, z udziałem nie tylko ekonomistów, ale i polityków. Jest oczywiste, że głównymi tematami są napaść na Ukrainę, sojusznicza solidarność wobec agresywnej polityki Rosji, układ bezpieczeństwa po wojnie oraz dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO. Polskiej delegacji przewodniczą prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  ekonomia Światowe Forum Ekonomiczne w Davos Andrzej Duda Mateusz Morawiecki polityka Trójka

Polski Bon Turystyczny – ostatni dzwonek na wykorzystanie!

Rodzice, którzy nie wykorzystali do tej pory bonu turystycznego, mogą to zrobić do końca września 2022 roku – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Bonem można zapłacić na przykład za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Z jakich kosztów odciąża nas wykorzystanie Polskiego Bonu Turystycznego i jak go aktywować?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo Trójka rodzina turystyka pandemia ZUS pomoc dziecko wakacje urlop Józef Niewiarowski

Nauka gry w szachy dla dzieci – dlaczego warto?

Okazuje się, że szachy wciąż stanowią interesującą dyscyplinę sportu, również dla dzieci. Zresztą w wielu szkołach i przedszkolach odbywają się dodatkowe zajęcia dla najmłodszych. Z okazji 129. rocznicy otwarcia pierwszego na ziemiach polskich klubu szachowego pytamy: dlaczego warto nauczyć dziecko gry w szachy i jak wpływa ona na ich rozwój?
Zobacz więcej na temat:  Trójka szachy dzieci trening umysłu inteligencja mózg

Pałac Kultury i Nauki – symbol Warszawy czy niechciana pamiątka?

Prawie 67 lat temu został ukończony Pałac Kultury i Nauki – niechciany prezent od Związku Radzieckiego, przypominający nam o czasach stalinizmu, a jednocześnie jeden ze znaków charakterystycznych i symboli Warszawy. Jakie wady i zalety ma PKiN? Czy zburzenie socrealistycznego kolosa byłoby dla stolicy dobrym rozwiązaniem? Na te pytania w audycji "Pora na Trójkę" odpowiedział varsavianista Daniel Echaust.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Pałac Kultury i Nauki Warszawa Związek Radziecki komunizm historia Polski architektura miasto Józef Stalin

Coraz mniej mówimy sobie "dzień dobry". Przyczyną nie tylko brak manier

"Dzień dobry" – te dwa proste słowa towarzyszą nam od zawsze, gdy mijamy sąsiadów, wchodzimy do sklepu czy do urzędu. Chociaż, jak zauważają eksperci, towarzyszą coraz rzadziej. Dlaczego wymówienie tego prostego z pozoru powitania stało się tak trudne? Czy to oznacza, że jako społeczeństwo stajemy się mniej uprzejmi?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo Trójka powitanie powitania wychowanie

4 maja – Dzień Gwiezdnych Wojen

4 maja to Dzień Gwiezdnych Wojen – nieoficjalne święto fanów sagi, którą w 1977 roku filmem zatytułowanym po prostu "Gwiezdne wojny" zapoczątkował George Lucas. Skąd wziął się jej popkulturowy fenomen? O tym w Trójce opowiedział Grzegorz "Dakann" Barański – twórca największego polskiego kanału na YouTube poświęconego "Gwiezdnym wojnom", który porównuje sagę do… dzieł Williama Szekspira i który na dźwięk słynnego muzycznego motywu wciąż miewa ciarki na plecach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka gwiezdne wojny muzyka filmowa FILM kino George Lucas