Polskie Radio
Section05

komunizm

"Ta tragedia była zapowiadana". Piotr Litka o śmierci księdza Stefana Niedzielaka

- Od wielu lat otrzymywał anonimowe telefony i listy - były to metody znane z innych biogramów kapłanów z czasów PRL, jak chociażby księdza Jerzego Popiełuszki - starał się to jednak bagatelizować - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz Piotr Litka. W nocy z 20 na 21 stycznia 1989 roku zginął w niewyjaśnionych okolicznościach ks. Stefan Niedzielak.
Zobacz więcej na temat:  PRL historia Polski Stefan Niedzielak służba bezpieczeństwa

"Naszym hasłem Bóg i Ojczyzna". Album o losach żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego

Na antenie Polskiego Radia 24 Robert Radzik opowiedział o kulisach tworzenia albumu "Naszym hasłem Bóg i Ojczyzna. Okręg Białostocki NZW w Fotografiach i dokumentach (1945-1956 r.)". Jak wskazał historyk, dzieło to na nowo przypomina losy zapomnianych wyklętych i obala legendę niepodległościowego podziemia, która do dziś funkcjonuje w postaci stereotypów wytworzonych przez narrację władz Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA historia Polski PRL historia PRL Żołnierze Wyklęci Białystok IPN

Komuniści w Rosji wspierają antyukraińską doktrynę Putina. Jest apel o uznanie separatystycznych republik

Jak napisał na blogu Echa Moskwy opozycjonista z partii "Jabłoko" Lew Szlosberg, wśród zwolenników wojennej doktrynie Władimira Putina przeciw Ukrainie są rosyjscy komuniści. Deputowani Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej złożyli w Dumie Państwowej projekt apelu do prezydenta Rosji o uznanie niepodległości separatystycznych republik: donieckiej i ługańskiej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Europa

"Udział w wojnie 1920 wpłynął na to, co Józef Mackiewicz myślał o Sowietach"

- Mackiewicz poszedł na ochotnika jako uczeń 6. klasy gimnazjum. Przyłączył się do Wojska Polskiego, był żołnierzem 13 Pułku Ułanów. Jego dowódcą był Jerzy Dąbrowski, późniejszy zastępca majora Hubala - mówił w radiowej Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki, historyk literatury.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz Dwójka Dorota Gacek wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 KULTURA Włodzimierz Bolecki

Walka komunistycznego państwa z tradycją świąt historycznych

18 stycznia 1951 roku, komunistyczny sejm PRL przyjął ustawę o dniach wolnych od pracy, związanych z różnymi świętami religijnymi i historycznie polskimi. To właśnie, dzięki tej ustawie, z kalendarza świętowania zniknęło choćby święto 3 Maja.
Zobacz więcej na temat:  PRL Komunistyczna Partia Polski (KPP) Komunistyczna Partia Związku Radzieckiego (KPZR) Józef Stalin religia Polska Zjednoczona Partia Robotnicza tradycja święta

"W latach 80. nie drugiej takiej organizacji, która podnosiłaby kwestię niepodległości Polski". Grzegorz Wołk o KPN

- KPN jest o tyle ciekawym przykładem opozycji lat 80. XX wieku, że w zasadzie nie było drugiej organizacji, która tak głośno podnosiłaby w sferze publicznej kwestię odzyskania przez Polskę niepodległości - mówił w Polskim Radiu 24 historyk dr Grzegorz Wołk z Instytutu Pamięci Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  PRL Polskie Radio 24 kpn Leszek Moczulski HISTORIA Romuald Szeremietiew

"Żaden nie poniósł odpowiedzialności, najbliżej był Stefan Michnik". Dr Pleskot o stalinowskich sędziach

- Żaden z sędziów, p.o. sędziów i asesorów, którzy pracowali w Wojskowym Sądzie Rejonowym w Warszawie, nie został rozliczony z tego, co robił - mówił w Polskim Radiu 24 dr Patryk Pleskot z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie. - Najbliżej był chyba Stefan Michnik, który był asesorem przez kilkanaście miesięcy, ale ostatecznie nie został pociągnięty do odpowiedzialności - dodał historyk. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski PRL Tadeusz Płużański Stefan Michnik IPN zbrodnie sowieckie Patryk Pleskot

"Pełniły rolę nadzorcy społecznego". Dudkiewicz o służbach bezpieczeństwa w PRL

- Z jednej strony służby wywiadowcze miały pozyskiwać dla ustroju istotne informacje, a z drugiej strony jednak większość służb pełniła rolę nadzorcy społecznego, który miał utrzymywać system, czyli rolę takiej klasycznej bezpieki - tłumaczył na antenie Polskiego Radia 24 Rafał Dudkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL bezpieka HISTORIA historia Polski stan wojenny historia PRL

Debata TVP "Związek Sowiecki - trup czy upiór?". Matyszkowicz: w narracji Rosji widzimy tęsknotę za ZSRR

- Patrząc chociażby na narrację rosyjską ostatnich miesięcy i lat, widzimy tęsknotę za Związkiem Sowieckim - mówił Mateusz Matyszkowicz, wiceprezes Telewizji Polskiej. Zorganizowana przez TVP debata "Związek Sowiecki - trup czy upiór? 30 lat później" przybliżyła wydarzenia sprzed trzech dekad i prześledziła procesy, jakie upadek Związku Radzieckiego wywołał w dawnych republikach związkowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA społeczeństwo ZSRR TVP

Polacy do dziś kochają Gierka? Dmitrowicz: on i jego ekipa to ekonomiczni dyletanci, zadłużyli Polskę

- Pierwsze dwa, trzy lata jego rządów rzeczywiście podniosły standard życia Polaków. Natomiast Gierek i cała jego ekipa to byli ekonomiczni dyletanci. Truizmem jest powiedzenie, że kredyty mają to do siebie, że trzeba je w pewnym momencie zacząć spłacać - podkreślił w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz.  
Zobacz więcej na temat:  PRL historia Polski Polskie Radio 24 Piotr Dmitrowicz POLSKA Edward Gierek

Abp Ignacy Tokarczuk, "biskup niezłomny" i "podpora dla opozycjonistów" w PRL

- Posługa duszpasterska arcybiskupa Ignacego Tokarczuka była niezwykle ważna dla Kościoła katolickiego w Polsce i jego kondycji w momencie, gdy upadał komunizm  - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Mariusz Krzysztofiński, historyk, IPN w Rzeszowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA PRL historia Polski historia PRL społeczeństwo Solidarność kościół w prl aktualności katolickie Kościół katolicki