Polskie Radio
Section05

kosmos

Czas we Wszechświecie. Ile minut dzieli nas od słońca?

Czas istnieje nie tylko na Ziemi, ale również we Wszechświecie. - Widzimy obiekty, które są tak daleko, że światło wędrowało od nich 14,5 miliarda lat - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Sęk, nauczyciel astronomii z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach. Jak daleko, a dokładnie ile minut od naszej planety, znajduje się słońce?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Wszechświat Ziemia słońce czas

Prof. Marek Abramowicz. Z Wrocławia w świat ku wszechświatowi

Bohaterem "Zapisków ze współczesności" był w tym tygodniu uznany na świecie polski naukowiec - astrofizyk, prof. Marek Abramowicz, który zajmuje się m.in. teorią względności i badaniem czarnych dziur. Jak opowiedział w Dwójce, początki jego naukowej drogi były dość skromne. - Ja chciałem studiować w Warszawie. Tam astrofizyka była wtedy na światowym poziomie, zresztą tak jest do dzisiaj. Natomiast astrofizyka we Wrocławiu była dość prowincjonalna.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka fizyka astronomia Jakub Kukla

Budowa Gigantycznego Teleskopu Magellana. Nowe "oczy" na wszechświat

Ten projekt ma już 18 lat, w tym roku wszedł w dorosłość. A we wrześniu rozpoczęto odlewanie z 17 ton szkła siódmego, o średnicy około 8,5 metra, zwierciadła przyszłego teleskopu Magellana. To ostatni element czaszy, która ma posłużyć obserwacjom kosmosu z Ziemi po 2029 roku. I to z rozdzielczością 10 razy lepszą niż kosmiczne super oko – czyli działający od 1990 roku Kosmiczny Teleskop Hubble'a.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak astronomia astronautyka planety planetoida Centrum Nauki Kopernik