Polskie Radio
Section05

kometa

Skąd nadlatują meteoryty? Astronomowie odkryli źródło

Choć znanych jest ponad 70 tys. meteorytów, to pochodzenie tylko 6 proc. z nich zostało jednoznacznie zidentyfikowane na podstawie składu. Teraz astronomowie odkryli, że te wcześniej nierozpoznane, w większości pochodzą z trzech rodzin planetoid. Odkrycie pozwoli lepiej monitorować ruch kosmicznych skał, także tych największych, których uderzenie może zagrażać Ziemi
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT kosmos astronomia NAUKA Przemysław Goławski

Kosmiczna katastrofa doprowadziła do zmian klimatu i pojawienia się rolnictwa - twierdzą naukowcy

Rolnictwo pojawiło się po raz pierwszy, gdy społeczności zbieracko-łowieckie w Lewancie stanęły przed widmem głodu. Ten spowodowany był ochłodzeniem klimatu, który z kolei był wynikiem potężnej eksplozji szczątków komety w wyższych warstwach atmosfery - przekonuje zespół badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Bliski Wschód archeologia rolnictwo Syria katastrofa klimat

Jak długo żyją komety? Czy wszystkie mają ogon?

Pewnego dnia z Układu Słonecznego znika jedna planeta. Co się stało? Sprawę stara się rozwikłać Celestynka – mała kometa o lodowym, ale wielkim sercu. Przy okazji sama wpada w kosmiczne tarapaty. Śledząc trajektorię jej przygód, poznacie nie tylko plotki z życia planet, ale i prawa rządzące Wszechświatem. Gośćmi "Jedynki Dzieciom" były: Monika Milewska oraz Agnieszka Pollo, autorki książki "Dziewiąta planeta". 
Zobacz więcej na temat:  dzieci astronomia astronautyka Joanna Ficińska

Kometa Nishimura: pierwsza i prawdopodobnie ostatnia wizyta kosmicznego gościa

Oficjalnie nazywa się "obiekt C/2023 P1" i została odkryta niespełna miesiąc temu przez japońskiego astronoma-amatora Hideo Nishimurę. Teraz kometa "Nishimura", bo tak wg zwyczaju została ochrzczona, przelatuje koło Ziemi i jest najbliżej naszej planety. Będzie można ją zaobserwować jutro (13 września) nad ranem tuż przed wschodem słońca.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA astronomia układ słoneczny Ziemia słońce Witold Lazar Trójka kosmos

Groźni przybysze z kosmosu: niezwykły film japońskiego astronoma amatora

Japoński astronom amator Daichi Fuji zarejestrował uderzenie meteoroidu w powierzchnię Księżyca. Fakt, że uderzenie było widoczne jako jasny rozbłysk, dowodzi, że nie był to mały kamyczek, ale spory głaz, którego prędkość była liczona w dziesiątkach tysięcy kilometrów na godzinę. Rzadko kiedy udaje się zobaczyć na żywo, jak w Księżyc uderza głaz kosmiczny, przyczyniając się do powstania nowego krateru.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA kosmos księżyc astronomia planety Kuba Witkowski Witold Lazar Trójka