Polskie Radio
Section05

Komisja Europejska

KE wszczyna procedurę nadmiernego deficytu wobec 7 krajów, w tym Polski

Komisja Europejska wszczyna procedurę nadmiernego deficytu wobec 7 krajów, w tym Polski. Powodem jest przekroczenie dopuszczalnego poziomu 3 procent PKB. Dziś Komisja robi pierwszy krok, w ciągu kilkunastu dni formalnie zatwierdzi swoją decyzję, a w połowie miesiąca zatwierdzą ją ministrowie unijnych krajów. Oprócz Polski procedurą zostaną objęte także Belgia, Francja, Malta, Słowacja, Włochy i Węgry.
Zobacz więcej na temat:  gospodarka polska Unia Europejska deficyt budżetowy

Bez porozumienia na szczycie UE ws. najważniejszych stanowisk

Bez porozumienia w sprawie najważniejszych stanowisk w Unii na szczycie w Brukseli. Przywódcy 27-mki nie uzgodnili kto stanie na czele Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i unijnej dyplomacji. Potwierdził to obecny przewodniczący Rady Charles Michel. - To była dobra dyskusja, która szła w dobrym kierunku. Partie polityczne przedstawiły swoje propozycje i będziemy w najbliższych dniach pracować, by przygotować decyzję do zatwierdzenia - powiedział szef Rady Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Bruksela Donald Tusk

POLSKIE RADIO 24 Wiceszef KE z Polski? Kohut: jest na to realna szansa

- To jest moment, w którym musimy już wiedzieć, jak ma wyglądać Komisja Europejska. Polska jest piątym największym krajem UE, byłoby dobrze, żebyśmy otrzymali wiceprzewodniczenie w Komisji Europejskiej, z tego, co wiem, ta pozycja jest w grze - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Kohut (Koalicja Obywatelska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Sylwia Białek Łukasz Kohut Ursula von der Leyen

Sikorski z ważnym stanowiskiem w UE? "Poważna kandydatura"

- Mamy silną pozycję po 15 października, mamy sporo do powiedzenia. Teraz chodzi o to, by to przekuć w konkretne miejsca i stanowiska, jakie będziemy mogli uzyskać po tej turze negocjacji - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia senator PO Grzegorz Schetyna, komentując negocjacje na temat podziału stanowisk w UE. Stwierdził też, że objęcie przez Radosława Sikorskiego teki wiceszefa KE jest możliwe. 
Zobacz więcej na temat:  polityka Sygnały Dnia Karol Surówka Grzegorz Schetyna Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska Radosław Sikorski

ANALIZA Wstrząsy po eurowyborach. Szok we Francji, w wielu krajach zwrot na prawo

Wybory do Parlamentu Europejskiego przyniosły potężny wstrząs w tzw. europejskim silniku, tandemie Francja - Niemcy. W  związku z sukcesem narodowców Francuzi idą do urn już 30 czerwca. Alternatywa dla Niemiec też domaga się wyborów: ma drugi wynik w kraju. Także w kilku innych krajach doszło do przechyłu w prawo - w Austrii, Holandii. Parlament Europejski pozostanie jednak w dużej mierze taki, jak był - głosy z całej UE ustaliły podobny układ polityczny jak w minionej kadencji. W tle eurowyborów jest też dymisja rządu w Belgii i zmiany preferencji politycznych w innych krajach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Parlament Europejski Ursula von der Leyen Europa Unia Europejska Niemcy Francja Belgia Holandia Słowacja