Polskie Radio
Section05

Kresy

O polskiej społeczności Żytomierza na Ukrainie

W tym mieście położonym w północno-zachodniej Ukrainie mieszka bardzo dużo Polaków. Na terenie obwodu Żytomierskiego istnieje wiele instytucji polskich - organizacji społecznych, zespołów, mediów, szkółek sobotnio-niedzielnych, które od lat działają na rzecz rozwoju polskości i więzi z Polską. Jednym z ważnych podmiotów na Żytomierszczyznie jest Dom Polski. Jego dyrektorka Irena Perszko opowiadała nam o miejscowych Polakach. 
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor folk

Powstanie wirtualna mapa Kresów Wschodnich

Powstanie portal o dziedzictwie dawnych Kresów Wschodnich, który będzie pierwszą tak szeroką bazą informacyjną na ten temat. - To terytorium stało się obszarem oddziaływania pewnej historycznej cywilizacji o bardzo wyraźnym profilu ustrojowym, która była także atrakcyjną ideą dla podmiotów funkcjonujących na tym terenie. To fenomen dawnej Rzeczpospolitej - mówił Waldemar Rataj z Akademii Dziedzictwa Kresów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polacy za granicą historia Polski Polonia w USA

Zamek w Podhorcach - jedna z najpiękniejszych rezydencji dawnych Kresów Rzeczypospolitej

Zamek w Podhorcach, zwany "Wersalem Podola", to jedna z najpiękniejszych rezydencji na Ukrainie i dawnych Kresach Rzeczypospolitej. Patrząc na współczesne zdjęcie budowli, widzimy jednak już tylko znikome ślady jej wspaniałej przeszłości. W 2008 roku Podhorce wpisano na listę World Monuments Watch jako jeden z najcenniejszych zabytków na świecie zagrożonych zniszczeniem.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina OSW zabytki

"Zachować pamięć". Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie

Celem projektu, który powstaje we współpracy z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie, jest opisanie i promocja historycznego dziedzictwa polskiego na Wschodzie. Uświadomienie Polakom poza granicami, że warto dbać o kulturową spuściznę  na dawnych Kresach Polski. Chcemy także pokazać ludzi i instytucje, które przyczyniają się do zachowania kulturowego dziedzictwa na Wschodzie.
Zobacz więcej na temat:  Wilno Lwów Grodno OSW Polacy za granicą

Dziedzictwo kultury polskiej na Wschodzie

Jak czytamy w raporcie OSW zatytułowanym "Zagrożone dziedzictwo: polskie dobra kultury na Ukrainie i Białorusi": "do początku lat dziewięćdziesiątych dziedzictwo artystyczne dawnych ziem wschodnich było bardzo słabo znane nawet wśród specjalistów i niemal nie istniało w obiegu społecznym". Jak jest dzisiaj? Zapytaliśmy o to autora publikacji Wojciecha Konończuka oraz dr Michała Laszczkowskiego z Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Ukraina Białoruś Ośrodek Studiów Wschodnich Litwa Wojciech Konończuk Łukasz Jasina

O Polakach w Charkowie

W audycji "Z muzyką po Kresach" zajrzeliśmy na Ukrainę Słobożańską, do Charkowa. Historyk, prof. Lubow Żwanko, która od wielu lat zajmuje się polską historią Charkowa, opowiedziała o Polakach, którzy w przeszłości mieszkali i pracowali w Charkowie. Jest autorką słownika biograficznego "Wybitni Polacy i Charków". Obecnie pracuje nad dwujęzyczną publikacją o placówkach dyplomatycznych Rzeczypospolitej Polskiej w Charkowie.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa Mariana Kril

Niszczejące zabytki na Kresach. "Skala jest zatrważająca"

- Proces przemian po 1989 roku inaczej przebiegał na Ukrainie, na Białorusi, inaczej w Polsce. Te trzy kraje zderzyły się z podobnymi problemami. Bardzo wiele zabytków, zwłaszcza architektury świeckiej było wykorzystywanych jako szkoły, sanatoria, szpitale. Po przemianach bardzo wiele tych miejsc opuszczono - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" historyk sztuki Piotr Kosiewski.
Zobacz więcej na temat:  architektura Michał Szułdrzyński zabytki Ukraina