Polskie Radio
Section05

książki

Polskie Radio 24 Kryminał i fantastyka. Nieznana historia powstania warszawskiego

Powstanie warszawskie było nie tylko frontem walki z okupantem, ale też z pospolitą przestępczością i bandytyzmem, z którymi musiała sobie radzić żandarmeria AK i 1000 funkcjonariuszy Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa, czyli powstańczej policji. - AK założyła, że podczas powstania zwiększy się przestępczość w mieście. Powołano kilkanaście oddziałów policyjnych, służby policyjne wchodziły w skład poszczególnych oddziałów. Zdarzało im się aresztować przestępców i wykonywać wyroki - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Lada, autor książki "Powstańczej Warszawy dzień powszedni".
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie POLSKA kryminał Polskie Radio 24

Pokazać, jak to jest, kiedy się świat wali. "Pamiętnik z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego - historia utworu i analiza literacka

W 1967 roku, ponad 20 lat po powstaniu warszawskim, Miron Białoszewski zaczął pisać pamiętnik z tego zrywu. "Poeta osobny", skupiony na codzienności, operujący, jak nikt dotąd w poezji, językiem mówionym, potocznym, opisał powstanie warszawskie z perspektywy zwykłego mieszkańca Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  literatura Miron Białoszewski Anna Stempniak

Powstanie warszawskie 1944. "Sanitariuszki i łączniczki miały swoje imiona, nazwiska i stopnie wojskowe"

- Gdybyśmy wśród warszawiaków zrobili sondę, kto kojarzy chociaż jedną powstankę, to wszyscy powiedzą, że były jakieś łączniczki i sanitariuszki. A gdzie jest jej imię i pamięć, która należy się każdemu człowiekowi? - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maria Paszyńska, autorka książki "Dziewczyny ze Słowaka". Jak ważna była rola kobiet podczas powstania warszawskiego?
Zobacz więcej na temat:  literatura kobieta Powstanie Warszawskie Anna Stempniak Maria Paszyńska

Paryż okiem przechodnia i Nobel z zaskoczenia. Patrick Modiano kończy 79 lat

– Będąc w Paryżu, obszedłem trasy, które przemierza bohater "Zagubionej dzielnicy". Uderzyła mnie absolutna ścisłość szczegółu. Jeżeli bohater siedzi w kawiarni, to ta kawiarnia nadal tam jest i widać z niej dokładnie to, co widzi bohater – mówił w Polskim Radiu Wiktor Dłuski, tłumacz powieści Patricka Modiano.
Zobacz więcej na temat:  Patrick Modiano HISTORIA Francja Niemcy Żydzi KSIĄŻKA literatura Paryż

Paulina Januszewska o polskim dziennikarstwie. "Jesteśmy poddawani różnym presjom"

- Bardzo dużo osób mi zarzuca, że w tej książce jestem tak naprawdę młodą wichrzycielką, która chce wygryźć starych dziadów; zemścić się na nich. (...) Mi niekoniecznie zależy na władzy, chciałabym po prostu robić dobre media i mieć z tego satysfakcję oraz pieniądze pozwalające godnie przeżyć - opowiada Paulina Januszewska. Dziennikarka, autorka książki "Gównodziennikarstwo. Dlaczego w polskich mediach pracuje się tak źle?" była gościnią kolejnego wydania "Pliku Tekstowego".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Max Cegielski Paulina Januszewska literatura dziennikarstwo media

Polskie Radio 24 Kryminalne lata 90. "Ekstradycja" i powieści Wojtka Miłoszewskiego

- Mogę polecić powieść "Kastor" Wojtka Miłoszewskiego. Poza świetnie skonstruowanymi wątkami kryminalnymi, widać też, że autor odrobił lekcje z tak zwanej obserwacji uczestniczącej. Są tam trafne opisy sytuacji socjologicznej, społecznej - powiedział w Polskim Radiu 24 Ryszard Ćwirlej, autor kryminałów. Gościem audycji był także historyk dr Michał Przeperski.
Zobacz więcej na temat:  literatura kryminał Polskie Radio 24 Grzegorz Kalinowski

Krzywa Wieża, źli grabarze i kanibal. Gdy Ząbkowice zwały się Frankenstein

Położone nieopodal granicy z Czechami Ząbkowice Śląskie to pełne zabytków miasto z ponad 700-letnią historią. W tym roku mija 78 lat od nadania Ząbkowicom ich polskiej nazwy. Wcześniej miasto nazywało się Frankenstein i jeśli ktoś ma w związku z tym mroczne skojarzenia, to nie jest wcale daleki od prawdy…
Zobacz więcej na temat:  Dolny Śląsk Mary Shelley historia Polski HISTORIA Niemcy literatura KSIĄŻKA sąd Joanna Bator architektura horror fantastyka Śląsk śląskie magazyn wakacyjny wakacje 2021

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - "Ojce i Dziatki" w Sopocie. Moc atrakcji w programie

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - "Ojce i Dziatki" - impreza promująca czytelnictwo wśród dzieci - w dniach 26-28 lipca zawita do Sopotu. W programie m.in. spacer przyrodniczy śladem dziur i szczelin, podróż do czasów Mieszka I, poszukiwania najmniejszego słonia świata i kocie warsztaty kreatywne.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Maciej Piotrowski Urszula Kaczyńska KSIĄŻKA literatura dzieci bajki czytanie bajek czytelnictwo Sopot

Igrzyska olimpijskie to nie tylko święto sportu? "To okazja do przyjrzenia się światu"

Na ile de Coubertin był idealistą? Jak poradzili sobie w Paryżu polscy piłkarze? Gdzie jeździectwa nauczył się Adam Królikiewicz? "Pierwsza drużyna" to znakomita opowieść o początkach nowożytnego ruchu olimpijskiego i polskich sportowcach, którzy jako reprezentanci wolnego państwa, pod własną flagą po raz pierwszy wystartowali równo sto lat temu w Paryżu.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka igrzyska olimpijskie literatura Jakub Kukla Daniel Lis