Polskie Radio
Section05

Klub Trójki

Rozmowy o tożsamości na lodowym krańcu świata

– Dookoła jest biel, przestrzeń, która jest poszarpana tylko górami, bezkresem nieba i wodą. W tej przestrzeni bieli niepodzielnie króluje i wędruje cisza, którą przerywa jedynie wiatr. To krajobraz, który nieustannie będzie prowokował do stawiania pytań o to, kim się jest i dokąd się zmierza – tak atmosferę niedawno zakończonych warsztatów dla młodych pisarzy na arktycznej wyspie Uloya opisał laureat konkursu Fundacji Identitas Marcin Cielecki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mariusz Cieślik literatura KULTURA

Rozpoznawanie twarzy – genialna technologia czy wielkie zagrożenie?

– Znamy ideę Big Brothera, wiemy, o czym pisał Orwell. Anonimowość jest rodzajem dobra, jest naszym azylem bezpieczeństwa, dzięki któremu możemy podejmować decyzje, nie licząc się ciągle z jakąś kontrolą i z tym, że ktoś patrzy nam na ręce, a tym przypadku na twarz – mówił w Trójce  psycholog i badacz sztucznej inteligencji dr Paweł Fortuna.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Tomasz Rożek technologie technologie mobilne media społecznościowe inwigilacja

Internet. Dziki Zachód idei?

– Jestem zwolennikiem neutralności Internetu, która dziś w dużej mierze jest fikcją. Jest to cecha Internetu z jego początków, kiedy właściciele serwisów uznawali, że nie jest ich rolą mówić ludziom, co mogą publikować. Jeżeli ktoś łamie prawo, niech wkraczają organy za to odpowiedzialne, natomiast oni tylko dają przestrzeń – mówi Łukasz Warzecha, publicysta i współautor raportu Instytutu Jagiellońskiego "Co czeka Dziki Zachód idei?".
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Mariusz Cieślik internet Łukasz Warzecha media społecznościowe prywatność prywatność sieci

Wizyta Władimira Putina w Jerozolimie – komentarze publicystów

– Można dywagować, że gdyby na Światowym Forum Holokaustu obecny był prezydent Andrzej Duda, to w przemówieniu Putina mógłby pojawić się wątek Polski. Grudniowe zagranie Moskwy i cała seria wypowiedzi atakujących Polskę były obliczone na różne scenariusze, w zależności od tego, jak zareaguję polskie władze – ocenił publicysta Filip Memches wystąpienie prezydenta Rosji w Jerozolimie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Piotr Semka Maria Przełomiec Tomasz Wróblewski Filip Memches Władimir Putin Rosja hitlerowskie obozy koncentracyjne Auschwitz Jerozolima Izrael II wojna światowa

Zmarł wybitny intelektualista sir Roger Scruton

– Sir Roger Scruton jest jedną z najważniejszych osób dla Polski w tym sensie, że był jednym z pierwszych zachodnich intelektualistów, którzy do Polski rzeczywiście przybywali i ją znali. Starał się ją zrozumieć, a że był inteligentnym człowiekiem, to wnioski, które wyciągał ze swoich obserwacji, były oczywiste i całkowicie inne – wspominał zmarłego przed kilkoma dniami myśliciela publicysta Agaton Koziński.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Mariusz Cieślik Roger Scruton Agaton Koziński

Kornel Morawiecki – jak zapisał się w najnowszej historii Polski?

– W drodze po wolność Polski właśnie tacy ludzie byli potrzebni – ludzie, którzy nie kalkulowali nadmiernie i nie starali się dopasowywać do sytuacji – mówił historyk i socjolog, Andrzej Zybertowicz o Kornelu Morawieckim, założycielu "Solidarności Walczącej" i marszałku seniorze Sejmu VIII kadencji. Kornel Morawiecki odszedł 30 września w wieku 78 lat.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Gursztyn historia Polski Andrzej Zybertowicz społeczeństwo Grzegorz Majchrzak Kornel Morawiecki Solidarność Walcząca

"Legiony". W jakiej kondycji jest polskie kino historyczne?

Od lat słychać narzekanie na polskie kino historyczne, że go nie ma albo że jak już jest to drętwe i nudne albo że ma zbyt mały rozmach. W rzeczywistości każdego roku jest kilka premier filmów historycznych i są to produkcje realizowane za coraz większe pieniądze. W ostatni poniedziałek odbyła się premiera najnowszej takiej megaprodukcji – filmu "Legiony".
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Piotr Gursztyn film polski historia Polski Piotr Gociek