Polskie Radio
Section05

Kresy

80. rocznica rzezi wołyńskiej. Historyk: to było ludobójstwo

- Na terenie Wołynia antypolska akcja miała przybrać formę całkowitego i fizycznego oczyszczenia terenu z ludności polskiej, poprzez zabicie wszystkich Polaków, których uda się zabić. W Galicji Wschodniej akcja miała przybrać "mniej brutalny" charakter. Ukraińscy nacjonaliści planowali wymordowanie tylko części ludności polskiej, ale w tak drastyczny sposób, by pozostali zdecydowali się na ucieczkę - mówił w Polskim Radiu 24 historyk dr Damian Markowski.
Zobacz więcej na temat:  Wołyń Rzeź Wołyńska II RP historia Polski

Obchody 82. rocznicy mordu na polskich profesorach we Lwowie. "Ważne, aby pamięć o tej zbrodni była przekazywana"

We Lwowie oddano hołd polskim profesorom zamordowanym przez nazistowskich oprawców 82 lata temu na Wzgórzach Wuleckich. Kwiaty pod pomnikiem złożyli przedstawiciele władz Lwowa, polscy dyplomaci, reprezentanci uczelni lwowskich, a także licznie zebrani miejscowi Polacy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Lwów II wojna światowa HISTORIA historia Polski zbrodnie wojenne okupacja niemiecka relacje polsko-ukraińskie Tadeusz Boy-Żeleński Niemcy III Rzesza

Prezydent Andrzej Duda: 80. rocznica rzezi wołyńskiej przyniesie szereg działań polsko-ukraińskich

- 80. rocznica rzezi wołyńskiej przyniesie nam szereg wspólnych działań polskich i ukraińskich. Najważniejsze jest zbudowanie relacji między naszymi narodami na przyszłość - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartkowym wywiadzie dla portalu interia.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wołyń historia Polski Rzeź Wołyńska relacje polsko-ukraińskie Andrzej Duda Ukraina II wojna światowa

Festiwal Kresy i Bezkresy w Tykocinie. "To nazwa zwodnicza i taka ma być"

– Jesteśmy przyzwyczajeni do pojęcia "Kresy", chociaż gdy się mu przyjrzymy, jest ono zafałszowane przez pamięć PRL-u, która spreparowała trochę to, co mamy wiedzieć na temat Kresów. Ciąży też nad nami partykularyzm polskiej kultury. Chcemy zatrzymać się we własnej pamięci; pamiętać to, co polska kultura wytworzyła na wschód od naszych dzisiejszych granic, i zamykamy to w pojęciu "Kresy". Przeciwstawiamy temu pojęcie bezkresu – mówił w Dwójce Jakub Moroz, szef Festiwalu Kresy i Bezkresy.
Zobacz więcej na temat:  Wileńszczyzna Rzeczpospolita KULTURA Jakub Kukla Podlasie

Wilno stolicą poezji. Jubileusz Festiwalu "Maj nad Wilią"

W minioną niedzielę 28 maja w Wilnie rozpoczęła się 30., jubileuszowa odsłona Międzynarodowego Festiwalu Poezji "Maj nad Wilią". Wydarzenie to od lat skupia nie tylko amatorów poezji, ale także pisarzy, filmowców, krytyków literackich, publicystów, a przede wszystkim Polaków z Litwy, jak z całego świata, przypominając bogatą kulturę miasta i powiązania z historią Polski. 
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Aleksandra Tykarska

Pani z Kresów, królowa polskiego romansu. Czego nie wiemy o Marii Rodziewiczównie?

Była jedną z najpopularniejszych i najbardziej płodnych zawodowo pisarek okresu międzywojnia. Wśród najsłynniejszych dzieł  jej autorstwa znajdziemy m.in. "Dewajtis", "Między ustami, a brzegiem pucharu", "Wrzos", "Macierz" czy "Lato leśnych ludzi". W "Czasie Pogody" o niezwykłej kobiecie - Marii Rodziewiczównie opowiadała Emilia Padoł, autorka biografii pt. "Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza". 
Zobacz więcej na temat:  literatura Zbigniew Krajewski historia Polski Małgorzata Raducha

"I otworzyło się niebo"... Freski Franciszka Ecksteina w kościele we Lwowie mają nowe życie

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika oraz Muzeum Łazienki Królewskie zapraszają na wystawę multimedialną pt. "I otworzyło się niebo...", poświęconą restauracji fresków Franciszka Ecksteina w dawnym kościele jezuitów we Lwowie, obecnie cerkwi garnizonowej śś. Apostołów Piotra i Pawła.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Aleksandra Tykarska Mariana Kril