Polskie Radio
Section05

komunizm

Wpółczesne PRL-owskie sentymenty. Karnkowski: tęsknota selektywna

- Dla polityków III RP patrzących bardzo liberalnie, komunizm był pewnym alibi dla polityki odrzucenia wsparcia państwa dla ludzi. Do dzisiaj pokutuje w liberalnym dyskursie stwierdzenie, że np. wsparcie dla rodzin to "bolszewia" czy "komuna", choć są to rozwiązania praktykowane za Zachodzie przez całe lata - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Karnkowski, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL historia PRL alkoholizm

"Siatka Witolda". Jak komuniści próbowali rozpracować rotmistrza Pileckiego?

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zaprezentowano publikację "Siatka Witolda" zawierającą wybór dokumentów z archiwum komunistycznej bezpieki. Dotyczą one rozpracowania, śledztwa i procesu grupy rotmistrza Witolda Pileckiego nazywanej "siatką Witolda". Mówił o tym w Polskim Radiu 24 dyrektor warszawskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej historyk dr Tomasz Łabuszewski.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa PRL Witold Pilecki

Ochotnik do Auschwitz. Postać rotmistrza Witolda Pileckiego

- Temat bycia ochotnikiem i pójścia do Auschwitz jest tym, co chwyta zdecydowaną większość odbiorców za gardła. Reszta jest opowieścią, która potwierdza wielkość Witolda Pileckiego. W Auschwitz Pilecki był przede wszystkim żołnierzem. Wiedział, po co tam idzie. To zupełnie inna perspektywa mentalna - mówił w Polskim Radiu 24 zastępca dyrektora Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego dr Wojciech Kozłowski. Gościem był również Jarosław Wróblewski z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki II wojna światowa Niemcy historia Polski

"Był gigantem osobowości i bohaterstwa". Rotmistrz Witold Pilecki we wspomnieniach siostrzeńca

- Brytyjski historyk Michael Foot zaliczył rotmistrza Pileckiego go do grupy "sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej", a Anglicy nie są skorzy do wychwalania innych nacji. Dla mnie to bardzo obiektywna ocena - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Marek Ostrowski, siostrzeniec rotmistrza Witolda Pileckiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa PRL Witold Pilecki

Rządy wzorowane na systemie radzieckim. Stalinizm nad Wisłą (1946-1955)

Powszechnie uważa się, że stalinizm w Polsce rozpoczął się wraz z powstaniem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej - z połączenia się Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej w grudniu 1948 roku. Ale Stalin instalował u nas swoje władztwo od ponownego wkroczenia Armii Czerwonej na terytorium II Rzeczpospolitej w 1944 roku.
Zobacz więcej na temat:  PZPR PRL historia Polski stalinizm Józef Stalin Bolesław Bierut Stefan Wyszyński

Kuriozalne tezy szefa rosyjskiej Dumy. Fogiel: Polska nie ma sobie nic do zarzucenia

- Doskonale pamiętamy zabory, pakt Ribbentrop–Mołotow, Katyń, przyzwolenie Stalina na zniszczenie Warszawy przez Niemców i wszystkie inne sowieckie zbrodnie - powiedział szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel w reakcji na tezy przewodniczącego Dumy Pańśtwowej Wiaczesław Wołodin. - Polska w kwestii pamięci historycznej nie ma sobie nic do zarzucenia - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Radosław Fogiel Związek Sowiecki historia Polski polityka historyczna

Rosyjska propaganda znów w natarciu. Wypowiedź przewodniczącego Dumy o Polsce kontra fakty historyczne

Przewodniczący Dumy Wiaczesław Wołodin stwierdził w opublikowanym na Telegramie oświadczeniu, że Polska musi zostać ukarana za "zdradę pamięci historycznej" dotyczącą wyzwolenia naszego kraju przez Związek Radziecki podczas II wojny światowej. Wołodin zażądał od Polski 750 miliardów dolarów i oddania ziem zachodnich.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Rosja II wojna światowa Kreml PRL Armia Czerwona Józef Stalin stalinizm

Mieszkańcy Kieźlin nie chcą głazu poświęconego sowieckiemu żołnierzowi. "Mit o nim to PRL-owska propaganda"

Grupa mieszkańców wsi Kieźliny w gminie Dywity pod Olsztynem prosi o usunięcie głazu poświęconego sowieckiemu żołnierzowi Piotrowi Diernowowi. W tym celu mieszkańcy złożyli do gminy pismo, w odpowiedzi zapowiedziano zasięgnięcie w tej sprawie opinii wojewody.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Armia Czerwona Instytut Pamięci Narodowej IPN pomniki dekomunizacja społeczeństwo

72. rocznica zamordowania kpt. Fróga. "Należał do grona najzdolniejszych dowódców AK"

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL upamiętniono 72. rocznicę zamordowania w mokotowskim więzieniu kapitana Gracjana Klaudiusza Fróga pseudonim "Szczerbiec". - Dowódca 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, patron 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej należał do grona najzdolniejszych dowódców wileńskiej Armii Krajowej - podkreślał w rozmowie z Polskim Radiem dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Filip Musiał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Muzeum Żołnierzy Wyklętych Armia Krajowa pamięć Krzysztof Szwagrzyk Instytut Pamięci Narodowej

List polskich biskupów do rządu PRL - "Non possumus". Mija 70 lat

70 lat temu - 8 maja 1953 roku - polscy biskupi skierowali do rządu PRL list, który przeszedł do historii pod nazwą "Non possumus". - List to jest wielka skarga na pogarszającą się sytuację Kościoła katolickiego w państwie, nieprawość władz, na odchodzenie od porozumienia między państwem a Kościołem podpisanego w 1950 r. - wyjaśnia historyk prof. Bartosz Kaliski.
Zobacz więcej na temat:  PRL Kościół katolicki Jakub Domoradzki

Wyburzono pomnik Armii Czerwonej. Prezes IPN: będziemy usatysfakcjonowani, gdy upadnie ostatni z nich

- Rosjanom się wydaje, że Europa Środkowa jest wciąż ich kolonią. To pokazuje imperialne myślenie. Polityka historyczna Federacji Rosyjskiej opiera się na kłamstwie - powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki w Głubczycach (Opolskie) podczas wyburzenia tzw. pomnika wdzięczności Armii Czerwonej.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej IPN pomniki Armia Czerwona dekomunizacja społeczeństwo POLSKA