Polskie Radio
Section05

Kraków

"Kiedy konało serce kompanii". Lech Piwowar, opowieść o zamordowanym poecie

– W obozie w Starobielsku poznałem Piwowara. Mam jeszcze na papierkach do zawijania papierosów napisane jego wiersze, które mi zadedykował i ofiarował w dzień imienin – opowiadał w archiwalnej radiowej audycji Józef Czapski. Dziś mija 115. rocznica urodzin Lecha Piwowara, awangardowego twórcy, ofiary zbrodni katyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  zbrodnia katyńska awangarda poezja literatura Józef Czapski II wojna światowa Starobielsk

Talent fotograficzny Agnieszki Osieckiej - co najchętniej fotografowała poetka?

Agnieszka Osiecka szeroko jest znana ze swojej twórczości poetyckiej, nie wszyscy jednak wiedzą, że jej pasją była także fotografia. - Osiecka nie upubliczniania swoich zdjęć traktowała fotografię jako narzędzie do przyglądania się innym - mówi Maria Anna Potocka, kurator wystawy i dyrektor MOCAK. Zdjęcia poetki można podziwiać na wystawie "Talent fotograficzny Agnieszki Osieckiej".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Agnieszka Osiecka fotografia wystawa Kasia Dydo Katarzyna Dydo

Autostrada A4 Katowice-Kraków. Zarządca drogi: podwyżki opłat za przejazd od 1 kwietnia

Wprowadzenie od 1 kwietnia br. podwyżek opłat za przejazd płatną autostradą A4 Katowice - Kraków zapowiedział 30 stycznia jej koncesjonariusz. Opłaty na każdej bramce mają wynieść po 16 zł dla aut osobowych (dotąd 15 zł) i po 49 zł dla pojazdów pozostałych kategorii (dotąd 46 zł).
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online drogi autostrady autostrada a4 małopolskie opłaty Katowice GDDKiA

Julian Antonisz. Filmowiec, który bawił się konwencjami

 - Film go interesował pod warunkiem, że będzie autentycznym dziełem artysty, czyli to nie może być kopia stworzona przez kamerę, tylko musi być ręcznie wykonany przez autora - wspominała w Polskim Radiu Malwina Antoniszczak, córka artysty. 37 lat temu, 31 stycznia 1987 roku, zmarł Julian Antonisz, plastyk i twórca filmów animowanych. Uwielbiał bawić się konwencjami, lubił pastisz i absurd, co nie wykluczało refleksji nad pokracznym, brzydkim światem komunizmu.
Zobacz więcej na temat:  FILM animacja artysta wynalazcy PRL HISTORIA film polski fotografia muzyka filmowa

TYLKO U NAS Drogowcy kontra zima. Dlaczego łatanie dziur nawet w mroźne dni jest dziś standardem?

Nie od dziś wiadomo, że okres zimowy nie służy nawierzchniom dróg. Ujemne temperatury w nocy i dodatnie w ciągu dnia powodują, że nawierzchnie ulic ulegają szybszej degradacji. Dla kierowców to koszmar. Drogowcy już nie czekają z łataniem dziur do wiosny, jak kilkanaście lat temu. Sprawdziliśmy, dlaczego ruszają do pracy nawet w czasie mrozów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Gdynia Lublin GDDKiA drogi

Józef Dietl - lekarz, patriota, prezydent Krakowa

"Są wybrańcy tak hojnie od przyrody wyposażeni, że gdzie tylko się ukażą, górujące zdobywają stanowisko, magnetyczną niejako siłą wszystkich do koła przyciągają i stają się wnet własnością powszechną, powagą wysoko cenioną a przytem poufałą, bo popularną, znaną niemal dziecku każdemu. Należał do nich Dietl" - tak o swoim przyjacielu Józefie Dietlu pisał w 1878 roku krakowski lekarz Józef Oettinger.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Uniwersytet Jagielloński Galicja Austria