Polskie Radio
Section05

Kresy

Pani z Kresów, królowa polskiego romansu. Czego nie wiemy o Marii Rodziewiczównie?

Była jedną z najpopularniejszych i najbardziej płodnych zawodowo pisarek okresu międzywojnia. Wśród najsłynniejszych dzieł  jej autorstwa znajdziemy m.in. "Dewajtis", "Między ustami, a brzegiem pucharu", "Wrzos", "Macierz" czy "Lato leśnych ludzi". W "Czasie Pogody" o niezwykłej kobiecie - Marii Rodziewiczównie opowiadała Emilia Padoł, autorka biografii pt. "Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza". 
Zobacz więcej na temat:  literatura Zbigniew Krajewski historia Polski Małgorzata Raducha

"I otworzyło się niebo"... Freski Franciszka Ecksteina w kościele we Lwowie mają nowe życie

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika oraz Muzeum Łazienki Królewskie zapraszają na wystawę multimedialną pt. "I otworzyło się niebo...", poświęconą restauracji fresków Franciszka Ecksteina w dawnym kościele jezuitów we Lwowie, obecnie cerkwi garnizonowej śś. Apostołów Piotra i Pawła.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Aleksandra Tykarska Mariana Kril

"Okupacja sowiecka wiązała się z wielką deportacją". Anna Płońska o ewakuacji obywateli RP z ZSRR w 1942 roku

- Okupacja sowiecka wiązała się z deportacją. W latach 1940-1941 doszło do czterech wielkich akcji deportacyjnych, w wyniku których z ziem Kresów Wschodnich zostało wywiezionych około 325 tys. Polaków - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Płońska (archiwum IPN).
Zobacz więcej na temat:  ZSRR II wojna światowa POLSKA Rosja zbrodnia katyńska historia Polski stalinizm deportacje

Inauguracja portalu "Dziedzictwo za granicą. Baza poloników"

- O stworzeniu takiego portalu myśleliśmy już w roku 2017, kiedy powołano do życia Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA, mówi o bazie „Dziedzictwo za granicą. Baza poloników”, Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektorka Instytutu. - Zależało nam na narzędziu, dzięki któremu szybko i skutecznie będzie można uzyskać informacje dotyczące polskiej spuścizny kulturowej poza granicami kraju - dodaje.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski dziedzictwo narodowe Polacy za granicą

Mijają 83 lata od decyzji Stalina dotyczącej zbrodni katyńskiej

Na podstawie dokumentu podpisanego 5 marca 1940 roku przez Józefa Stalina i członków Biura Politycznego Związku Radzieckiego, funkcjonariusze NKWD rozstrzelali blisko 22 tysiące polskich oficerów i jeńców wojennych. Znajdowali się oni w obozach i więzieniach zachodniej Białorusi i Ukrainy. Zostali wzięci do niewoli po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  zbrodnia katyńska Rosja stalinizm historia Polski