Polskie Radio
Section05

książki dla dzieci

Jak rozumieć "Pana Tadeusza" 190 lat po jego wydaniu? Jest nowa gra karciana

Po sukcesie gry karcianej "Świteź", inspirowanej debiutanckim zbiorem wierszy Adama Mickiewicza "Ballady i romanse", przyszedł czas na kolejny projekt "Robak". Ma on zachęcić młodych ludzi do spojrzenia na "Pana Tedeusza" i poruszane w nim zagadnienia z dzisiejszego punktu widzenia zaś cały cykl wydawanych tytułów, ma zainteresować uczniów epopeją narodową. Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa radio dla dzieci radio dla rodziców kultura dla dzieci Martyna Chuderska plebiscyt

"Warto było napisać książki, które pomagają dzieciom odkrywać co czują". Grzegorz Kasdepke o uczuciach

Czy uczucia to to samo co emocje? Jakie znamy uczucia, jak je dzielimy i do jakich zaliczamy miłość? Jak rozumieją pojęcie miłości nasi słuchacze i kogo kochają najmocniej na świecie? W rozważaniach na temat uczuć pomógł Grzegorz Kasdepke, gość  Polskiego Radia Dzieciom, autor m.in. "Tylko bez całowania! Czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami". 
Zobacz więcej na temat:  DAB+ Walentynki Grzegorz Kasdepke literatura dziecięca Martyna Chuderska

Książki dla dzieci nie tylko na ferie. Rozmowa z Agnieszką Stróżyk

Książki dla dzieci to skarbnica wiedzy, przygód i emocji, które mogą towarzyszyć młodym czytelnikom przez całe życie. W Polskim Radiu Dzieciom rozmawialiśmy z Agnieszką Stróżyk, doświadczoną tłumaczką i pasjonatką literatury dziecięcej o jej doświadczenia związanych z tłumaczeniem, a także o książkach, które poleca młodym czytelnikom zarówno na ferie jak i na czas wolny. Rozmowa w ramach cyklu "Ferie z książką". Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Ferie z książką Ferie zimowe Martyna Chuderska radio dla dzieci literatura dziecięca

Dorota Suwalska: ta książka zmieniła moje patrzenie na świat. "Zwierzęta miast" w Polskim Radiu Dzieciom

W rytmie bicia serc Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy upłynęła niedzielna Kulturoteka w Polskim Radiu Dzieciom, w której oprócz charytatywnych wątków pojawiła się najnowsza książka Doroty Suwalskiej p.t.: "Zwierzęta miast, czyli 22 portrety naszych nieudomowionych sąsiadów". O tym jak wyglądała praca nad książką i jakie ciekawostki znajdą tam młodzi czytelnicy opowiedziała Martynie Chuderskiej sama autorka.
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci radio dla dzieci literatura dziecięca spektakle dla dzieci Martyna Chuderska DAB+ Kulturoteka zwierzęta leśne

Najlepsza literatura dla niedorosłych 2024, czyli VI Edycja Plebiscytu Lokomotywa

Zapraszamy na wspólną przejażdżkę literacką Lokomotywą, która odjeżdża ze stacji Polskie Radio Dzieciom. Wśród pasażerów Martyny Chuderskiej znalazły się: Zofia Gwardyś, prowadząca blog Mała czcionka i Agnieszka Dobrowolska z bloga Mały Pokój z Książkami. Podczas podróży nie zabrakło rozmów o najlepszych książkach minionego roku i informacji jak zagłosować na najlepszą literaturę. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa radio dla dzieci radio dla rodziców kultura dla dzieci Martyna Chuderska plebiscyt

"Malinka Wombat"  - rozmowa z autorem Marcinem Koziołem w cyklu "Ferie z książką" w Polskim Radiu Dzieciom

Marcin Kozioł, autor książek dla dzieci i młodzieży, był gościem cyklu "Ferie z książką" w Polskim Radiu Dzieciom. W rozmowie na temat nowej serii przygód Malinki Wombat, gość Polskiego Radia Dzieciom podkreślił, że seria "Malinka Wombat" nie tylko bawi i edukuje, ale także inspiruje do poszukiwań i zgłębiania wiedzy o świecie zwierząt. Po więcej zapraszamy poniżej.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca Martyna Chuderska radio dla dzieci DAB+ Marcin Kozioł Ferie z książką Malinka Wombat

Jak spędzić ferie w bibliotece, czyli o propozycjach mokotowskich bibliotek na ferie zimowe

W czasie ferii zimowych wiele dzieci szuka alternatywnych form spędzenia czasu wolnego. Jednym z ciekawych miejsc, które oferuje atrakcje dla najmłodszych, jest biblioteka na Mokotowie w Warszawie. Rozmawialiśmy z Panią Tatianą Audycką-Szatrawską z działu promocji mokotowskich bibliotek, która podzieliła się informacjami na temat różnorodnych zajęć dostępnych dla czytelników w tym okresie.
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe czytanie bajek czytelnictwo literatura dziecięca biblioteka

Ferie z książką w Polskim Radiu Dzieciom. Odsłona 2024 czas start!

Jak znaleźć interesujący temat i jak czytać, żeby się nie nudzić? Polskie Radio Dzieciom zaprasza na "Ferie z książką" czyli cykl spotkań z literaturą dziecięcą. W czasie ferii zimowych raz w tygodniu Martyna Chuderska przedstawiać będzie tytuły książek dla dzieci, które zostały docenione zarówno przez dzieci jak i nie tylko. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe radio dla dzieci literatura dziecięca

Kornel Makuszyński tworzył świat, w którym chciało się mieszkać

– Makuszyński bywał ciekawym autorem jako wróż. Przewidywał rozmaite rzeczy, na przykład rozwój telefonii komórkowej – mówił Jan Gondowicz w Polskim Radiu. 8 stycznia mija 140. rocznica urodzin Kornela Makuszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Kornel Makuszyński literatura literatura polska książki Zakopane rocznica młodzież proza poezja pisarz pisarze i poeci telefony komórkowe Jan Gondowicz Grzegorz Leszczyński

Joanna Papuzińska: uczyłam się chodzić, trzymając się półek z książkami

- Jak się zagłębiam w dzieje mojej rodziny, nawet kilka pokoleń wstecz, to zawsze dużo w niej było zamiłowania do książek – wspominała Joanna Papuzińska w 2000 roku na antenie Polskiego Radia. – Moja mama była bibliotekarką. Ojciec natomiast był pedagogiem, ale też bardzo dużo czasu i miejsca poświęcał książkom. Szczególnie uwielbiał poezję – dodała.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA literatura literatura dziecięca literatura polska książki

Joanna Olech: "Awantura o Basię" służy nie tylko do czytania

- Jest to jedna z tych nielicznych książek, które rodzice czytają dzieciom do snu bez znużenia. Jest ona świetnie napisana i służy moim zdaniem nie tylko do czytania. Myślę, że kapitalnie posłużyłaby do warsztatów kreatywnego pisania dla dzieci, które są w Polsce organizowane - mówiła w Dwójce Joanna Olech, graficzka, autorka książek dla dzieci i młodzieży, autorka posłowia do nowego wydania "Awantury o Basię".
Zobacz więcej na temat:  Kornel Makuszyński Jakub Kukla Joanna Olech Dwójka literatura KSIĄŻKA KULTURA dzieci

"Kleks. Nowy początek". Jaka jest współczesna wersja bajki wszech czasów?

To może być jedna z najgłośniejszych premier 2024 roku. Ale nie ma w tym nic dziwnego, skoro mówimy współczesnej wersji polskiej bajki wszech czasów. Premiera ekranizacji "Akademii Pana Kleksa" odbędzie się 5 stycznia, a już teraz możemy przeczytać, książkę "Kleks. Nowy początek", która powstała na podstawie filmu w reżyserii Maciej Kawulskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA KSIĄŻKA Weronika Puszkar Akademia Pana Kleksa Jan Brzechwa

Ludwik Jerzy Kern: podglądam wady Polaków

– Ludzie lubią, jak się ich demaskuje. Oczywiście jeśli się ich demaskuje jako zbiorowość, a nie wskaże palcem na kogoś i powie: to pan zrobił! – mówił Ludwik Jerzy Kern w Polskim Radiu w 1992 roku.
Zobacz więcej na temat:  satyra Ludwik Jerzy Kern poezja wiersze literatura KSIĄŻKA książki historia Polski HISTORIA Kraków dziennikarstwo dziennikarze Konstanty Ildefons Gałczyński bajki dla dzieci pisarz pisarze i poeci piosenka

"Opisywanie historii znanych postaci jest dla mnie inspirującą opowieścią". Jakub Skworz o książce "Frycek Chopin"

Po książkach o Adasiu Mickiewiczu i Mani Curie Skłodowskiej, przyszedł czas by poznać bliżej Frycka Chopina. Jakub Skworz, autor serii o tych wybitnych postaciach zabiera czytelników w podróż w czasie i przestrzeni. W towarzystwie Oli i Eryka bohaterów książki "Frycek Chopin", poznajemy losy jednego z najsłynniejszych kompozytorów. Zapraszamy do lektury i wysłuchania audycji "Kulturoteka" w której Jakub Skworz zdradził w jaki sposób i poznawał historię Frycka "od podszewki" i jakich sposobów użył, by słowami namalować jego portret.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska literatura dziecięca Fryderyk Chopin radio dla dzieci

Trwa 10. Festiwal Literatury dla Dzieci w Krakowie

Niech żyje literatura! – to hasło przewodnie Festiwalu Literatury dla Dzieci, który do 19 listopada będzie się odbywał w Krakowie. Za nami już październikowe wydarzenia w Gdańsku. W programie spotkania i warsztaty z najlepszymi polskimi twórcami książek dla dzieci i młodzieży - i wiele więcej! To jubileuszowa, 10. edycja pionierskiego, jednego z pierwszych w Polsce wydarzeń, które w centrum uwagi postawiło potrzeby najmłodszych czytelników i czytelniczek. Patronem medialnym festiwalu jest Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca kultura dla dzieci patronatPRD radio dla dzieci