Polskie Radio
Section05

komunizm

Mieszkańcy Kieźlin nie chcą głazu poświęconego sowieckiemu żołnierzowi. "Mit o nim to PRL-owska propaganda"

Grupa mieszkańców wsi Kieźliny w gminie Dywity pod Olsztynem prosi o usunięcie głazu poświęconego sowieckiemu żołnierzowi Piotrowi Diernowowi. W tym celu mieszkańcy złożyli do gminy pismo, w odpowiedzi zapowiedziano zasięgnięcie w tej sprawie opinii wojewody.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Armia Czerwona Instytut Pamięci Narodowej IPN pomniki dekomunizacja społeczeństwo

72. rocznica zamordowania kpt. Fróga. "Należał do grona najzdolniejszych dowódców AK"

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL upamiętniono 72. rocznicę zamordowania w mokotowskim więzieniu kapitana Gracjana Klaudiusza Fróga pseudonim "Szczerbiec". - Dowódca 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, patron 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej należał do grona najzdolniejszych dowódców wileńskiej Armii Krajowej - podkreślał w rozmowie z Polskim Radiem dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Filip Musiał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Muzeum Żołnierzy Wyklętych Armia Krajowa pamięć Krzysztof Szwagrzyk Instytut Pamięci Narodowej

List polskich biskupów do rządu PRL - "Non possumus". Mija 70 lat

70 lat temu - 8 maja 1953 roku - polscy biskupi skierowali do rządu PRL list, który przeszedł do historii pod nazwą "Non possumus". - List to jest wielka skarga na pogarszającą się sytuację Kościoła katolickiego w państwie, nieprawość władz, na odchodzenie od porozumienia między państwem a Kościołem podpisanego w 1950 r. - wyjaśnia historyk prof. Bartosz Kaliski.
Zobacz więcej na temat:  PRL Kościół katolicki Jakub Domoradzki

Wyburzono pomnik Armii Czerwonej. Prezes IPN: będziemy usatysfakcjonowani, gdy upadnie ostatni z nich

- Rosjanom się wydaje, że Europa Środkowa jest wciąż ich kolonią. To pokazuje imperialne myślenie. Polityka historyczna Federacji Rosyjskiej opiera się na kłamstwie - powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki w Głubczycach (Opolskie) podczas wyburzenia tzw. pomnika wdzięczności Armii Czerwonej.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej IPN pomniki Armia Czerwona dekomunizacja społeczeństwo POLSKA

80 lat temu rotmistrz Witold Pilecki uciekł z Auschwitz

80 lat temu, w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku, z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau uciekł rotmistrz Witold Pilecki, autor pierwszych na świecie doniesień o Holokauście, tak zwanych Raportów Pileckiego, ujawniających niemieckie zbrodnie. Towarzyszyli mu dwaj inni więźniowie - Tadeusz Redzej i Edward Ciesielski. Za ich ucieczkę władze obozowe nie zastosowały odwetu.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki Auschwitz historia Polski II wojna światowa