Polskie Radio
Section05

kosmos

Polska inwestuje w sferę kosmiczną. Kupuje satelity do celów cywilnych i militarnych

Pod koniec października tego roku Polska zakupiła cztery satelity do celów cywilnych, które mają rozpocząć działanie w 2027 r. Do tej pory na orbitę ziemską satelity wysyłała polska spółka SatRevolution. Nowe zakupy zwiększą zasób satelitów należących do polskich podmiotów z 6 do 10. Swojego eksperymentalnego, satelitę badawczego PW-Sat2, umieściła parę lat temu na orbicie np. Politechnika Warszawska. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA satelita esa NASA SpaceX

Najszybsze ze "spadających gwiazd" - Leonidy na listopadowym niebie

W atmosferę ziemską wpadają z rekordową prędkością ponad 70 km/s, a szczyt ich aktywności wypada w nocy z 17 na 18 listopada. Leonidy będzie można zaobserwować na listopadowym niebie. Kiedy warto popatrzeć w górę? Szczegóły wyjaśnił w Trójce popularyzator nauki Rafał Grabiański z portalu "Urania – postępy astronomii".
Zobacz więcej na temat:  astronomia spadające gwiazdy Tomasz Miara Trójka Rafał Grabiański

Misja PROBA-3. Czy umożliwi zbadanie korony słonecznej?

PROBA-3 to misja Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) polegająca na wystrzeleniu dwóch satelitów, które będą tworzyć jedną sztywną platformę orbitalną. Satelity będą poruszać się jeden za drugim - zsynchronizowane z milimetrową dokładnością - i tworzyć teleskop o długości 150 metrów. Celem jest obserwacja korony słonecznej.
Zobacz więcej na temat:  astronomia astronautyka Polska Akademia Nauk esa Dorota Truszczak Piotr Orleański słońce korona słoneczna Aleksander Urbaniak

Misja PROBA-3. Czy umożliwi zbadanie korony słonecznej?

PROBA-3 to nazwa misji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), w której Polska ma znaczący udział. Misja ta polega na wystrzeleniu dwóch satelitów, które będą tworzyć jedną sztywną platformę orbitalną. Satelity będą poruszać się jeden za drugim - zsynchronizowane z milimetrową dokładnością - i tworzyć teleskop o długości 150 m.
Zobacz więcej na temat:  astronomia astronautyka Polska Akademia Nauk esa Dorota Truszczak

"10 kroków na Księżyc". Jak wyglądała misja pana Marcina?

"10 kroków na Księżyc" to wyjątkowy konkurs rozgrywany w ramach tegorocznej akcji "Lato z Radiem". Niespodzianką było wyłonienie przez jury nie jednego, lecz dwójki zwycięzców. Nagrodą jest niespełna trzytygodniowy pobyt w wyjątkowym w skali świata symulatorze lotów w kosmos Lunares w Pile. Pan Marcin swoją misję zakończył, a pani Maria wciąż ma ją przed sobą. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Habitat Lunares

NASA zbuduje dmuchaną bazę na Księżycu. Załogowa misja coraz bliżej.

Amerykańska agencja kosmiczna NASA przygotowuje załogową misję Artemis II. W jej ramach czworo astronautów obleci Księżyc i sprawdzi działanie statku Orion. Jak podkreślają naukowcy, misja utoruje drogę do wyczekiwanego lądowania człowieka na Księżycu. NASA ogłosiła także, że zamierza zbudować tam dmuchaną bazę. Na czym ma polegać projekt?
Zobacz więcej na temat:  Trójka NASA księżyc lot na Księżyc

Start polskich satelitów Intuition-1 i STORK-7 przeniesiony. Na orbitę trafią dzięki rakiecie Falcon-9 firmy SpaceX

Stworzony w Gliwicach satelita Intuition-1 wraz z komputerem pokładowym Antelope, którego wyniesienie na orbitę planowano początkowo na najbliższy czwartek, będzie wystrzelony w kosmos najwcześniej w sobotę 11 listopada – poinformowała firma KP Labs, której inżynierowie zbudowali i wyposażyli satelitę. Tą samą rakietą poleci także drugi polski satelita: STORK-7 z firmy SatRew. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA elon musk satelita SpaceX infrastruktura

Polski satelita Intuition-1. SpaceX wyniesienie go na orbitę

Stworzony w Gliwicach satelita Intuition-1, wraz z zaawansowanym komputerem pokładowym Antelope, będzie wyniesiony na orbitę w najbliższy czwartek, 9 listopada - poinformowała firma KP Labs, której inżynierowie zbudowali i wyposażyli satelitę. Wyniesie go na orbitę rakieta Falcon 9, którą opracowała firma SpaceX, należąca do Elona Muska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA elon musk SpaceX rakieta satelita Ziemia infrastruktura