Polskie Radio
Section05

komunizm

Prof. Wojciech Roszkowski o putinowskiej Rosji

- Putin czerpie jakby z dorobku KGB, czyli najgorszego rodzaju służby państwu sowieckiemu. Dlaczego więc zachodni świat przyjął za dobrą monetę istnienie państwa, na którego czele stoi gang ludzi wyrosłych z KGB? - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Wojciech Roszkowski, historyk i autor książki "Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni".
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Władimir Putin Wojciech Roszkowski Jedynka Ukraina

Powieść "Bal u kata". Urbanowski: historia człowieka, który pożegnał się ze złudzeniami

 - Ta powieść jest dramatem. Dowodem tego jest fakt, że został on przypieczętowany śmiercią samobójczą, co dowodzi największej bezradności i rozpaczy. To historia człowieka, który pożegnał się kolejno ze wszystkimi złudzeniami. Nie została mu żadna racja. Tak właśnie wyglądało życie Tadeusza Borowskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Bohdan Urbankowski, autor powieści "Bal u kata".
Zobacz więcej na temat:  PRL historia Polski Tadeusz Borowski

"Pokazuje czarno na białym, gdzie potencjalnie leży nasza klęska". Fudakowski o Kuklińskim

- Po tych latach, które upłynęły, Ryszard Kukliński jest nie tylko drogowskazem, ale jednocześnie pokazuje czarno na białym, gdzie potencjalnie leży nasza klęska - w braku odwagi. To, co nam pułkownik zostawił w testamencie to, że bez osobistej odwagi nie wyjdziemy z żadnego naszego kryzysu - podkreślił na antenie Polskiego Radia 24 Stanisław Fudakowski. W cotygodniowej debacie solidarnościowej udział wziął również Andrzej Michałowski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Ryszard Kukliński Solidarność PRL USA CIA społeczeństwo ZSRR niepodległość Ludowe Wojsko Polskie (LWP) POLSKA

"Kolejna odsłona starcia między kłamstwem i prawdą". Politolog o Ryszardzie Kuklińskim

- W Polsce są przynajmniej dwie tradycje myślenia o przeszłości, korzeniach. Mamy dwa pnie, jeden jest niepodległościowy, patriotyczny i uznający Kuklińskiego jako bohatera. Drugi pień i drugi korzeń nie ma nic wspólnego ani z patriotyzmem, ani z myśleniem o niepodległości. W związku z czym jest to kolejna odsłona starcia między kłamstwem i prawdą - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog UŁ prof. Jacek Reginia-Zacharski. Gośćmi "Debaty PR24" byli również socjolog KUL prof. Arkadiusz Jabłoński oraz politolog USz prof. Maciej Drzonek. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA PRL ZSRR USA CIA Ludowe Wojsko Polskie (LWP) społeczeństwo Ryszard Kukliński

TYLKO U NAS "Te emocje są wciąż żywe". Rozmowa z autorką filmów "Dzieci Syberii" [WIDEO]

- Łzy w oczach osób, z którymi rozmawialiśmy, pokazują, że mimo upływu 80 lat te emocje są wciąż żywe - mówi Edyta Poźniak, dziennikarka Polskiego Radia i autorka cyklu sześciu kilkunastominutowych filmów "Dzieci Syberii". Obrazują one tragedię całego pokolenia, dzieci, którym zabrano rodzinę, dzieciństwo, dom, szkołę i w wielu przypadkach przyszłość. Współtwórcą cyklu jest także Wojciech Olaf Ważyński (Polskie Radio, IAR). Patronem medialnym cyklu jest Program 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Syberia historia Polski dzieci W POLSKIM RADIU POLSKA

33. rocznica rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu. Prof. Roszkowski: można było wynegocjować więcej

- W 1989 roku osiągnięto pewien kompromis z którego społeczeństwo w najbliższej przyszłości mogło oczekiwać więcej. Dla mnie jest to pewne przecięcie się dwóch pewnych trendów, jakaś umowa, z której wynikło wiele dobrego dla strony komunistycznej, a społeczeństwo, które było reprezentowane przez elitę solidarnościową uzyskało mniej, niż mogłoby stopniowo coraz więcej oczekiwać - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Roszkowski (historyk).   
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski okrągły stół Solidarność PRL społeczeństwo

75 lat temu zapadł wyrok w procesie przywódców antykomunistycznej organizacji Wolność i Niezawisłość

3 lutego 1947 roku, zapadł wyrok w procesie przywódców antykomunistycznej organizacji Wolność i Niezawisłość. Przed sądem w Warszawie stanęło dziesięcioro działaczy, w tym członkowie I Zarządu Krajowego WiN. Wśród nich był pułkownik Jan Rzepecki, założyciel i pierwszy prezes organizacji. Oskarżonym zarzucono między innymi organizowanie dywersji, przeprowadzanie aktów terroru oraz morderstwa, rabunki i szpiegostwo.
Zobacz więcej na temat:  Wolność i Niezawisłość historia Polski stalinizm

Wspomnienie o prof. Jacku Trznadlu. Masłoń: miał zdecydowane poglądy

23 stycznia 2022 r. w wieku 91 lat zmarł prof. Jacek Trznadel - krytyk literacki, poeta, pisarz, tłumacz, historyk literatury. W pamięci najbardziej zapisał się za sprawą badań nad twórczością Bolesława Leśmiana i zbiorem rozmów "Hańba domowa". - Trznadel nie krył się ze swoimi osądami, otwarcie je prezentował - mówił w Polskim Radiu 24 krytyk literacki Krzysztof Masłoń. 
Zobacz więcej na temat:  Jacek Trznadel KULTURA literatura

"Przedstawia fałszywy obraz tamtej epoki". Rafał Dudkiewicz w PR24 o filmie "Gierek"

- Film zawiera fałszywą dychotomię: dobry, cywilizowany Edward Gierek kontra zły, zsowietyzowany generał Jaruzelski. W rzeczywistości przecież Edward Gierek był immanentnym elementem systemu komunistycznego. Był działaczem partii komunistycznej, człowiekiem, który musiał otrzymać zgodę Moskwy na sprawowanie władzy - podkreślił w Polskim Radiu 24 dziennikarz Rafał Dudkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  PRL historia Polski Polskie Radio 24 POLSKA Edward Gierek FILM