Polskie Radio
Section05

konkurs

Eurowizja. Jaki jest przepis na sukces? O twórcach eurowizyjnych piosenek

Każdy eurowizyjny finał jest nie do przewidzenia. W jednym roku wygrywają ballady, w innym - popowe piosenki, a jeszcze w kolejnym - rockowe brzmienia. Reprezentanci poszczególnych krajów stawiają także na folk, a kilka razy pojawiło się nawet mocne metalowe granie. Poniżej zdradzamy, kto stoi za produkcją eurowizyjnych utworów oraz jakie regulaminowe zapisy rządzą eurowizyjnymi piosenkami. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja MUZYKA

Mobile Trends Awards 2021. Głosuj na aplikację radiowej Jedynki!

Polskie Radio otrzymało trzy nominacje do Nagród Mobile Trends Awards 2021. To najbardziej prestiżowe wyróżnienie branży mobilnej. W kategorii "Życie codzienne" do nagrody nominowano aplikację Jedynka Polskie Radio. Nowoczesna i funkcjonalna wersja mobilna powstała z okazji pięćdziesięciolecia kultowej wakacyjnej audycji Programu 1 "Lato z Radiem". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio media społeczeństwo aplikacja aplikacja mobilna

Eurowizja - kto ocenia polskie propozycje i kto oceniał występy Europy

Co łączy Czesława Niemena, Szymona Majewskiego i Donatana? Wszyscy oni zasiadali w polskich składach jurorskich w Konkursie Eurowizji. Ale lista nazwisk jest dłuższa. Poznaj wybrane składy jurorskie, złożone z kompozytorów, wokalistów i dziennikarzy muzycznych. Poniżej prezentujemy też zasady głosowania i zebrane przez Polskę wyniki w historii konkursu. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja MUZYKA

Eurowizja 2022: kiedy koncerty? Kto wystąpi? Poznaj rywali Polski

"The sound of beauty" - to hasło przewodnie 66 Konkursu Piosenki Eurowizji. Koncerty półfinałowe i wielki finał odbędą się w dniach 10-14 maja 2022 roku. Miejsce widowiska to hala Pala Alitour (PalaOlipico) w Turynie. W konkursie weźmie udział w sumie 41 państw, w tym Polska. Nasz reprezentant najpierw zmierzy się w półfinale 12 maja. Ostateczne nazwisko polskiego kandydata poznamy 19 lutego. 
Zobacz więcej na temat:  Eurowizja MUZYKA W POLSKIM RADIU

III edycja konkursu literacko-plastycznego dla młodzieży "Polskie serce pękło. Katyń 1940"

Zbrodnia Katyńska to ludobójstwo zaplanowane z premedytacją przez najwyższe władze Związku Sowieckiego. Na rozkaz dyktatora Józefa Stalina straciło życie ponad 22 tys. niewinnych Polaków. Zważywszy na skalę wydarzeń z wiosny 1940 roku, pamięć o zamordowanych Polakach jest obowiązkiem, z którego nikt nie może nas nigdy zwolnić. Stąd zrodziła się potrzeba ogłoszenia konkursu katyńskiego, będącego sposobem propagowania prawdy na temat zbrodni, ale również oddania należnego hołdu zamordowanym. Patronem konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940" jest Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Zbrodnia Katyńska HISTORIA Sejm II wojna światowa

"Jest co oglądać". Wystawa szopek krakowskich w Pałacu Pod Blachą

- Wystawa jest kolorowa, rozświetlona, magiczna, trochę tajemnicza. Naprawdę serdecznie zapraszamy, bo jest co oglądać - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Mariusz Klarecki, kurator wystawy szopek krakowskich. Jak dodał, na ekspozycji znajdziemy bardzo różnorodne dzieła, spośród których większość zdobyła nagrody i wyróżnienia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Boże Narodzenie Kraków Warszawa tradycja architektura wystawa Wydarzenia Zamek Królewski