Polskie Radio
Section05

KSIĄŻKA

Beata Obertyńska – wydobyć z niepamięci

W najnowszym wydaniu audycji "Trójka literacka" rozmawialiśmy o Beacie Obertyńskiej (1898-1980), poetce nieco zapomnianej, której wiersz pojawił się na tegorocznej maturze. Leopold Staff powiedział o niej "Gdyby nie było Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, to Beata Obertyńska byłaby największą damą polskiej poezji". Beata Obertyńska jest również autorką niesamowitych wspomnień łagrowych w "W domu niewoli".
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA literatura Magdalena Złotnicka Beata Obertyńska Rosja II wojna światowa

W poszukiwaniu dziecięcej spontaniczności. Jak żyć zgodnie z duchem surrealizmu?

- Rozpoczynając surrealistyczny dzień trzeba powoli przejść ze stanu snu do stanu jawy, z całą uwagą poświęconą temu stanowi pośredniemu, który dla surrealistów był nadzwyczajnie ważny. Wszystkie stany "pomiędzy" były dla nich bardzo inspirujące  - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Taborska, autorka książki "Świat zwariował. Poradnik surrealistyczny. Jak przeżyć".
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk KULTURA surrealizm

Reżim Łukaszenki oczami białoruskich reporterów

W rok po sfałszowanych wyborach prezydenckich na Białorusi, w poniedziałek 9 sierpnia ukazała się książka "Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki", wynik pracy 40 dziennikarzy ogólnopolskich redakcji opisujących historie białoruskich reporterów. O kulisach powstawania zbioru reportaży w "Trójce przed południem" rozmawialiśmy z pomysłodawczynią i koordynatorką projektu Arletą Bojke.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Marta Piasecka Aleksander Łukaszenka Białoruś dziennikarstwo dziennikarze represje reżim reportaż literatura

"Temat Żydów walczących o Polskę wcześniej w ogóle nie istniał"

- Są zapomniani, ponieważ nie funkcjonują ani w polskiej świadomości, ani w polskiej literaturze historycznej. Dotychczas nie było żadnych publikacji na temat Żydów – uczestników walk o niepodległość Polski, czy to w czasie powstań narodowych w XIX wieku, czy też w Legionach Polskich, czy później w zmaganiach o granice Rzeczypospolitej w latach 1918-1921 - mówił w Dwójce prof. Marek Gałęzowski.
Zobacz więcej na temat:  II Rzeczpospolita Żydzi Powstanie Styczniowe Katyń Lwów Legiony Polskie II wojna światowa Wacław Holewiński Dwójka