Polskie Radio
Section05

Kresy

Czytamy "Nad Niemnem" nad Niemnem

Ta społeczno-obyczajowa powieść pozytywistyczna Elizy Orzeszkowej z 1888 roku, przedstawiająca panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku, nawiązując również do czasów powstania styczniowego - to temat kolejnego ogólnopolskiego i nie tylko Narodowego Czytania. Jak realia powieści odbierają Polacy mieszkający na Wileńszczyźnie i w dorzeczu Niemna dzisiaj? Czy chętnie sięgają po tę lekturę? Co z niej wyczytują?
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Aleksandra Tykarska Mariana Kril

Zrozumieć politykę białoruskiego reżimu

W tym odcinku audycji „Z muzyką po Kresach” rozmawiamy o wpływie reżimu Łukaszenki na działalność mniejszości Polskiej w Białorusi. Historię polityki białoruskich władz w swojej najnowszej książce ujął Mirosław Kapcewicz. To ważna lektura zwłaszcza w świetle ostatnich wydarzeń związanych z Andrzejem Poczobutem. Przyglądamy się także architekturze dawnego Charkowa.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Mariana Kril Ukraina Białoruś Polonia

TYLKO U NAS Rzeź wołyńska. Jarosław Kaczyński: prawo do ekshumacji, prawo do pochówków to kwestia zupełnie podstawowa

Wicepremier Jarosław Kaczyński powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że rzeź wołyńska była wyjątkowo okrutnym ludobójstwem i nie można zgodzić się na żadne próby relatywizacji takiej tragedii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Kaczyński PiS Prawo i Sprawiedliwość Wołyń ludobójstwo Rzeź Wołyńska relacje polsko-ukraińskie historia Polski II wojna światowa

Wołyński Rajd Motocyklowy. „Wracamy tam by pamiętać i pomagać”

Tam, gdzie kiedyś była Polska, dziś o pamięć wołają zapomniane groby Polaków. Chcieliśmy tę pamięć przywrócić, oddać hołd zamordowanym Polakom przez ukraińskich nacjonalistów, oznaczyć miejsca ich życia i śmierci, odnaleźć i posprzątać cmentarze. Podpisywaliśmy się pod hasłem, że nie o zemstę a o pamięć i prawdę wołają ofiary – mówi Henryk Kozak, założyciel Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Wołyń Rzeź Wołyńska Ukraina wojna na Ukrainie Małgorzata Frydrych

Pan Sergiusz z Borysławia, Muzeum Kultury Polskiej i nadzieja [POSŁUCHAJ]

W Borysławiu w Ukrainie niedaleko Lwowa znajduje się Muzeum Kultury Polskiej. Składa się ono z trzech XIX-wiecznych chat i spichlerza. To niezwykłe miejsce stworzył Sergiusz Sylantiew, prezes Regionalnego Towarzystwa Kultury Polskiej w Borysławiu. Beata Korbas odwiedziła go i miała okazję przez chwilę poczuć się jak prawdziwa kresowianka. Dzięki tej wizycie powstał reportaż, który opowiada o Borysławiu, panu Sergiuszu, Muzeum Kultury Polskiej oraz niespodziewanym wydarzeniu, które mocno odbiło się na miejscowych Polakach.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Ukraina muzeum Trójka pr poleca

Poezja na nowe polsko-litewskie czasy. Spotkanie z Tomaszem Snarskim

Tomasz Snarski urodził się w 1985 roku w Gdańsku. Adwokat, doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego Materialnego i Kryminologii na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Autor kilkudziesięciu prac naukowych i publicystycznych. Aktywny działacz na rzecz praw człowieka. Poeta, autor tomików „Przezpatrzenia”, „Werblista”, „Żmuty”.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Aleksandra Tykarska poezja Litwa

Festiwal Kresy i Bezkresy. "Tykocin to miejsce i magiczne, i historyczne"

- To miasteczko ma już ponad pięćsetletnią historię. Był tu prawdziwy tygiel kulturowy, z miejscem tym związane były również ważne postacie historyczne. Zygmunt August wybudował tu zamek tranzytowy swojej żonie Barbarze Radziwiłłównie. W zamku tym zmarł Janusz Radziwiłł, którego znamy z kart powieści Henryka Sienkiewicza "Potop" - mówił w Dwójce Adam Radziszewski, twórca i dyrektor generalny Festiwalu Kresy i Bezkresy w Tykocinie.
Zobacz więcej na temat:  Justyna Piernik Podlasie Wileńszczyzna KULTURA

80. rocznica rzezi wołyńskiej. Historyk: to było ludobójstwo

- Na terenie Wołynia antypolska akcja miała przybrać formę całkowitego i fizycznego oczyszczenia terenu z ludności polskiej, poprzez zabicie wszystkich Polaków, których uda się zabić. W Galicji Wschodniej akcja miała przybrać "mniej brutalny" charakter. Ukraińscy nacjonaliści planowali wymordowanie tylko części ludności polskiej, ale w tak drastyczny sposób, by pozostali zdecydowali się na ucieczkę - mówił w Polskim Radiu 24 historyk dr Damian Markowski.
Zobacz więcej na temat:  Wołyń Rzeź Wołyńska II RP historia Polski

Obchody 82. rocznicy mordu na polskich profesorach we Lwowie. "Ważne, aby pamięć o tej zbrodni była przekazywana"

We Lwowie oddano hołd polskim profesorom zamordowanym przez nazistowskich oprawców 82 lata temu na Wzgórzach Wuleckich. Kwiaty pod pomnikiem złożyli przedstawiciele władz Lwowa, polscy dyplomaci, reprezentanci uczelni lwowskich, a także licznie zebrani miejscowi Polacy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Lwów II wojna światowa HISTORIA historia Polski zbrodnie wojenne okupacja niemiecka relacje polsko-ukraińskie Tadeusz Boy-Żeleński Niemcy III Rzesza