Polskie Radio
Section05

książki dla dzieci

"Czuję się jak tata dorosłych dzieci, które wyszły z domu" – Wojciech Widłak o bohaterach swojej książki przeniesionych na deski teatru

Książki, które pisze Wojciech Widłak, cechuje ciepły, nasycony środkami poetyckimi, mądrością i czułością język. Bohaterowie, którym daje życie goszczą w wielu domach, uskrzydleni ruszają w świat, a autor z błyskiem w oku i radością "przygląda im się jak swoim dzieciom, które doskonale sobie radzą". W "Kulturotece" w Polskim Radiu Dzieciom zabraliśmy słuchaczy do świata "Wesołego Ryjka i jego dziadka", w którym słychać stukanie dzięcioła, zagadki rozwiązuje się zupełnie inaczej niż sznurowadła, a wyprawa w góry ma smak przygody i pierogów.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci kultura dla dzieci literatura dziecięca Wojciech Widłak Pan Kuleczka

Besiek Kozłowski – nowy kozi bohater w świecie literatury dziecięcej

Przygody Koziołka Matołka, który szukał Pacanowa, są powszechnie znane. W świecie książki pojawił się natomiast kolejny kozi bohater. Besiek Kozłowski, stworzony przez Annę Błachucką i namalowany przez Monikę , ma pomóc dzieciom w ćwiczeniu głoski "r", ale też pomaga walczyć z kompleksami.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA literatura książki Anna Błachucka Michał Żołądkowski Katarzyna Cygler

25.10. Premiera książki "Marcelinka i świąteczny kołowrotek"

Marcelinka to bardzo wrażliwa dziewczynka, która chodzi do pierwszej klasy. Zbliżają się święta i bardzo dużo się dzieje, zarówno w szkole, jak i w domu. Istny kołowrotek! Przygotowywanie ozdób choinkowych, wybór świątecznego drzewka, nauka jazdy na łyżwach, porządki, przedświąteczne szkolne spotkanie, no i rodzinna Wigilia. Wszystkim tym wydarzeniom towarzyszy cała gama najróżniejszych emocji!
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD literatura dziecięca radio dla dzieci

Dzieci dwujęzyczne a nauka języka ojczystego rodziców

Dwujęzyczne dzieci w rodzinach na emigracji często znajdują się w sytuacji, kiedy uczą się języka polskiego jako drugiego. To unikalny problem dlatego, że całe otoczenie tych dzieci porozumiewa się w języku większościowym, kraju osiedlenia. W języku polskim polskim mówią w domu lub polskiej szkole sobotniej. W efekcie język polski sprawia trochę trudności dzieciom emigracyjnym. Dlatego wspieramy takie rodziny, które chcą by jednak ich dzieci posługiwały się językiem polskim – mówi Izabela Olendzki z księgarni internetowej „Czytam i mówię po polsku”.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa dwujęzyczność dwujęzyczność dzieci język polski język ojczysty edukacja wychowanie dzieci rodzina książki KSIĄŻKA Małgorzata Frydrych

Maciej Szymanowicz: ilustracja sugeruje czytelnikowi, w którą stronę ma skierować wyobraźnię

W dzieciństwie kochał rysować, ale studiować postanowił na białostockim wydziale lalkarskim Akademii Teatralnej. Został aktorem lalkowym, ale to zajęcie nie przypadło mu do gustu. Powrócił do miłości z dzieciństwa. Ilustruje, projektuje książki, tworzy plakaty teatralne i gry planszowe. Gościem audycji "Spotkanie z..." był Maciej Szymanowicz. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska książki literatura aktorstwo KULTURA ilustracja grafika

Trwa 10. Festiwal Literatury dla Dzieci. Niech żyje literatura!

Niech żyje literatura! – to hasło przewodnie Festiwalu Literatury dla Dzieci, który odbędzie się w tym roku w Gdańsku (2-8 października) i Krakowie (15-19 listopada). W programie spotkania i warsztaty z najlepszymi polskimi twórcami książek dla dzieci i młodzieży - i wiele więcej! To jubileuszowa, 10. edycja pionierskiego, jednego z pierwszych w Polsce wydarzeń, które w centrum uwagi postawiło potrzeby najmłodszych czytelników i czytelniczek. Patronat medialny objęło Polskie Radio Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD literatura dziecięca radio dla dzieci Gdańsk Kraków

"Z krainy złotych pól" - bajki opowiedziane przez bajarzy i opracowane przez pisarzy

W ramach serii wydawniczej "Z krainy złotych pól" ukazują się i będą się ukazywać kolejne bajki dla dzieci. Cykl obejmuje wiele tematów. - Każdy tom poświęcony będzie innemu województwu, stąd też tomów będzie szesnaście. Na razie mamy dwa, pracujemy nad trzecim - zdradził gość Kulturalnej Strefy - Stwierdziliśmy, że ciekawym rozwiązaniem jest angażowanie autorów opracowań literackich oraz ilustratorów związanych z danym regionem. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa literatura dziecięca Martyna Chuderska radio dla dzieci DAB+

"Kwadratura kultury". Książka "Dwa słowa" Anny Taraski

- Poważne traktowanie literatury dziecięcej, to podejście, które chcielibyśmy widzieć we wszystkich nagrodach literackich, jest to potrzebne, by się ona rozwijała, była wartościowa i żeby czytelnicy dostawali informacje z wiarygodnych źródeł, które książki są szczególnie godne uwagi - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Byliniak, redaktor, tłumacz, współpracownik wydawnictwa "Dwie Siostry".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monika Małkowska

Polski Indiana Jones, czyli pięć ekranowych wcieleń Pana Samochodzika

Świat przygodowej prozy Zbigniewa Nienackiego już od niemal 60 lat przyciąga filmowców. W dniu premiery kolejnej adaptacji "Pana Samochodzika i templariuszy" zachęcamy do przyjrzenia się ekranowym realizacjom powieści o historyku sztuki, który szukał przygód.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Nienacki historia PRL historia Polski HISTORIA kino netflix film polski literatura młodzież dzieci KSIĄŻKA książki

Zbliża się Dzień Ojca. Polskie Radio Dzieciom i #TataTeżCzyta zapraszają do wspólnej zabawy!

Trwa ogólnopolska akcja edukacyjna #TataTeżCzyta, która zachęca mężczyzn, ze szczególnym naciskiem na ojców, do czytania książek swoim dzieciom. Polskie Radio Dzieciom, które objęło patronatem medialnym tę akcję edukacyjną, zaprasza do udziału w specjalnie przygotowanej zabawie, w której liczą się tytuły książek polecanych przez tatę i dziecko. Chcemy je poznać i jesteśmy ciekawi Waszych wyborów czytelniczych. Czekamy na kreatywne odpowiedzi. Na uczestników czekają upominki książkowe. Więcej szczegółów poniżej. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD literatura dziecięca rodzicielstwo

Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej Rabka Festival 2023

Temat przewodni festiwalu to "Przyszłość". Co nam przyniesie? Czy realizację katastroficznych wizji, czy też możemy myśleć o niej z nadzieją? Wspólnie z zaproszonymi artystami organizatorzy festiwalu będą zastanawiać się czy mamy wpływ na to, w jakim kierunku potoczy się przyszłość naszego świata. "Mamy nadzieję, że wspólne poszukiwania natchną optymizmem, poczuciem sprawczości i zachęcą do działania" - informuje organizator festiwalu. Udział zapowiedzieli, między innymi: Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Barbara Gawryluk, Boguś Janiszewski, Katarzyna Jackowska-Enemuo, Nika Jaworowska, Barbara Kosmowska, Przemek Liput, Wanda Matras-Mastalerz, Joanna Olech, Katarzyna Samosiej, Katarzyna Ryrych, Paweł Skawiński, Marcin Szczygielski, Maciej Szymanowicz, Ryszard Tadeusiewicz i Martin Widmark.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca kultura dla dzieci wakacje DAB+ patronatPRD

Czytajmy książki dzieciom: to jeden z najwspanialszych darów, które możemy im dać!

Książka to doskonały prezent na Dzień Dziecka i na każdą inną okazję także. Bo, jak twierdzą specjaliści, czytanie książek ma jedynie zalety, a nie ma żadnych wad. Ale jaką książkę wybrać? BBC właśnie opublikowało listę 100 najlepszych książek dla dzieci – większość z nich jest dostępna także po polsku.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo książki czytanie bajek literatura dziecięca Michał Fedusio Tomasz Miara rozwój dziecka wyobraźnia Tomasz Miara Trójka

Kształtowanie młodego człowieka. O znaczeniu literatury w rozwoju dzieci

Henryk Sienkiewicz powiedział, że każdy powieściopisarz powinien choć raz w życiu napisać książkę dla dzieci. I choć od czasów noblisty literatura dla najmłodszych uległa zmianom, jej rola w rozwoju i kształtowaniu pozostaje niezmienna. Ważne więc jest, by młodzi chcieli sięgnąć po skierowane do nich lektury.
Zobacz więcej na temat:  literatura Henryk Sienkiewicz Małgorzata Raducha czytelnictwo książki

Rozmowa z Agatą Romaniuk w "Kulturotece"

"Chłopcy przychodzili tu z Mamisiem od zawsze. Kiedy jeszcze nie umieli chodzić, kładła ich na kocyku i obserwowali razem chmury, które zbierały się nad górką i wyglądały jak zwierzęta z waty cukrowej". Co się wydarzy, kiedy na skutek pewnej decyzji to ukochane miejsce ma zostać zrównane z ziemią? Czy Lisią Górkę da się uratować? Jak potoczą się sprawy, kiedy dzieci wezmą je w swoje ręce?
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska literatura dziecięca