Polskie Radio
Section05
Klub Trójki

16 i 19 października. Dwie daty i dwie rocznice ważne w historii Polski

Wielka rola Jana Pawła II w obaleniu komunizmu, a także "ustawiony" proces zabójców księdza Jerzego Popiełuszki i bezwzględne niszczenie duchowieństwa przez władze PRL, niejednokrotnie posuwające się do zabójstw, nawet po 4 czerwca 1989 roku – o tym Magdalena Drohomirecka rozmawiała w "Klubie Trójki" ze swoimi gośćmi.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Drohomirecka Jan Paweł II papież Jerzy Popiełuszko Jan Sikorski Jan Żaryn historia Polski

Andrzej Łomanowski: nasz podstawowy problem to pytanie, "co siedzi w głowie Putina?"

Aneksja czterech regionów republiki Ukrainy, ogłoszona przez Władimira Putina, przyjęta została jako chęć eskalacji wojny i przekreślenie szans na rychłe rozmowy pokojowe. Jaki jest sposób myślenia rosyjskiego przywódcy, czy chce on nastraszyć Zachód? Czy zagraża mu spisek na szczytach władzy, czy raczej generalicja będzie mu posłuszna? Czy społeczeństwo wytrzyma trudy związane z sankcjami i powszechną mobilizacją?
Zobacz więcej na temat:  aneksja Władimir Putin Piotr Semka Ukraina wojna na Ukrainie Trójka Ukraina

XIV Festiwal NNW. "Łączy ludzi, którzy szukają sposobu wyrażenia tożsamości"

Dokumenty "1939. Oblężenie Warszawy", ukraiński "Plai", a także amerykańsko-brytyjski fabularny dramat sądowy "Mauretańczyk" - to najlepsze filmy 14. Międzynarodowego Festiwalu NNW w Gdyni. Zwycięzcą w kategorii reportaż radiowy została audycja "Obraza obrazu" Mariusza Kamińskiego z Polskiego Radia Lublin. Czym wyróżniała się tegoroczna edycja "Niepokornych, Niezłomnych, Wyklętych"?
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Gołębiewski Trójka Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci film polski

Nierozliczone krzywdy – dwa totalitaryzmy, które zniszczyły Polskę

Tragiczny wrzesień 1939 roku. Dwa totalitaryzmy – niemiecki i sowiecki – niszczą państwo polskie. Z jakimi skutkami II wojny światowej borykamy się do dziś? Jakie są konsekwencje pomijania tej karty historii? Gośćmi audycji "Klubu Trójki" byli profesor Wojciech Roszkowski, ekonomista, historyk oraz profesor Grzegorz Kucharczyk, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Trójka II wojna światowa reparacje wojenne Magdalena Drohomirecka

Polityka historyczna i miejsce historii w przestrzeni publicznej

Dlaczego polityka historyczna jest tak istotna dla społeczeństwa? Jak przedstawiać historię? Jakie kłopoty, i jakie perspektywy, wiążą się z otwarciem Muzeum Historii Polski? – O działalności instytucji oraz miejscu historii w przestrzeni publicznej, w audycji "Klubu Trójki", mówił Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, historyk i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Trójka piotr gontarczyk historia Polski Muzeum Historii Polski Robert Kostro

Przyszłość brytyjskiej monarchii. Jakie będą rządy Karola III?

Jakim królem będzie Karol III? Jaka przyszłość czeka brytyjską monarchię pod jego rządami? Jak nowy władca widzi miejsce Wielkiej Brytanii w architekturze europejskiego bezpieczeństwa? Czy Karol III uszanuje wybór Brytyjczyków, czy też będzie nalegał na złagodzenie konfliktu z UE?
Zobacz więcej na temat:  Karol III król Karol III Piotr Semka Trójka Wielka Brytania Anglia Królowa Elżbieta II Elżbieta II

Gdańsk '82. Festiwal filmowy, który się nie odbył

W warszawskim kinie "Iluzjon" Filmoteki Narodowej (FINA) trwają pokazy filmów, które mogłyby tworzyć program Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1982 roku. Festiwalu, który w rzeczywistości się nie odbył, gdyż został wprowadzony stan wojenny. A filmy zostały wycofane z dystrybucji, bądź do niej nie dopuszczone, i odłożone na półki: przez lata czekały na premierę lub nie doczekały się jej nigdy.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Gołębiewski KULTURA FILM festiwal filmowy stan wojenny Trójka

Na czym polega fenomen polskiej siatkówki? Siatkarskie emocje w Trójce

Polscy siatkarze wygrali trzeci grupowy mecz w mistrzostwach świata. We wtorek w katowickim Spodku pokonali Amerykanów 3:1 (23:25, 25:21, 25:19, 25:21). Nasi reprezentanci od lat – na różnych poziomach wiekowych – zdobywają medale mistrzostw świata i Europy. W czym tkwi sukces polskiej siatkówki? Jak wygląda system szkolenia i wyszukiwania najzdolniejszych? 
Zobacz więcej na temat:  Piotr Dmitrowicz mistrzostwa świata Siatkówka Trójka gra

Sierpień '80. 42 lata temu rozpoczął się strajk w Stoczni Gdańskiej

W połowie sierpnia minęły 42 lata, odkąd robotnicy Wybrzeża rozpoczęli strajki, które zmieniły historię Polski. Do udziału w czwartkowym wydaniu audycji "Klub Trójki" zaprosiliśmy uczestników strajku w Stoczni Gdańskiej oraz trójmiejskich dziennikarzy, którzy obserwowali strajki z drugiej strony stoczniowego płotu – Andrzeja Liberadzkiego, Edwarda Szczesiaka, Romana Stegarta i Bronisława Wildsteina.
Zobacz więcej na temat:  Trójka historia Polski Bronisław Wildstein Piotr Semka Stocznia Gdańska Trójmiasto sierpień 80 strajki sierpniowe Gdańsk Lech Wałęsa Anna Walentynowicz