Polskie Radio
Section05

komunizm

O.S.T.R. nie wystąpi u Wojewódzkiego. Chodzi o PRL-owską przeszłość. "Jego ojciec skazał moich bliskich"

Raper Adam Ostrowski (znany jako O.S.T.R.) powiedział, dlaczego nigdy nie zdecydował się przyjąć zaproszenia do programu Kuby Wojewódzkiego, mimo iż dostawał od niego liczne propozycje. Muzyk wyjaśnił, że chodzi o komunistyczną przeszłość rodziny gwiazdy TVN - ojciec Wojewódzkiego był PRL-owskim prokuratorem. - Nie mógłbym tego zrobić swoim rodzicom - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kuba Wojewódzki o.s.t.r. media PRL

TYLKO U NAS "Nanieśliśmy na tę przestrzeń historię i emocje". Architekci o wyzwaniach przy budowie Muzeum Katyńskiego

- Powstał pomysł, by to muzeum było drogą. Poprowadziliśmy ją po półbastionie, przez kaponierę, potem wzdłuż murów ścieżką straży. Na tę przestrzeń, znajdując w niej różne potencjały, nanieśliśmy historię i emocje - mówił portalowi PolskieRadio24.pl Konrad Grabowiecki, architekt, współtwórca Muzeum Katyńskiego w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Katyń zbrodnia katyńska historia Polski II wojna światowa stalinizm

TYLKO U NAS "Czczenie pamięci było zakazane i wiązało się z konsekwencjami". Władze piętnowały rodziny katyńskie w okresie PRL

- Rodziny, które mieszkały na terenach znajdujących się w strefie wpływów ZSRR, nie mogły upamiętniać swoich bliskich zmarłych zamordowanych w Katyniu. Dzieci ofiar zbrodni katyńskiej nie dostawały się na prestiżowe studia medyczne czy prawnicze. Miały ograniczony dostęp do lepszych zawodów - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Sebastian Karwat, kustosz w Muzeum Katyńskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Katyń zbrodnia katyńska historia Polski stalinizm II wojna światowa

"To praca detektywistyczna". Historycy przywracają tożsamość ofiarom zbrodni katyńskiej

- Nasza praca wzbogacona jest przez laboratoria kryminalistyczne policji czy specjalistów z całego kraju z zakresu archeologii i konserwacji - mówi portalowi PolskieRadio24.pl historyk Kacper Ciesielski o badaniach prowadzonych przez Muzeum Katyńskie w Warszawie. Natomiast kustosz Sebastian Karwat pokazał nam unikatowe dokumenty, które skrywają archiwa tej instytucji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Katyń zbrodnia katyńska historia Polski stalinizm II wojna światowa

TYLKO U NAS "Pomnik, który woła o zbrodni". Historia powstania Muzeum Katyńskiego w Warszawie

- Muzeum Katyńskie to dom relikwii katyńskich i dom rodzin katyńskich. Ale to jest też pomnik, który woła głośno o zbrodni, która była zbrodnią niesamowitą, z której dzisiaj należy wyciągać daleko idące wnioski - mówi portalowi PolskieRadio24.pl dyrektor Muzeum Katyńskiego w Warszawie Sławomir Frątczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Katyń zbrodnia katyńska historia Polski stalinizm

"Pamięć rzeczy". Historia ukryta w relikwiach katyńskich

- Zakłamanie sowieckie czy nawet dziś relatywizowanie historii przez stronę rosyjską, koliduje z przekazem drewnianych pudełek, które wykonali jeńcy w obozach. Na nich przeczytamy: "Starobielsk, Ostaszków" i daty "1939-1940 rok". Nie ma żadnego obiektu z datą 1941 rok, więc to nam mówi o czasie dokonania zbrodni - mówi Kacper Ciesielski, historyk Muzeum Katyńskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Katyń zbrodnia katyńska historia Polski stalinizm II wojna światowa

Wyszyński, Wojtyła, Reagan – trzej "Rycerze Wolności". Konferencja w Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie

- Głównymi mówcami byli Amerykanie. Świadczy to o tym, że pamięć o wielkich Polakach jest żywa. Podkreślano, że Jan Paweł II i "Solidarność", wraz z prezydentem Ronaldem Reaganem, doprowadzili do upadku komunizmu. Wolność zwyciężyła niewolę - mówił w Polskim Radiu 24 były ambasador RP przy Watykanie Janusz Kotański. 
Zobacz więcej na temat:  USA Ronald Reagan Jan Paweł II Solidarność

PR24 "Zniszczenie takiej osoby pozwala zepchnąć polskość do nienormalności". Historycy analizują podłoże ataków na papieża

Dziś mija 18. rocznica śmierci Jana Pawła II. Niestety, ta ważna dla Polaków data zeszła się w tym roku z ostrymi atakami na papieża. Dlaczego są w Polsce środowiska, które chcą zniszczyć Ojca Świętego i jaki ma to związek z naszą bolesną komunistyczną historią? Na te pytania w Polskim Radiu 24 odpowiedzieli historycy: prof. Andrzej Nowak (UJ), prof. Wojciech Roszkowski (PAN) i prof. Paweł Skibiński (UW).
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Kościół katolicki Polskie Radio 24 aktualności katolickie historia Polski POLSKA bronimy Jana Pawła II

PR24 Abp Jędraszewski: Jan Paweł II rzucił wyzwanie systemowi komunistycznemu, chciał zmiany jego doktryny

- Św. Jan Paweł II głosił bardzo jasno wizję człowieka budowanego na postaci Jezusa Chrystusa. Chciał, by ludzie otworzyli swoje drzwi na oścież Chrystusowi - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 arcybiskup Marek Jędraszewski.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Marek Jędraszewski Kościół katolicki Polskie Radio 24 aktualności katolickie POLSKA społeczeństwo bronimy Jana Pawła II

Ksiądz Kazimierz Jancarz – niezłomny duszpasterz Nowej Huty

Swojej działalności nie zawęził wyłącznie do posługi kapłańskiej. Był tytanem pracy społecznej. Pomimo szykan bezpieki pomagał "Solidarności" i strajkującym robotnikom. W Archiwum Radia Wolna Europa zachowały się bezcenne wypowiedzi kapłana ze strajku w Hucie im. Lenina w Krakowie w 1988 roku, w który był zaangażowany.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski PRL Solidarność Kościół katolicki historia PRL katolicyzm lata 70 lata 80

Jan Paweł II głosił za żelazną kurtyną słowo wolności. Wspierał solidarność przez małe i duże "s"

Jan Paweł II spajał naród i wyznaczał mu drogę w szarej komunistycznej rzeczywistości. Wspierał jego dążenia do wolności, przyczyniając się m.in. do wybuchu karnawału Solidarności. Choć zabiegał również o solidarność przez małe "s". Teraz trwają usilne starania, aby strącić go z cokołu.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II PRL Kościół Kościół katolicki społeczeństwo POLSKA