Polskie Radio
Section05

książki

"Ulisses". Arcydzieło, którym James Joyce obraził pół świata

2 lutego 1922 roku - w dniu 40. urodzin Jamesa Joyce'a - opublikowano w Paryżu jego najsłynniejszą powieść, jedną z najważniejszych książek XX wieku. O "Ulissesie" głośno było od samego początku, do czego z pewnością przyczyniły się procesy o obsceniczność dzieła i zakazy publikacji.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura Dublin Irlandia Wielka Brytania Ameryka USA Stany Zjednoczone James Joyce sąd sądownictwo miasto awangarda Maciej Słomczyński tłumacz pisarz proza prawo HISTORIA

Alexander Selkirk. To on był prawdziwym Robinsonem

2 lutego 1709 roku angielskie okręty "Duke" i "Duchess" przybiły do brzegów Más a Tierra. Wyspa wyglądała na bezludną. Nagle oczom marynarzy ukazał się... Szkot. Zdarzenie to miało zainspirować Daniela Defoe do napisania słynnej książki o Robinsonie Kruzoe.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Defoe Robinson Crusoe oceany marynarze marynarka żeglarze żeglarstwo literatura Szkocja Wielka Brytania Chile Hiszpania wyspa pirat piractwo statek podróże

"Dziennik wyjścia" Bogumiły Juzyszyn-Banaś. Wielogatunkowa proza pełna kluczy kulturowych

"Dziennik wyjścia" to debiutancka powieść Bogumiły Juzyszyn-Banaś. Autorka, instruktorka i reżyserka teatralna oraz autorka słuchowisk - zabiera czytelników w niezwykłą podróż do świata artystów. Dziewiętnastowieczny pałac w Staniewie otacza nie tylko rajska przyroda, ale również nimb magicznego realizmu. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura KULTURA Bogumiła Juzyszyn-Banaś Dziennik wyjścia

Kontrowersyjny Gombrowicz, czyli początki Biblioteki "Kultury"

Instytut Literacki w Paryżu pod kierownictwem Jerzego Giedroycia był nie tylko najważniejszym w 2. poł. XX. w. polskim ośrodkiem politycznym na uchodźstwie, ale przede wszystkim znakomitym wydawnictwem. 71 lat temu, 30 stycznia 1953 roku, zaczęła tu wychodzić jedyna w swoim rodzaju seria książek, a zapoczątkowały ją dzieła Witolda Gombrowicza.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Giedroyc Witold Gombrowicz Paryska "Kultura" biblioteka wspomnienie literatura polityka Czesław Miłosz

"Poczytnik". Dzieje Polski. Tom 6. Potop i ogień

Kolejny tom "Dziejów Polski" prof. Andrzeja Nowaka obejmuje krótszy niż poprzednie tomy okres czasu. Ale biorąc pod uwagę natłok ważnych dla narodu oraz państwa wydarzeń, niektórych brzemiennych w skutki na całe wieki, łatwo zrozumieć, dlaczego Autor poświęcił tym latom tak dużo miejsca. Gościem Krzysztofa Masłonia i Tomasza Zaperta był prof. Andrzej Nowak, historyk (Uniwersytet Jagielloński).
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń historia Polski

Nowy "Radiobook": "Szaleństwo Almayera" Josepha Conrada cz. I. [POSŁUCHAJ]

Joseph Conrad, czyli pochodzący z Berdyczowa na terenie dzisiejszej Ukrainy Józef Teodor Konrad Korzeniowski (1857-1924), miał życie pełne żeglarskich przygód i egzystencjalnych wyzwań. Wieczną sławę zyskał jako jeden z najwybitniejszych w dziejach prozaików piszących po angielsku. Zmarł w Anglii, choć do końca życia pasjonował się sprawami swojej pierwszej, polskiej ojczyzny. "Szaleństwo Almayera" to jego debiutancka powieść.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura W POLSKIM RADIU pr poleca Joseph Conrad Maciej Maciejewski

Stanisław Dygat: na co dzień nie pamiętam, że jestem literatem

– Wiem, że jest wielu pisarzy, dla których życie jest pretekstem, by o życiu pisać. Ja zaś biorę w życiu bardzo bezpośredni udział i nie czuję się pisarzem na co dzień – mówił Stanisław Dygat w radiowym wywiadzie w 1970 roku. Autor "Jeziora Bodeńskiego" często gościł na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Dygat Kalina Jędrusik PRL historia Polski HISTORIA literatura KSIĄŻKA proza jezioro opowiadanie

"Gdzie ty jesteś, koguciku?" Anny Kaźmierak

Ilustratorka i graficzka Anna Kaźmierak tworzy etnograficzne książki dla dzieci i prowadzi warsztaty artystyczne, inspirując się rodzimą kulturą tradycyjną. Tym razem proponuje nam podróż po różnych regionach kraju śladami kogucika ukrywającego się wśród emblematów kultury ludowej.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja rzemiosło world music kolędy wieś książki dla dzieci

"Noc szpilek" Santiago Roncagliolo. Orbitowski: opowieść o upadku w otchłań

"Nie byliśmy przecież żadnymi potworami. Możliwe, że trochę… przeholowaliśmy" – tak zaczyna się "Noc szpilek", opowieść o czterech kumplach ze szkoły i o tym, jak łatwo przekroczyć granicę, zza której nie ma już odwrotu. - Zło obecne w tej powieści nie bierze się z zewnętrznego świata, ale z serc tych chłopaków. I to jest straszne - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz i krytyk literacki Łukasz Orbitowski. 
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo

Konstanty Ildefons Gałczyński. "Ja inaczej nie piszę, jeno jako żyję"

118 lat temu - 23 stycznia 1905 roku - w Warszawie urodził się Konstanty Ildefons Gałczyński, jeden z najsłynniejszych polskich poetów XX wieku, twórca znanego cyklu "Teatrzyk Zielona Gęś", autor wierszy "Zaczarowana dorożka", "Ocalić od zapomnienia", "Prośba o wyspy szczęśliwe" i wielu innych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Konstanty Ildefons Gałczyński pisarz satyra poezja literatura

Karol Irzykowski. Autor zapomnianego arcydzieła, "przykry wróg" i "słoń wśród porcelany"

– Irzykowski był postacią niezwykle indywidualną i bogatą, o wiele bogatszą niż ci, którzy nawet dziś twierdzą, że był to stary nudziarz, że był to pisarz, który tkwił niezmiennie w swoich przekonaniach, który wciąż, że tak powiem, dłubał w oku swoim przeciwnikom literackim – mówił prof. Kazimierz Wyka w Polskim Radiu w 1974 roku.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA literatura kino film polski

Bolesław Prus w powstaniu styczniowym. "To było traumatyczne przeżycie"

Szedł do powstania przekonany, że to patriotyczny obowiązek. Z pola walki powracał z poczuciem, że jego pokolenie zostało oszukane przez organizatorów nieudanego zrywu. Pamięć o wojennym koszmarze dręczyła go przez resztę życia. Porażka romantycznego ducha była jednak początkiem nowej ścieżki życiowej - Aleksander Głowacki stał się Bolesławem Prusem.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Prus Powstanie Styczniowe historia Polski HISTORIA 1963 literatura literatura polska Kielce Lublin Warszawa Rosja zbrodnie wojenne lalka